Nezbytná vláknina: Tělo ji potřebuje, ale může i škodit!

17. 4. 2022
Foto: iStock
Nezbytná vláknina: Tělo ji potřebuje, ale může i škodit! | Foto: iStock
Různé druhy vlákniny jsou populárním doplňkem redukčních diet. A oprávněně! Vláknina je nezbytná pro optimální fungování zdravého organismu, avšak nesmí jí být přespříliš!

Vláknina je pro zdraví nepostradatelná

Vláknina je zajímavá a trochu paradoxní složka potravy; tělo ji potřebuje, ale v podstatě ji nezpracuje. Většina typů vlákniny totiž odolává trávicím enzymům, a tak může dál působit ve střevě coby účinný čistič a také jako jakýsi substrát pro růst užitečných symbiotických bakterií – probiotik.

Tyto bakteriální kmeny podporují trávicí pochody a pozitivně ovlivňují vstřebávání některých vitaminů a minerálů. Probiotika jsou též důležitá v boji proti virům, bakteriím a kvasinkám. Je také prokázáno, že zmírňují příznaky atopického ekzému i alergií a působí preventivně při močových a vaginálních infekcích. Vláknina je však důležitá i v prevenci řady dalších onemocnění včetně nádorových a kardiovaskulárních. Bez vlákniny se zdravé tělo zkrátka neobejde. Je obsažená v ovoci, zelenině, obilninách, luštěninách, ořeších, semínkách – jednoduše ve všem, co vyrostlo na poli, v sadu či na zahradě.

Jak si vybrat müsli k snídani? Podívejte se na video:

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Ke konci pracovního týdne vám budou docházet síly a pochopíte, že byste měli zvolnit. Není vhodné zabývat se náročnými činnostmi. Pokud chcete náročné tempo zvládnout, musíte více…