Něžná vodní masáž watsu vás vrátí do milující mateřské náruče. Co čekat? | Foto: iStock

Foto: iStock

Něžná vodní masáž watsu vás vrátí do milující mateřské náruče. Co čekat?

Watsu není podobné žádné masáži či terapii – je tak svým způsobem jedinečné. A zcela jedinečně také polaská tělo i duši. Já prožila během terapie nesmírně intenzivní pocit klidu a míru a trochu překvapivě i pocity lásky a vděčnosti.

Watsu, nadpozemský klid a mír

Watsu jsem si vyzkoušela před dvěma měsíci. Sice ne jako klient, ale jako „student“ základního kurzu watsu. Watsu je nesmírně jemná vodní terapie, která vychází z masáží zen-shiatsu a spojuje v sobě prvky této japonské terapeutické techniky, strečink, mobilizační techniky kloubů i svalů, a dokonce i tanec. Watsu se praktikuje v teplé vodě, obvykle v menších bazénech, v tichu a klidu. Terapeut se bude věnovat výhradně vám. Watsu je dle mého jedinečné tím, jakým způsobem se při něm pracuje nejen s relaxovaným tělem, ale díky specifikům vodního prostředí i s myslí. Já prožila během terapie nesmírně intenzivní pocit klidu a míru a trochu překvapivě i pocity lásky a vděčnosti. Míra příjemných pocitů a míry relaxace se dle mého odvíjí od toho, jak moc jste schopni se uvolnit a odevzdat se rukám terapeuta.

Co je animoterapie aneb Když zvířata pomáhají. Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 4

Odevzdáte tělo i duši

Terapeut vás jemnými pohyby doslova „uloží“ na hladinu. Díky změněným vlastnostem vašeho těla ve vodě a speciálním plovákům, které máte na nohách (podobají se dětským rukávkům), jste lehká jako pírko. A stejně jako pírko se vznášíte a pohupujete na vodní hladině. Okamžiky klidu se střídají s rytmickými plynulými pohyby, kdy s vámi terapeut promyšleně manipuluje. Od vás se žádné aktivní pohyby nevyžadují, naopak! Ideální je maximální uvolnění. Při watsu se nemluví, oči zpravidla intuitivně zavřete. Ruce terapeuta vás jistí a velmi plynule s vámi manipulují. Voda vás nadlehčuje, soustředíte se na svůj dech a vnímáte, co každý nádech a výdech dělá s vaším tělem, které se v rytmu vašeho dechu sotva znatelně pohybuje nahoru a dolů. Pokud se vám podaří zcela uvolnit, splyne „voda vašeho těla“ s vodou, která vás obklopuje. Budete jedním. Budete plynout společně.

Pokračování 3 / 4

Tělo na tělo takřka nevnímáte

Během terapie, která trvá obvykle hodinu, se ocitáte v těsné blízkosti terapeuta. Zatímco vy máte plavky, on obvykle slabý neopren anebo speciální plavkové triko, aby pro vás dotek nebyl příliš intimní. Dle mé zkušenosti vám během několika minut bude osoba i náruč terapeuta připadat zcela nedůležitá. Nebudete vnímat konkrétního člověka, pouze jeho péči. Já osobně jsem se vrátila do batolecích let, do náruče mé zesnulé maminky. Bylo to dojemné. Byla v tom velká síla, něha i uvolnění. Po terapii jsem nebyla unavená, naopak relaxovaná, protažená a fyzicky i duševně vyrovnaná, plná sil a v určitém smyslu i odvahy. Watsu prý umí pomoci i při chronických bolestech pohybového aparátu a má kladný vliv na lymfatický a žilní systém. Pokročilejší watsu techniky využívají i akupresurních technik vycházejících ze shiatsu, kdy může terapeut ovlivňovat fungování vnitřních orgánů, ale tak daleko jsem se v základním kurzu opravdu nedostala. Tuto zkušenost tedy nemohu ani potvrdit, ani vyvrátit.

Pokračování 4 / 4

S depresemi na terapii rozhodně nechoďte! 

Tak jako každá terapie má i watsu své kontraindikace, ty se však naštěstí netýkají plaveckých dovedností. Na terapii může přijít i neplavec či špatný plavec, a dokonce i lidé se strachem z vody! Díky watsu se totiž může podařit strach či blok vzniklý na základě negativní zkušenosti či prožitku postupně odbourat. Watsu se však nedoporučuje v akutních fázích duševních onemocnění či při atace deprese, čemuž však naprosto rozumím! Pokud se vám totiž podaří uvolnit, vtáhne vás terapie do hlubin vlastního nitra a ty jednoduše nemusí být pouze světlé. Dále je watsu kontraindikováno například v akutních fázích infekčních onemocnění, u pacientů s mozkovou mrtvicí, epilepsií, roztroušenou sklerózou či osteoporózou. Přesné informace vždy podá terapeut. Fyziologické těhotenství kontraindikaci nepředstavuje.

Doporučujeme

Články odjinud