Neznámá

6. 11. 2007
Neznámá
Příběh mladé Ukrajinky žijící v italském městě brzy odhalí její smutnou minulost plnou násilí a ponižování. Ve snaze dosáhnout svých snů se snaží za každou cenu, legální či nelegální, dostat práci. Stane se domácí hospodyní v bohaté rodině a stále více se jí rodina, zvláště malá holčička trpící neurologickou nemocí, stává bližší. Ale jednoho dne přichází někdo z její minulosti a přináší nové zlo a násilí.

Rozlehlé italské město. Neznámá, záhadná žena, Irena, přišla do Itálie již před několika lety z Ukrajiny a dnes tápe mezi duchy minulosti a hledáním budoucnosti: dvě časové roviny, které se proplétají, překrývají a tvoří zajímavou skládačku a napínavé vyprávění. Kdo je skutečně Irena? Kousek po kousku odkrýváme její příběh. Tato dívka uprchla z východní Evropy, stejně jako řada dalších mladých žen, a po strastiplné cestě se stala snadnou kořistí bezcitných a bezohledných mužů. Byla podrobena neskutečné brutalitě a ponížení, tak stále otřesné vzpomínce, že se jí nemůže zbavit. Pouze jedna krásná vzpomínka jí dává naději – na melancholickou, ztracenou lásku.

Dnes je Irena pobledlou a záhadnou ženou, která navzdory všemu stále vyzařuje fascinující přitažlivost. Hluboko uvnitř zůstává její povaha nezměněná. Pod zdánlivě poddajným zevnějškem se skrývá přirozená hrdost a divoká, vzpurná síla. Irena hledá práci v jednom domě, kde bydlí i Adacherovi – rodina zlatníků s jejich malou dcerkou. Ačkoliv je Ireninou prací uklízet společné prostory této budovy, jejím skutečným cílem je přiblížit se k rodině. Irenu před jejím cílem nezastaví nic, ani vražda. Neznámá uspěje nejen při získání si jejich důvěry, ale také získá nad nimi určitou moc. Zvláště pak nad malou Teaou, která trpí syndromem sníženého pudu sebezáchovy.

Nicméně, toto křehké „pouto“ má jen krátké trvání. Nejen že Irenu trápí noční můry a vidiny, ale také ji vystopuje děsivá postava z její minulosti. Je to Muffa, její únosce a pronásledovatel, a sama Irena se stává obětí. Jako se pomalu zvedá mlha, tak se začnou postupně odhalovat skutečné a domnělé pravdy, nové skutečnosti a hypotézy. Zvrat událostí je rychlý a doslova vás pohltí, pronikne vámi… stejně jako ta „Neznámá“.

Italské drama Neznámá režiséra Giuseppe Tornatoreho s Kseniyou Rappoport v hlavní roli uvádějí česká kina od 8. listopadu 2007.

Upoutávka na film Neznámá

Foto: SPI International

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Kariérní růst je naprosto senzační, a to zejména pro povolání, jako jsou módní obchodníci, klenotníci anebo designeři. Věnujete se oboru, který je stejný či příbuzný? Máte našlápnuto k…

Nejčtenější články

Doporučujeme