Neztrácejte přátelství: Jak si udržet blízké kamarády po celý život

Neztrácejte přátelství: Jak si udržet blízké kamarády po celý život

Pravé přátelství by mělo trvat napořád. Jsou samozřejmě lidé, kteří do našeho života přijdou, nějaký čas pobudou a zase odejdou, ti skuteční přátelé vám ale zůstanou na celý život. Nic však není zadarmo a i o přátelství je potřeba se starat. Jak si své přátele udržet?

Neměňte je

Je normální, že my lidé máme prostě tendenci ty druhé měnit a převychovávat je. Ať už partnery, děti, rodiče nebo právě přátele. Proč ale? Jednou jste se rozhodla, že s daným člověkem budete kamarádit pro jeho jistě nesporné kvality, proč tedy nepřimhouřit oči nad jeho nedostatky? Nikdo není dokonalý a na světě nenajdete člověka, který by vám vyhovoval ve všem. Snažte se proto být tolerantní a drobné chyby svých přátel přecházejte. A pokud snad pocítíte, že máte opět tendence zasahovat do jejich chování a činů, uvědomte si, že ani vy nejste dokonalá. I vy máte svoje chyby, které vaši přátelé musí tolerovat a snášet, prokažte jim proto stejnou laskavost.

Pokračování 2 / 5

Udělejte si čas

O dobré přátelství je třeba se starat, jinak zanikne. A to samozřejmě znamená věnovat mu čas. Za přátelství, které může vydržet celý život, to ale stojí, nemyslíte? S blízkými přáteli jste pravděpodobně v kontaktu několikrát týdně, ať už po telefonu nebo prostřednictvím sociálních sítí. Nic ale nenahradí lidský kontakt a utváření společných vzpomínek. Snažte se proto najít si na své nejbližší přátele čas, jak jenom to půjde. V dnešní uspěchané době je to čím dál složitější, kdo ale chce, čas si vždy udělá.

Pokračování 3 / 5

Buďte oporou

Přátelé jsou mimo jiné od toho, aby si navzájem pomáhali, a to za všech okolností. Proto byste neměla ignorovat, když vám blízká kamarádka zavolá ve čtyři hodiny ráno, že potřebuje vaši pomoc. Měla byste tu pro ni být, kdykoliv je potřeba, a to v časech dobrých i zlých. Buďte pro své přátele oporou, nechte je vyplakat se vám na rameni, poraďte jim, když o to žádají, a pomozte jim, když nevědí, kudy kam. Pamatujte ale na to, že tyto věci musí fungovat oboustranně!

Pokračování 4 / 5

Nekritizujte partnery

To se snadněji řekne, než udělá. Pokud si vaše kamarádka nebo kamarád najdou partnery, kteří vám nejsou příliš po chuti, nebude se vám chtít trávit čas i s nimi. Někdy to trvá, než si člověk k některým lidem najde cestu, o to víc to pak často stojí za to. Dejte jim šanci a snažte se s nimi sblížit. Nebude-li to fungovat, raději se s kamarádkou nebo kamarádem scházejte sama, aby nedocházelo k vyhroceným situacím. Jakmile svým blízkým začnete jejich partnery vymlouvat, může to vést také k tomu, že už vaše výtky nebudou chtít déle poslouchat a raději se stáhnou z vašeho života.

Pokračování 5 / 5

Buďte spojkou

Pokud se vaši přátelé znají navzájem natolik, že tvoříte partu, je to jedině výhodou. Jestli to tak ale není, zkuste to změnit. Seznamte své přátele navzájem, minimálně někteří z nich jistě ocení nové kontakty a možná si sednou natolik, že se budete moct stýkat všichni pohromadě. Vám to v mnoha ohledech ušetří čas a navíc, více lidí, větší zábava! A právě vy budete ta počáteční spojka, bez které se do budoucna žádná akce neobejde.

Doporučujeme

Články odjinud