Nikotinové náplasti se budou testovat u dětí

14. 11. 2001
Nikotinové náplasti se budou testovat u dětí
Ve Velké Británii se vědci chystají učinit další průlom v boji se závislostí na cigaretách - chtějí vyzkoušet bezpečnost a účinnost nikotinových náplastí i u dětí od 12 let.

Nikotinové náplasti se budou testovat u dětí

Ve Velké Británii se vědci chystají učinit další průlom v boji se závislostí na cigaretách - chtějí vyzkoušet bezpečnost a účinnost nikotinových náplastí i u dětí od 12 let. Zatím je přitom tento druh podpůrné léčby doporučován pouze osobám starším 16 let. Zástupci britské vlády, která se na testování podílí, se ale domnívají, že by u mladších dětí substituční léčba podle všeho neměla mít nežádoucí účinky. Přitom ve věku 15 let v této zemi kouří každý čtvrtý dospívající - právě jim by případně mohly nikotinové náhrady pomoci v boji se zlozvykem.

Místem, kde bude testování prováděno, je okolí středoanglického města Nottingham. Dospívající, kteří se ho zúčastní, budou dotazování na své zvyky při kouření a na to, jakou pomoc by si přáli při odvykání. Pokud si budou přát s kouřením skoncovat, dostanou na 6 týdnů neúčinné placebo či nikotinovou náplast. Všichni také budou sledováni, zda opravdu nekouří, a bude jim nabídnuto psychologické poradenství. Důležitost těchto pokusů zdůrazňují vědci i tím, že dospívající mládež je velmi důležitou skupinou pro odvyknutí - většina dospělých kuřáků totiž začala se svým zlozvykem právě v dospívání.

Zdroj: Reuters Health News - Plastic and Reconstructive Surgery 2001; 108: 1063-1073
Reuters Health News - Thorax 2001; 56:703-707
Reuters Health News - Nicotine and Tobacco Research 2001; 3
The Times

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Je evidentní, že žijete naplno. Vaše pracovní aktivity jedou zase na plné obrátky. Budete se držet hesla, že peníze se mají otáčet, takže se nedivte, že je váš protějšek trochu nervózní.…

Nejčtenější články