Nízká hladina protilátek české populace usnadňuje šíření hepatitidy A

26. 4. 2006
V prvních 14 týdnech tohoto roku se vyskytlo již 56 případů onemocnění žloutenkou typu A. Významnou část nemocných představují děti. Výskyt tohoto vysoce infekčního onemocnění v České republice je stejný jako vloni ve srovnatelném období, kdy se počet případů v porovnání s předchozími roky pětinásobně zvýšil. Tento fakt lze vysvětlit tak, že lidé, zejména malé děti, nemají dostatek protilátek, a jsou tedy k nákaze náchylnější. Nemoci se lze skutečně účinně bránit jen očkováním.

Od března 2006 mohou rodiče své děti nechat očkovat se slevou. Zvýhodnění platí až do 31. května 2006. Díky němu je možné očkování proti hepatitidě A pro děti do 15 let pořídit celkem o 350 korun levněji. Nejvhodnější je očkovat děti ještě před nástupem do základní školy. Toto očkování je ideálním doplňkem k očkování proti hepatitidě typu B, které je součástí státem hrazeného povinného očkování dětí. Rodiče pak mohou mít jistotu, že je dítě kompletně chráněné proti dvěma závažným infekčním chorobám.

„V současnosti může být riziko přenosu zvýšené i v důsledku povodní,“ potvrzuje aktuálně MUDr. Iveta Zmeškalová, dětská lékařka z pražské polikliniky Budějovická a doplňuje: „Děti se však mohou nakazit každý den prakticky kdekoliv, třeba v MHD, ve škole nebo v supermarketu. Informace o tom, že je možné se nakazit v nákupním centru, je stále pro mnohé velmi překvapivá, ale je třeba si uvědomit, že právě zde se setkávají lidé ze všech sociálních skupin, včetně těch rizikových. K nákaze stačí skutečně málo, například vybrat si košík, který před vámi nesl infikovaný jedinec, nebo sáhnout po jablku, které držel v ruce, a poté vrátil. Pak už se jen nevědomky dotknete úst a virus se dostane do těla. Nemoc tedy nemusí mít prakticky nic společného se špatnou osobní hygienou, jak se tradičně říká. Zvýšená hygiena, jakkoliv je potřebná, sama o sobě nákaze zabránit nemůže. Proto je jedinou spolehlivou ochranou proti této infekční nemoci včasné očkování.“

Většina lidí si spojuje toto onemocnění spíše se zahraničními cestami do exotických oblastí, ale skutečností je, že většina dětí se v loňském roce nakazila na území ČR. Pokud se rodiče rozhodnou pro očkování dětí proti žloutence typu A ještě teď na jaře, budou mít jistotu, že během letních prázdnin už budou jejich ratolesti chráněné.

Celé očkovací schéma se skládá se dvou dávek, z nichž druhá se aplikuje 6-12 měsíců po první. Ochrana nastupuje 2-4 týdny po první dávce. Pokud se využije slevy během března až května, očkování vyjde přibližně na 1 395 Kč.

zdroj: Ewing Public Relations, s. r. o.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nesoulad v partnerství se dotkne čerstvě zamilovaných i zadaných. V žádném případě byste neměli tlačit na pilu a hádat se. Nejlepší bude nechat všemu volný průběh a netrápit se. Kvůli tomu…