Noc literatury - happening pro širokou veřejnost

18. 4. 2006
Noc literatury - happening pro širokou veřejnost
České centrum Praha zahájí svoji činnost literárním happeningem, nazvaným Noc literatury. Jedná se o scénická literární čtení na devíti netradičních místech Starého Města Prahy v podání známých českých osobností (Anna Geislerová, Bára Kodetová, Jan Budař, Jaroslav Dušek, Petra Špalková, Radek Valenta, Petr Nikl, Ljuba Fuchs a Jaroslav Rudiš).

Scénické literární čtení na devíti místech Prahy

Počet míst, mezi něž patří Divadlo DISK, FAMU, České muzeum výtvarných umění, Klub Lávka, Rotunda sv. Kříže, Galerie Oliva, kolektory pod Senovážným náměstím, metro Můstek a Polský institut, je dán počtem zemí, kde jsou Česká centra zastoupena. Ovšem vzhledem k velkému počtu center bude na jednom místě prezentována národní literatura dvou zemí (z autorů je zastoupen např. Marcea Eliade, Bernard Malamud, Margriet de Moor, Jaques Prévert, F. G. Lorca).

Místa samotná budou tvořit pomyslný okruh a posluchači si mohou sami zvolit, jaká místa navštíví a v jakém pořadí. Čtení budou na všech místech probíhat od 18:00 hodin, začínat vždy po půlhodinách a trvat 5-10 minut. Poslední čtení začnou ve 22:30 hodin. Viz příloha Literární čtení.

Literární čtení, resp. divadelní vystoupení, budou zdarma přístupná. U jednotlivých míst vystoupení budou umístěny upoutávací tabule s popisem projektu, které osloví během průběhu celé akce i náhodné chodce.

Akce je inspirována tzv. Prager Nacht. Na mnoha místech v Německu se čte česká literatura, nejenom v centru, ale i v okrajových částech, mezi jednotlivými místy jezdí autobus. Lidé mají možnost seznámit se během jedné noci s českou literaturou. Zájem o tuto akci je tam skutečně velký.

Cílem pražské Noci literatury je seznámit širokou veřejnost s činností Českých center a zároveň představit zajímavé autory jednotlivých zemí, kde mají Česká centra zastoupení. Pokud bude akce pozitivně přijata, chtělo by České centrum Praha tento projekt rozšířit i na více míst.

Průběh literárních čtení, konajících se paralelně k oficiálnímu zahájení, bude v průběhu večera/noci přenášen v prostorách Českého centra Praha videokonferencí.

Po skončení akce proběhne neformální setkání a zakončení se všemi účinkujícími herci a dalšími zájemci v prostorách Českého centra Praha.

Literární čtení ve čtvrtek 20. dubna od 18:00 – 23:00, začátek každých 30 minut. Čtení probíhají paralelně na všech uvedených místech.

Jan Budař FAMU, posluchárna 1. patro, Smetanovo nábřeží 2 John O´Farrell, Vladimir Sorokin

Jaroslav Dušek Klub Lávka - Divadlo, Novotného lávka 1 V Klubu Lávka neprobíhají čtení mezi 19. a 21. hodinou. Eckhard Tolle Ervin Laszlo

Ljuba Fuchs, hudba Alan Vitouš Rotunda sv. Kříže, roh ulic Karolíny Světlé a Konviktské Pavel Eisner Jacques Prévert

Geislerová Anna České muzeum výtvarného umění, Husova 19-21 Mircea Eliade Federico Garcia Lorca

Barbora Kodetová DISK – scéna Řetízek, vstup z Řetězové ul. Alessandro Baricco Margriet de Moor

Petr Nikl Polský institut, Malé náměstí 1, vstup z Karlovy ul. Witold Gombrowicz Astrid Lindgren

Jaroslav Rudiš Stanice Metra A Můstek, vstup z ulice Na můstku Thomas Bernhard Jurij Andruchovyc

Petra Špalková Galerie Oliva, Jilská 7, naproti Slovenskému institutu Jordan Radičkov Henri Michaux

Radek Valenta Kolektory Senovážné náměstí 11, v blízkosti hotelu Carlo IV. Stanislav Rakús, Bernard Malamud

zdroj: 2media. www.czechcentres.cz

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pijte převařenou vodu s mátou. Díky převaření nebudete mít nepříjemné pocity v žaludku a zlepšíte si trávení. Nehledě na to, že máta má uklidňující účinky. Celkové zklidnění vám pomůže…

Nejčtenější články

Doporučujeme