Noc ve službách krásy

Noc ve službách krásy
Znáte to: Jak si kdo ustele, tak si i lehne. Dermatologové by k tomu ale ještě dodali: a tak se i probudí. Spánek je totiž jedním z nejlepších receptů na dokonalý vzhled. Využijte proto pobyt v posteli, kde trávíte skoro třetinu života, na maximum.

Poradíme vám, jak si dobře „ustlat“ a jak efektivně využít přirozené zkrášlující účinky noci ve svůj prospěch. Pravidelný spánek totiž neslouží jen k relaxaci organismu. Zároveň s odpočinkem nastává v našem těle tzv. druhá směna, která má za úkol, podobně jako automechanik v případě vozidla na generální prohlídce, zkontrolovat a napravit případné škody, které náš organismus během dne utrpěl, a zároveň ho připravit na nápor a potenciální hrozby vnějšího prostředí dne nového.

Druhá směna

Aby náš vnitřní „mechanik“ mohl svou práci dělat co nejlépe, je potřeba, abychom v noci skutečně „vypnuli“, a to ideálně na 7–9 hodin. Proč? „První tři hodiny po usnutí prožíváme nejhlubší spánek noci. Tělo produkuje nejvíce růstového hormonu, který je důležitý třeba pro produkci kolagenu. Další tři hodiny se zvyšuje hladina hormonu melatoninu, který v případě kůže působí jako účinný antioxidant napravující negativní vlivy vnějšího prostředí. A poslední tři hodiny, kdy teplota kůže dosahuje nejnižší hodnoty a svaly jsou uvolněné, dochází kromě jiného k hloubkové regeneraci pokožky,“ vysvětluje dermatoložka Erika Klementová, která dodává, že stejně jako dostatečně dlouhý čas spánku je rovněž důležité jít do postele před jedenáctou hodinou. „V době mezi desátou večer a druhou ranní je buněčný metabolismus nejaktivnější a během spánku tak probíhá regenerace nejlépe. Pokud ale celou noc probdíme, kůže bude vypadat mdle a nezdravě.“

Vše pro extra efekt

Dostatek spánku ale není to jediné, co můžeme pro svůj vzhled udělat. Aby přirozené regenerační procesy sloužící k eliminaci škod měly ještě větší efekt, lze jim pomoci speciálními kosmetickými přípravky určenými pro noční péči. Proč bychom ale měli před spaním používat odlišné krémy než přes den? Dermatoložka vysvětluje: „Během noci probíhají různé hormonální změny, což v případě pokožky způsobuje lepší prokrvenost jejího povrchu. To zvyšuje její teplotu a usnadňuje absorpci krémů, které díky tomu působí efektivněji. Navíc, v noci lze využít spoustu účinných látek, jako je např. retinol, který by ve dne mohl vlivem záření způsobit na pokožce více škody než užitku.“ Speciální složení krémů určených pro večerní použití prostě využívá nebo podporuje veškeré procesy, kterými kůže během noci prochází, včetně dělení buněk, které je až 8x rychlejší než během dne. Tak proč toho nevyužít? Z „jiného“ fungování organismu přitom může profitovat každá část těla.

Svěží pohled

Příčinou vzniku otoků a kruhů pod očima může být také poloha během spánku. Když celou noc ležíme, tekutiny se dostávají pod oči. Zabránit tomu lze podepřením hlavy vyšším polštářem, prevencí je rovněž omezení příliš slaných pokrmů, ostrých jídel a vína. Sodík a alkohol totiž zadržují vodu v těle a způsobují otoky. Před spaním oblast kolem očí ošetřete výživným přípravkem proti vráskám, např. Biotherm Rides Repair Yeux, 1190 Kč, po ránu je vhodný krém s obsahem kofeinu, který odvodňuje a současně podporuje správnou cirkulaci pro zesvětlení tmavých kruhů pod očima.

Zářivá pleť

Během noci se regenerují kožní buňky a zároveň se uvolňují svaly obličeje, které způsobují vrásky. Využijte toho ve svůj prospěch tak, že večer použijete produkty s omlazujícími složkami, jako je např. kyselina glykolová. Krém nanášejte masážními kruhovými pohyby, které podpoří prokrvení pleti a lepší vstřebávání přípravku. Noční čas je ideální také pro aplikaci speciálních pleťových kúr z ampulek, které obsahují koncentrované množství účinných látek. Díky přirozeným regeneračním procesům, které během spánku probíhají, tak své pleti dodáte maximální péči. Při večerním ošetření pleti nezapomeňte ani na partie krku a dekoltu. Krém v silnější vrstvě poslouží jako výživná maska, která je prevencí efektu pokrčené kůže ve výstřihu po ránu.

Hebké nohy

Aby se během noci mohla regenerovat i vaše chodidla, nejdříve je vydrhněte ve sprše pemzou, která je zbaví suché kůže. Poté použijte hutnější krém s obsahem mléčné kyseliny nebo urey, jež nohy zbaví zbytků odumřelé tkáně a zároveň je důkladně hydratují. Pokud máte chodila hodně vysušená, použijte vrstvu krému s obsahem bambuckého másla, např. L’Occitane, a nasaďte si na noc ponožky, které vlivem tepla znásobí hydratační účinky přípravku.

Krásné ruce

Jejich časté mytí má na kůži neblahý vliv. Na noc proto ruce ošetřete krémem s obsahem glycerinu. Při nanášení ruce dobře promněte, zvláštní pozornost věnujte oblasti mezi prsty a pečlivě promasírujte také konečky prstů kolem nehtového lůžka. V případě pigmentových skvrn sáhněte po přípravku s obsahem niacinu nebo bělicím krému určeném speciálně na ruce, který nabízí třeba značka Bioderma.

Sladké rty

Mastný balzám s vitaminy se během noci krásně vstřebá a zanechá rty sametově hebké. Pro ještě lepší efekt před spaním nejprve rty vydrhněte vlhkým ručníkem, zubním kartáčkem nebo speciálním peelingem na rty. Kromě receptu našich babiček, který radí nechat působit na rtech přes noc vrstvu medu, můžete zkusit také tip dermatologů: rty před spaním ošetřete výživným očním krémem. Obsahuje hydratační ingredience určené pro delikátní pokožku kolem očí a stejnou službu tak prokáže jemné kůži rtů.

Lesklé vlasy

Pokud máte suché vlasy, naneste na ně před spaním hydratační sérum nebo speciální přípravek určený k noční regeneraci vlasů. Nabízí je skoro každá značka vlasové kosmetiky. Tyto výrobky obsahují spoustu výživných látek včetně bílkovin a ceramidů, které účinně napravují poškozené prameny. Když hlavu podepřete saténovým nebo hedvábným polštářem, můžete se ráno těšit z krásně lesklých vlasů. Bavlněné povlečení totiž často způsobuje nežádoucí krepatění.

Hebké tělo

Pokud svému tělu dopřejete po náročném dni pořádnou relaxaci, bude to mít efekt na svaly i pokožku. Postačí k tomu krátká masáž po večerní sprše. Pomocí tělového oleje, např. Eucerin, pořádně promačkejte všechny svaly, nikam přitom nespěchejte a pokračujte, dokud se olej zcela nevstřebá. Tato automasáž vám pomůže lépe usnout a navodit hezké sny. Bonusem navíc je noční působení teplé peřiny, která saunovým efektem zlepšuje schopnost kůže vstřebávat prospěšné látky a podporuje výživné účinky použitého oleje či hydratačního tělového mléka.

Bílé zuby

Během spánku můžete nechat působit také svůj bělicí přípravek na zuby. Protože v noci nejíte ani nemluvíte, mohou v klidu, dlouhodobě působit a výsledek je tak výraznější. Abyste předešli případným nepříjemnostem či poškození chrupu, speciální gely pro domácí bělení používejte vždy jen po poradě se svým stomatologem.

Další zajímavé články najdete v aktuálním vydání časopisu Moje Psychologie.


ČTĚTE TAKÉ:
Až k oblakům!STAŇTE SE FANOUŠKEM DAMA.CZ NA FACEBOOKU

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Poslední den týdne milujete, ale nyní je pro vás neděle plná nepříjemných situací. Však se nemůžete nikomu divit, když se stále jen za něčím pachtíte a nic se vám nelíbí. Pořád se do…

Nejčtenější články

Doporučujeme