NOČNÍ PROGRAM: Dopřejte pleti správný odpočinek

NOČNÍ PROGRAM: Dopřejte pleti správný odpočinek
Proč je správný spánek pro pleť tak důležitý? Jak se o ni večer postarat, aby ráno byla krásná? A jakou péči jí dopřát po probuzení?

Den často protahujeme dlouho do noci, abychom stihli práci, péči o děti, anebo nás ruší hluk od sousedů. Mnoho z nás pak špatně spí a pleť se přes noc nestihne zregenerovat, a tak není divu, že nám to dá ráno najevo. Kromě toho, že se cítíme po probuzení unaveně, máme pomačkaný obličej, otoky a kruhy pod očima. Proč tomu tak je? Tělo jako celek, pleť nevyjímaje, pracuje pod vlivem biologických rytmů. Podle nich máme daný čas na práci a na odpočinek. Zatímco v průběhu dne slouží pleť jako ochranný štít proti UV záření, volným radikálům a znečištění, v noci ze všeho nejvíc potřebuje čas na regeneraci. A to vyžaduje pozornost.

PRAVIDLA KRÁSY

V obnově krásy nemá spánek žádnou konkurenci. Klíčovou roli přitom hraje melatonin, hormon spánku. Právě díky němu usínáme, kůže díky tomu může pracovat naplno a spánek nás dělá krásnější. Korejci dokonce tvrdí, že obličej s jemnou a zářivou pletí je obličejem „spáčů“. Stanovený je i přesný čas, kdy proces regenerace dosahuje svého vrcholu, a to je mezi 23. a 2. hodinou ranní. Ještě než si půjdete lehnout, odpovězte si, jak jste na tom s čištěním a odličováním pleti. Výmluvy typu, že to nestíháte, nejsou namístě. Vždyť stačí sáhnout po micelární vodě, několika bavlněných tamponech a vmžiku jsou líčidla, maz, prach a další škodliviny z povrchu pleti pryč. Buňky se díky tomu mohou nadechnout a v klidu se pustit do obnovy.

SÉRUM PROTI ZTRÁTÁM

I vědci z laboratoří Clinique potvrdili, že pleť je naprogramovaná tak, aby svůj rytmus pro další den vyladila během noci. Proto je dobré zaměřit se na správnou péči. Nemusíte to přehánět s vrstvami hutných a mastných krémů. Vyplatí se ale, když váš krém trochu lipidové (tukové) složky obsahuje, protože vytvoří na povrchu významnou bariéru proti dehydrataci. V noci dochází k největším ztrátám vody z pleti. Často je to způsobené oslabením kožní bariéry, když spíme, ale například v zimě to může být i suchým vzduchem v místnostech, ve kterých topíme. Přidejte proto k péči o pleť pod hydratační krém kapku rostlinného olejíčku nebo séra. Pokud máte typ mastné pleti, můžete krém vynechat.

NOVINKY Z ASIE

Inspirativní jsou kosmetické trendy z Asie, kde jsou populární noční masky, které se používají místo nočního krému. I když jsou nabité regenerujícími látkami, jejich složení je lehoučké, krémově gelové a zůstává po nich pocit svěžesti. Jejich plusem je, že se snadno roztírají, přilnou k pleti a při spánku plní regenerační funkci. Aplikujte masku večer místo krému a opláchněte až ráno. Vedle hydratačních látek, jako je kyselina hyaluronová, výtažky z aloe vera, bambucké máslo, rostlinné oleje, obsahují také vitaminy C, A a regenerující vitamin E. Stejně jako vitamin C i vitamin A (retinol) je vynikajícím společníkem při obnově pleti. Stimulují tvorbu kolagenu, sjednocují tón pleti, zmírňují pigmentové skvrny a zrychlují obnovu buněk. Pleť je díky tomu zářivější a hladší. Tyto vitaminy jsou velmi citlivé na světlo, což je důvod, proč jsou častěji obsažené v nočních krémech nebo sérech. Většinou je koupíte v lékárnách nebo v kosmetických salonech.

ZACHRÁNĚNÁ NOC I DEN

Když nevíte, co dělat, když za sebou máte náročný den, zkuste to jako Francouzka Terry de Gunzburg, která má svoji kosmetickou značku By Terry a je miláčkem hollywoodských hvězd: „Ať přijdu domů v jakoukoli hodinu a v jakémkoli stavu, mám na nočním stolku připravený oční krém a hydratační masku, kterou nechám působit přes noc, a pleť je ráno zachráněná.“ Maska působí jako hydratační sprcha, která dodá pleti rozjasnění, potřebnou dávku vody a napravuje její narušenou ochrannou bariéru. A co Terry dělá, když chce vypadat odpočatě a svěže? „Ideální by bylo vyspat se deset hodin, ale to bohužel nestíhám, takže ráno nanesu masku, sérum, oční krém a poté krém a pleť vypadá super.“ TIP: Využijte noční masku i před důležitou schůzkou i po vydařeném večírku. Naneste ji na pleť, oční okolí a krk, nechte působit 10 minut a poté setřete. Vaše pleť získá zdravý jas.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Poslední pracovní den zvládnete na jedničku, ale už nejste první, co se výkonu týká. Nicméně můžete být se sebou spokojeni. Už během směny myslíte na to, co podniknete o víkendu. Určitě…

Nejčtenější články

Doporučujeme