Nouzový východ

29. 1. 2009
Nouzový východ
Příběh z Ameriky 50. let klade otázku, která provází vztahy moderní doby odjakživa: dokážou dva lidé najít společnou cestu z každodenní všednosti, aniž by se navzájem odcizili?

Adaptace stejnojmenného slavného románu amerického spisovatele Richarda Yatese, Nouzový východ je provokativním obrazem amerického manželství očima jeho “účastníků” – manželů Franka a April Wheelerových.

Frank a April se vždycky cítili trochu výjimeční a jiní než ostatní lidé. Své životy chtěli žít podle vyšších ideálů. Po přestěhování se do domu na Revolutionary Road dali novým sousedům jasně najevo svou nezávislost a nezájem zařadit se do zaběhnutého života této čtvrti. Byli pevně rozhodnuti, že se nikdy nedají spoutat společenskými konvencemi doby, ve které žijí.

Přes veškerou snahu, půvab i neúctu k společenským normám se Wheelerovi ocitnou přesně tam, kde nikdy nechtěli být: stane se z nich rodina jako každá jiná, rodina, která dávno přišla o svůj americký sen. Frank je dobrý manžel, který má solidní rutinní práci v kanceláři, a který dávno ztratil nadšení a elán. Z April je frustrovaná žena v domácnosti, která se nuceně a přesto marně snaží vytvořit teplo domova, a která touží po vášni a vlastní seberealizaci.

Přesto v sobě najdou chuť a sílu začít znovu a lépe. April vymyslí smělý plán, který jim umožní žít, tak jak vždycky chtěli. Znamená to opustit pohodlí Connecticutu a vyrazit vstříc neznámé Paříži. Když ale plán začne dostávat konkrétní obrysy, oba manželé hrotí situaci do extrémů bez ochoty ke kompromisům – jeden chce za každou cenu uniknout současnému životu, druhý chce zachránit to, co vytvořili.

Řada zajímavých okolností doprovází uvedení filmu Nouzový východ. Poprvé od Titaniku, jednoho z nejúspěšnějších snímků všech dob, se spolu před kamerou sešli jeho protagonisté Leonardo DiCaprio a Kate Winslet. Vůbec poprvé se britská herečka podvolovala režijním pokynům svého manžela, oscarového Sama Mendese. Mnohem důležitější než tyto bulvární zkratky je ale očekávání Nouzového východu jako jedné z klíčových události letošní filmové sezóny.

Drama Nouzový východ promítají česká kina v anglickém znění s titulky od 29. ledna 2009.

foto: archiv Bontonfilm

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Člověk, o kterém jste si mysleli, že vždycky je a bude na vaší straně, udělá něco, co vás pořádně zaskočí. Zachovejte klid, nekřičte, neurážejte se. Bude rozumné, když se ho zeptáte, co ho…

Nejčtenější články