Nová antikoncepce pro ženy

24. 5. 2001
Nová antikoncepce pro ženy
První antikoncepční náplasti jsou již na světě. Pro zapomětlivé ženy stále neexistoval adekvátní antikoncepční přípravek. Nyní se již testuje v USA absolutní novinka v této oblasti. Testování antikoncepčních náplastí a schválení bude trvat ještě minimálně rok, ale již nyní jsou kladné odezvy.

Nová antikoncepce pro ženy

První antikoncepční náplasti jsou již na světě. Pro zapomětlivé ženy stále neexistoval adekvátní antikoncepční přípravek. Nyní se již testuje v USA absolutní novinka v této oblasti. Testování antikoncepčních náplastí a schválení bude trvat ještě minimálně rok, ale již nyní jsou kladné odezvy. Snaha je i o rozšíření do Evropy.

Náplast je velká asi jako poštovní známka. Aplikuje se vždy na jeden týden a odpadá tak každodenní starost o spolknutí pilulky. Náplast se používá po tři týdny a čtvrtý týden se vynechá, pak dojde k menstruaci. Náplast se lepí na žaludek nebo hýždě. Hormonální princip je totožný jako u pilulek, pouze aplikace probíhá formou pozvolného uvolňování hormonů estrogenu a progestinu do krevního řečiště.

Při testování se objevily klasické vedlejší příznaky stejné, jako u běžné pilulkové hormonální antikoncepce, pouze 20% žen si stěžovalo na podráždění pokožky v místě aplikace.

V současné době již existuje antikoncepce s menším počtem dávkování a tím pádem bezstarostnější. Jde především o velice účinnou injekční antikoncepci, ta se aplikuje jednou za tři měsíce. Podle některých studií je u injekční antikoncepce zvýšené riziko další plodnosti. Dále se užívají podkožní hormonální tělíska, ty po zavedení fungují 5 let. Podle některých lékařů však nelze u této implantační metody zajistit plynulé uvolňování účinné látky. V některých případech může dojít k infekci. Obě tyto metody mají značnou spolehlivost, ale způsobují nepravidelný menstruační cyklus.

autor: Michal

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Lvi, očekávejte nadměrný přísun vitality, kterou však musíte nasměrovat správnou cestou, jinak přijde vaše úsilí nazmar. Nepodléhejte špatným radám, které přicházejí z okolí. Opět vám…

Nejčtenější články

Doporučujeme