Nová naděje pro ženy s nádorem prsu

16. 3. 2001
Nová naděje pro ženy s nádorem prsu
Jak jsme již upozornili v článku "Nejlepším lékem proti rakovině prsu je jednoznačně prevence", významným faktorem v prevenci tohoto zákeřného onemocnění je pravidelné samovyšetřování. Co však dělat, když žena v prsu objeví bulku či jakékoli jiné změny?

Nová naděje pro ženy s nádorem prsu

Jak jsme již upozornili v článku "Nejlepším lékem proti rakovině prsu je jednoznačně prevence", významným faktorem v prevenci tohoto zákeřného onemocnění je pravidelné samovyšetřování. Co však dělat, když žena v prsu objeví bulku či jakékoli jiné změny? Rozhodně nepodléhat obavám - ne vždy se naštěstí jedná o zhoubné onemocnění - a co nejdříve navštívit lékaře.

Ani v případě, že se skutečně jedná o zhoubný nádor, však žena nemusí mít důvod k panice, neboň možnosti léčby jsou u nás srovnatelné s ekonomicky nejvyspělejšími zeměmi a lékaři mají k dispozici řadu moderních a účinných léků, které mohou pacientkám významně pomoci.

Jedním z nich je například Herceptin, který od začátku letošního roku mohou používat i čeští onkologové. Jeho jedinečnost spočívá v tom, že se jedná o vůbec první lék v léčbě zhoubných nádorů prsu zaměřený selektivně, tedy cíleně pouze proti určitému typu buněk. Navíc buňky, proti kterým Herceptin působí, jsou zodpovědné za vznik agresivních typů nádorů prsu, jejichž prognóza byla dosud obecně horší. Ťčinnou látkou přípravku je trastuzumab, který blokuje receptor HER 2, vyskytující se v nadměrném počtu na povrchu některých nádorových buněk. Asi 15 až 30 procent žen s karcinomem prsu má v těle zvýšené množství právě těchto receptorů - jsou tedy diagnostikovány jako HER 2 pozitivní.

Nový lék těmto nejohroženějším pacientkám nejen prodlužuje život, ale přispívá i ke zlepšení jeho kvality. Tím, že působí pouze proti buňkám s nadměrným počtem HER 2 receptorů, neničí ostatní zdravé buňky, a nezpůsobuje tak například při podávání jiných preparátů běžné obtíže jako padání vlasů či nevolnost.

Léčbu novým přípravkem mohou podstoupit ženy diagnostikované jako HER 2 pozitivní, přičemž terapie je hrazena z prostředků zdravotního pojištění po schválení žádosti revizním lékařem. U pacientek HER 2 negativních je podávání léků neúčinné, avšak i pro ně existují jiné vhodné způsoby léčby. Každá žena, která onemocní rakovinou prsu, by se proto měla sama blíže zajímat o svou diagnózu a podstoupit test na HER 2 pozitivitu/negativitu.

Možnost léčit své pacientky Herceptinem vítají také čeští odborníci. "Budoucností onkologie je léčba pacientovi na míru. Její výhodou je, že se každému nemocnému individuálně vyberou ty léky, které mají největší šanci na odpověď. V současnosti se ještě léčba určuje dosti široce, ale v budoucnu se léky budou více cílit na konkrétní potřeby pacienta. Takovým "lékem budoucnosti" je i Herceptin," říká doc. MUDr. Luboš Petruželka, CSc., přednosta onkologické kliniky 1.lékařské fakulty Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

První krok k úspěchu je však stále na ženách samotných. Je nutné, aby si zvykly pravidelně vyšetřovat svá prsa a včas se obrátily na lékaře, pokud budou mít jakékoli pochybnosti. Radu a pomoc poskytnou také odborníci na telefonní lince Fons vitae. Na pražském čísle 02/ 20 38 21 88 odpovídají na dotazy lékaři ze specializovaných pracovišň každou středu mezi 18. a 20. hodinou, ve zbývajícím čase je 24 hodin denně k dispozici záznamník se základními informacemi o nádorových onemocněních prsu.

Autor: Denisa Vítková

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Milí Raci, ještě dnes se nemusíte cítit zcela pevní v kramflecích. Jste úspěšní a ctižádostiví, to vám musí stačit. Všechno ostatní přijde samo. Myslete však na své správné chování a…

Nejčtenější články

Doporučujeme