Nové BMI? Index tvaru těla prozradí, jak jsme na tom s postavou i zdravím

Nové BMI? Index tvaru těla prozradí, jak jsme na tom s postavou i zdravím

Jak jsme na tom s postavou a se zdravím dlouhá léta prozrazoval Body Mass Index. Teď mu ale roste velká konkurence. Seznamte se s ABSI-indexem tvaru těla.

Už více než čtyřicet let hledají vědci na celém světě účinný vzorec, podle kterého by bylo možné jednoduše určit, kdo je zdravý a kdo nikoli. Dlouho tuto úlohu plnil (a dodnes v případě mnohých odborníků a většiny veřejnosti plní) body mass index neboli BMI. Indexové číslo se dá jednoduše vypočítat z poměru tělesné výšky a hmotnosti, přičemž výsledná hodnota vám dá vědět, jestli máte podváhu, hmotnost v normě, nadváhu nebo obezitu.

„Mnohým lidem ale pouze napovídá, protože například pro sportovce nebo pro některé lidi se zdravotními problémy je BMI zavádějící a ani se nepoužívá,“ říká Iva Málková, zakladatelka sdružení STOB. Proti BMI se v posledních letech zvedla vlna kritiky a odborníci začali upozorňovat, že kdo si chce skutečně hlídat svou váhu a zdraví, pro toho je spíš než BMI rozhodující obvod pasu.

KOLIK MÁTE V PASE?

Obecně se udává, že zdravá žena by měla mít obvod pasu do 80 cm. Pokud má v pase do 88 cm, je to k zamyšlení, a když je číslo ještě vyšší, značí to zdravotní riziko. I tady se však názory odborníků liší. Zatímco v Evropě považujeme za hranici průměrné obezity obvod pasu 80 cm u žen a 94 cm u mužů, americké instituce v čele s American Heart Association uvádějí jako hraniční hodnoty 88 cm u žen a 102 cm u mužů.

Obvod pasu je každopádně důležitým kritériem hlavně z toho důvodu, že vypovídá o množství viscerálního (útrobního) tuku v těle, a tím i o závažnosti zdravotního rizika. Viscerální tuk je tuk uložený v okolí orgánů, a zejména v oblasti břicha. Jeho nadbytek není jen kosmetickou vadou, ale také znamením možného nebezpečí zvýšené hladiny cholesterolu a krevních tuků, vysokého krevního tlaku, onemocnění srdce a cév a značí rovněž riziko vzniku diabetu.

Ačkoli obvod pasu sám o sobě může o vašem zdraví leccos napovědět, i tohle číslo je – neznáte-li výšku člověka – zavádějící. Vědci proto nedávno přišli s novým vzorcem, který zahrnuje všechny uvedené faktory dohromady – výšku, váhu i obvod pasu. Pojmenovali ho „A Body Shape Index“ neboli ABSI a má za úkol určovat, který tvar těla je pro zdraví „nebezpečnější“.

JAK FUNGUJE ABSI?

ABSI neboli v češtině index tvaru těla je vzorec, který zahrnuje do výpočtu výšku, váhu a obvod pasu. Jeho tvůrci – endokrinolog Jesse Krakauer a jeho syn Nir z City College of New York – nedávno provedli studii, do které zahrnuli více než čtrnáct tisíc Američanů včetně těhotných žen. „Index ABSI se ukázal jako mnohem přesnější pro výpočet možného úmrtí na choroby způsobené následky obezity,“ uvedli s důležitým dodatkem, že podstatná část dobrovolníků byla podle indexu ABSI v ohrožení, přestože jejich BMI bylo v normě.

Jinými slovy – i když máte BMI v pořádku, můžete mít vyšší riziko předčasného úmrtí. BMI totiž nedokáže určit, do jaké míry se na tělesné hmotnosti podílí tuk a do jaké svaly a voda. „Stodesetikilový vypracovaný kulturista měřící 185 centimetrů má stejné BMI jako stejně vysoký a vážící tlouštík s ‚pivním břichem‘, jehož největší denní pohybová aktivita je cesta k autu a zpět,“ uvedli vědci. ABSI je oproti BMI sice přesnější, jeho výpočet je však poměrně komplikovaný. V čitateli je obvod pasu a ve jmenovateli pak BMI a výška, ovšem v odmocninách různého stupně. Protože je výpočet složitý, vznikly na internetu nejrůznější kalkulačky (originál od autorů vzorce najdete na http://www-ce.ccny.cuny.edu/nir/sw/absi-calculator.html, které jsou dostupné už i v češtině. Obvykle stačí zadat jen hmotnost, výšku, obvod pasu a pohlaví. Nápovědu, jak číst výsledky, pak najdete v naší tabulce.

Kde si spočítat svůj ABSI index?

V češtině: www.absi-kalkulator.cz

Klepněte pro větší obrázek

Článek vyšel v časopise Dieta

Doporučujeme

Články odjinud