Nové kontaktní čočky vydrží v oku pět let bez údržby

23. 7. 2002
Nové kontaktní čočky vydrží v oku pět let bez údržby
Kontaktní čočky stále více konkurují klasickým dioptrickým brýlím. Ne snad proto, že by brýle nebyly moderní, ale pouze gram vážící čočce nemohou konkurovat ani ty nejvíce odlehčené obroučky a skla. Na druhou stranu nutno podotknout, že čočky vyžadují mnohem náročnější "údržbu". Australští vědci však vyvinuli čočky nové, které se dají nosit pět let!.

Nové kontaktní čočky vydrží v oku pět let bez údržby

Klepněte pro větší obrázek Kontaktní čočky stále více konkurují klasickým dioptrickým brýlím. Ne snad proto, že by brýle nebyly moderní, ale pouze gram vážící čočce nemohou konkurovat ani ty nejvíce odlehčené obroučky a skla. Na druhou stranu nutno podotknout, že čočky vyžadují mnohem náročnější �údržbu�. Australští vědci však vyvinuli čočky nové, které se dají nosit pět let!

Jejich uživatelům odpadnou starosti s pravidelným vyměňováním. Kroužky v kalendáři připomínající termín pro aplikaci nového páru jsou minulostí, pokud si čočky �pětiletky� necháte za mírný poplatek odborně implantovat.
Implantace se provádí chirurgicky pod povrch rohovky. Nepříjemná představa lékařského zákroku možná leckoho odrazuje, avšak podle odborníků je naprosto neškodná a bezbolestná. Moderní dioptrická pomůcka má navíc antibakteriální povlak, zabraňující vstupu infekce do očí. Tuto výhodu ocení hlavně majitelé běžných čoček, kteří trpí častými záněty spojivek.

Klepněte pro větší obrázek Profesorka Deborah Sweeneyová, vedoucí Centra pro výzkum očních chorob v Sydney, je přesvědčena, že o nové kontaktní čočky bude zájem mezi pacienty na celém světě: �Celkem dvě třetiny světové populace vyžadují nějaký typ korekce vidění. My se snažíme zjednodušit a ulehčit život těm lidem, kteří se nošením brýlí trápí. Syntetizujeme proto speciální roztok polymeru perfluoropolyetheru, který by po implantaci do rohovky nahradil kontaktní čočky. Vše je zatím na počátku ve fázi prvních testů.�
K vynálezu očních implantátů jsou ovšem skeptičtí někteří lékaři. Problém by mohl být v tom, že tělo nový implantát nemusí vždy přijmout. (Plus)

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Letos prožijete skutečně ojedinělé vánoční přípravy, a proto se nechte unášet pravým duchem nejkrásnějších svátků v roce. Nepodceňujte přípravu a dbejte na uklízení, dekorace a další…

Nejčtenější články

Doporučujeme