Nově nalezený hormon snižuje chuň k jídlu

26. 8. 2002
Nově nalezený hormon snižuje chuň k jídlu
Pokud se vám zdá, že máte po posledním soustu stále hlad, pak se řadíte mezi většinu zdravých lidí. Lidský mozek totiž dostává zprávu, že tělo je už nasyceno, až delší dobu poté, co člověk sní obvyklou porci potravy.

Nově nalezený hormon snižuje chuň k jídlu

Klepněte pro větší obrázek Pokud se vám zdá, že máte po posledním soustu stále hlad, pak se řadíte mezi většinu zdravých lidí. Lidský mozek totiž dostává zprávu, že tělo je už nasyceno, až delší dobu poté, co člověk sní obvyklou porci potravy. Vědcům se však nyní podařilo zjistit, že jeden z hormonů, který je do těla vylučován po jídle a zprostředkovává mozku informace o tom, že dotyčná osoba je sytá, dokáže zredukovat chuň k jídlu o více jak třetinu. �Hormon se ovšem v těle objevuje až po delší době od pozření posledního sousta, a proto máme někdy i po jídle stále pocit hladu. To vede k tendenci přecpávat se, a následně k nadváze,� vysvětluje profesor Stephen Bloom.

Právě Bloom společně se svým týmem z londýnské Imperial College přišel na to, že pokud hormon PYY3-36 vpravíme do těla dříve, než se člověk pustí do jídla, postačí nám k pocitu sytosti o třetinu méně potravy. �Objev účinků látky PYY3-36, který potlačuje chuň k jídlu, bude v budoucnu využit při léčbě obezity a problémů s příjmem potravy. Odhadujeme, že se celém světě s obezitou potýká více než miliarda lidí. Náš hormon by mohl jejich problémy jednou provždy vyřešit,� prozradil profesor.

�Skupince dobrovolníků, která podstoupila testy, lékaři podávali dvě hodiny před konzumací hormon. Jedna část dobrovolníků dostala hormon PYY3-36, druhé byly podány hormony zvyšující slinění. Po uplynutí dvouhodinové lhůty začalo neomezené hodování. Lidé, kterým byla podána látka PYY3-36, jedli mnohem méně a v příštích dvanácti hodinách pociňovali méně často hlad. Spořádali o čtyřicet procent méně kalorií než obvykle,� dodal Bloom s tím, že první výsledky účinků PYY3-36 jsou nadmíru uspokojující. (Plus)

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zvykli jste si na spoustu negativních věcí, ale nyní to nesete těžko. Nezkoušejte si ani nikde stěžovat, protože nadřízený je nyní přísný a ještě by vám naložil více práce. Držte jazyk za…

Nejčtenější články

Doporučujeme