Novinky v hubnutí pro rok 2015. Kterou dietu vyzkoušet?

Novinky v hubnutí pro rok 2015. Kterou dietu vyzkoušet?

Jaké diety jsou teď ve světě populární? Nechte se inspirovat zahraničními odborníky.

Ledová dieta

Dieta je propagována jako špičková metoda založená na vědeckém výzkumu, po níž dojde k povzbuzení metabolismu a budete se díky ní cítit i vypadat skvěle. Její autorkou je Peta Bee, která se několik let zabývala výzkumem i psaním v oblasti zdraví, hubnutí a sportovního lékařství.

Její kniha Ledová dieta (v originále The Ice Diet) vyšla v Anglii letos v lednu. Autorka v ní tvrdí, že pro úspěšné hubnutí je důležité nejen to, co jíte, ale i to, jak žijete. V rámci svého výzkumu totiž zjistila, že tím, jak lidstvo žije ve stále teplejších podmínkách (jsme neustále obklopeni zapnutým topením, zahaleni do teplého oblečení) se zvyšuje i počet obézních. Vědecké výzkumy momentálně prokazují, že potřeba tepla nejen podporuje ukládání tuku, ale má na nás i další neblahé účinky. Teorie Pety Bee je založena na tom, že přirozené jsou pro nás chladnější teploty.

Už naši předci žili ve velmi studeném prostředí a naše geny jsou tak na tuto skutečnost naprogramovány. Spalování kalorií je sice založeno na zvýšení teploty těla (během pohybu se zahřejeme), ale uměle vyvolané teplo tyto „záchranné geny“ spíše vypne. Peta Bee proto doporučuje, abychom se vystavovali spíše nižším teplotám, což podpoří spalování.

Samozřejmostí je i změna stravy. V Hollywoodu už celebrity a trenéři této dietě propadli a využívají účinků kryoterapie a speciálních chladicích obleků. Všem ostatním Peta Bee doporučuje, aby doma stáhli topení – alespoň o pár stupňů, protože už jen to může zrychlit spalování až o 6 %. Vždyť i výzkumy potvrzují, že spaní v chladnější (ne studené!) místnosti vede k tomu, že tělo během spánku spálí více kalorií.

Dobré spalování

Haylie Pomroy, autorka specifického dietního režimu (a knihy The Burn), je výživovou poradkyní se specializací na holistické zdraví a raw stravu. V Americe je mezi celebritami známá pro svoji schopnost pomoci nastartovat rychlé hubnutí. Hvězdy jako Jennifer Lopez nebo Reese Witherspoon si ji oblíbily, protože často potřebují během krátké doby zhubnout kvůli natáčení nebo focení. Teorie diety spočívá v tom, že rozpohybujete svůj „lenivý“ metabolismus a zabráníte tak neustálému ukládání přijatých kalorií. Nejprve je však potřeba zajistit tělu přísun zdravých bílkovin, sacharidů a ovoce, a k tomu se věnovat dynamickému aerobnímu cvičení.

Poté nastává čas na odbourávání tuku pomocí konzumace libového masa, zelené zeleniny a silového cvičení. Nakonec do jídelníčku přidáte zdravé tuky a aktivity, které zabrání stresovým reakcím těla, třeba cvičení jógy. Vzhledem k tomu, že dieta doporučuje přijímat 1600 kcal v rámci tří jídel denně a více se hýbat, ve výsledku změníte svůj životní styl k lepšímu a za chvíli to poznáte i na váze.

Rychlá dieta

Nejen na samotné hubnutí, ale i na upravení zažívání se zaměřuje autorka knihy The Swift Diet Kathie Madonna. Vychází z vědeckých studií, které potvrzují důležitost a prospěšnost přátelských střevních bakterií.

Málokdo si je podle ní vědom toho, že střeva ovlivňují naše celkové zdraví. Kvůli tomu, že lidé nejedí dostatek vlákniny, berou antibiotika a stresují se, prospěšné bakterie ve střevech ubývají a my tak trpíme nízkou imunitou, nadváhou a trápí nás špatné zažívání.

Kathie jasně říká: „Starejte se hezky o své přátelské mikroorganismy a ony se postarají o vás.“ Ve své knize popisuje krok za krokem čtyřtýdenní stravovací režim. Po jeho absolvování vás přestane obtěžovat nadýmání, vyčistí se vám pleť a zhubnete i pár kilo.

Vysokotučná dieta

Jak rychle a trvale zhubnout, odhaluje dietní plán osobní trenérky a nutriční poradkyně Zany Morris, který vytvořila spolu s novinářkou Helen Foster. Kniha s názvem Vysokotučná dieta: Jak zhubnout 4,5 kg během 14 dnů? (v originále The High Fat Diet: How to lose 10 lb in 14 days), která vyšla v Anglii letos v lednu, boří zastaralá dietní pravidla. Je totiž založena na teorii, že konzumace tučných potravin je klíčem k hubnutí i zdraví, protože při ní nemáte hlad a tělo dokáže tuk spálit.

Základem čtrnáctidenního stravovacího plánu je nízký příjem sacharidů a vyšší příjem zdravých tuků. Jakmile do svého režimu zařadíte fyzickou aktivitu, tělo přednostně využije tuky jakožto zdroj energie a vy se začnete zbavovat nadbytečných kil. Navíc se vám stabilizuje inzulin, čímž se zbavíte i chuti na sladké.

Studie prokázaly, že lidé potýkající se s obezitou více zhubli, když v jídelníčku zredukovali příjem sacharidů. Hodnoty glykemie v krvi klesly. Jiný výzkum zase potvrzuje, že tzv. středomořská dieta, která je založena na zdravých tucích, měla lepší výsledky než klasická dieta s omezeným příjmem tuků. Ty zdraví prospěšné najdete v olivovém oleji, avokádu, ořeších nebo tučných rybách. Prvních deset dní se musíte striktně držet navrženého plánu.

Omezíte přílohy a další potraviny, ve kterých se nacházejí sacharidy, a naopak se zaměříte na přísun ryb, masa, semínek, ořechů a k tomu sníte spoustu zeleniny. Po této fázi pokračuje udržovací období.

Článek vyšel v časopise Dieta

Doporučujeme

Články odjinud