Novinky v léčbě opakovaných vaginálních mykóz

5. 9. 2007
Vaginální mykóza je nejčastějším onemocněním, kvůli kterému ženy navštěvují ordinaci gynekologa. Tři ze čtyř žen ji prodělají alespoň jednou za život, téměř polovina z nich ji dostává opakovaně.

V České republice tento problém v současnosti trápí nejméně 100.000 žen v produktivním věku. Právě proto se jím zabýval více než dvouletý projekt sedmi českých ambulantních gynekologických pracovišť, s jehož výsledky bychom vás rádi seznámili. O co tedy jde při onemocnění vaginální mykózou?

Tento zánět pochvy způsobují hlavně kvasinky rodu Candida albicans, které jsou běžnou součástí mikrobiálního osídlení pochvy u řady žen. Samy o sobě ještě nemusejí vést k onemocnění. Mykózy vznikají až v důsledku porušení rovnováhy poševní mikroflóry, kdy se kvasinky přemnoží a vyvolávají zánět v poševní sliznici.

Rizikové faktory K rizikovým faktorům, které podporují rozvoj vaginální mykózy, patří například užívání antibiotik, onemocnění cukrovkou, těhotenství, některé typy hormonální antikoncepce nebo hormonální substituční léčby, jídlo bohaté na cukry, stres. Příčinou může být i nesprávná hygiena – především nadměrné mytí intimních partií a používání parfémovaných mýdel a vložek, obtíže často vznikají po koupání v bazénu s chlórovanou vodou, někdy i po pohlavním styku. K přemnožení kvasinek přispívá teplé a vlhké prostředí, zejména nošení nevhodného prádla, upnutých neprodyšných kalhot nebo mokrých plavek, v nichž se intimní oblasti snadno zapaří. Někdy však mykózy vznikají i bez zjevné příčiny.

Léčba Na léčbu akutních vaginálních mykóz jsou běžně používány čípky, masti nebo tablety souhrnně označované jako antimykotika. Většina žen na ně reaguje rychle a dobře a už po několika dnech je zpravidla bez obtíží. Problém ale představuje skutečnost, že samotné vyléčení akutní mykózy nedokáže vždy zabránit jejímu častému opakování.

Proč se mykózy vracejí? Na otázku, proč se některým ženám vaginální mykózy neustále vracejí, neexistuje jednoznačná odpověď. Ženy s opakovanými mykózami mají zpravidla určité problémy s „lokální imunitou“ ve vaginální tkáni. Jednou z rozhodujících příčin je dlouhodobě narušená mikroflóra celého organizmu, svou úlohu sehrává poševní pH, zánět sliznice a některé další faktory. Někdy může být důvodem závažná porucha celkové imunity. Z uvedeného vyplývá, že léčba opakovaných vaginálních mykóz musí být komplexní.

Pomohou enzymy V poslední době se u pacientek s opakovanými vaginálními mykózami stále více osvědčuje podpůrná léčba enzymovým lékem Wobenzymem. Jeho příznivý efekt lze přisoudit komplexnímu působení v organizmu: na zánět působí regulačně, tlumí nežádoucí účinky nadměrného zánětu a současně pomáhá podpořit takové imunitní mechanizmy, které jsou potřebné k likvidaci infekcí nejrůznějšího původu. Zkušenosti s příznivým působením tohoto enzymového léku na imunitu jsou z celé řady různých medicínských oborů – při léčbě opakovaných zánětů dýchacích cest u dětí i u dospělých, u opakovaných zánětů močových cest apod. Každé opakování nemoci v poměrně krátkém časovém rozmezí upozorňuje především na to, že imunita nemusí být v pořádku.

Projekt „Ověření účinnosti Wobenzymu v komplexní léčbě opakovaných vaginálních mykóz“ „Projekt, který byl s Wobenzymem nedávno realizován v gynekologických ambulancích v České republice, potvrdil naše dlouholeté zkušenosti s tímto lékem z praxe,“ uvedl MUDr. Karel Nouza, DrSc., z Centra klinické imunologie v Praze. Léčba tohoto onemocnění, které mnohým ženám znepříjemňuje život, by měla být komplexní a samozřejmě i individualizovaná. Zařazení Wobenzymu může významně omezit, případně zcela eliminovat opakování vaginálních mykóz. Proto je vhodné, aby se s touto možností léčby obeznámila celá obec ambulantních gynekologů a zároveň se zlepšilo povědomí o tomto onemocnění a jeho léčbě i v laické veřejnosti,“ zdůraznil dr. Nouza.

Na projektu „Ověření účinnosti Wobenzymu v komplexní léčbě opakovaných vaginálních mykóz“ se podílelo 7 ambulantních gynekologických pracovišť v ČR (MUDr. Vladimír Dvořák – Brno, MUDr. Olga Hlaváčková – Písek, MUDr. Tomáš Malík – Vsetín, MUDr. Jan Nový – Plzeň, MUDr. Aleš Skřivánek – Olomouc, MUDr. Alexandra Stará – Praha, MUDr. Jiří Štěpán, CSc. – Hradec Králové). MUDr. Aleš Skřivánek, vedoucí lékař G-centra Olomouc a tajemník Sdružení soukromých gynekologů v ČR jako mluvčí projektového týmu uvedl, že v rámci projektu bylo sledováno celkem 62 žen ve věku od 18 do 48 let. Výsledky byly vyhodnoceny datovým centrem Institutu klinické a experimentální medicíny IKEM v Praze.

Po celou dobu sledování, které u každé pacientky zahrnulo celkem 2 roky, byla pro léčbu akutních mykóz používána standardní antimykotická léčba ve formě čípků, mastí nebo tablet. Byl srovnáván počet vaginálních mykóz za 12 měsíců bez podpůrné léčby Wobenzymem s následujícím obdobím 12 měsíců od začátku podávání Wobenzymu. Ženy ho užívaly v dávce 2 x 8 dražé denně po dobu 10 týdnů.

V roce před zahájením léčby Wobenzymem měl největší počet sledovaných pacientek – 48 žen – mykózu 4krát. Šest žen ji prodělalo 5krát, pět žen 6krát. Po jedné pacientce ze sledovaného souboru 62 žen mělo mykózu 7krát, 8krát a 9krát. Průměrný počet mykóz na jednu pacientku za rok byl 4,4. Sledované ženy nejvíce trápilo svědění (95% všech žen), výtok (93%), pálení (66%), bolest při pohlavním styku (53%), bolest při močení (40%).

V období 12 měsíců od zahájení podpůrné léčby Wobenzymem zůstalo 39 pacientek (63% ze všech) zcela bez mykóz. 17 pacientek (27,4%) mělo mykózu pouze jednou, zbývajících 6 pacientek (9,6%) dvakrát až třikrát. Průměrný počet mykóz na jednu pacientku za rok od zahájení léčby Wobenzymem poklesl na 0,5, tj. pokles o 88% ve srovnání s předcházejícím rokem. Příznivý efekt Wobenzymu přetrvával i po ukončení jeho užívání, které trvalo pouze 10 týdnů.

Tyto výsledky jistě zasluhují pozornost vzhledem k tomu, že opakované vaginální mykózy jsou faktorem, který významně zhoršuje kvalitu života vysokého procenta žen. Na mezinárodním fóru budou výsledky projektu prezentovány na 10. světovém kongresu o infekčních a imunologických onemocněních v gynekologii a porodnictví, který se koná v listopadu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V rodinném prostředí panuje mizerná nálada a všichni chtějí trávit čas po svém, což je vám trošku líto. Na druhou stranu nechcete sedět jako pecky doma, a proto vyrážíte s kamarády na…

Nejčtenější články

Doporučujeme