Novoroční předsevzetí. Mohou mít úspěch?

30. 12. 2013
Novoroční předsevzetí. Mohou mít úspěch?
Je to tisíckrát omleté téma, které se každý rok s železnou pravidelností opakuje. A přesto ho s nadšením opět řeší snad každý. Novoroční předsevzetí. Ať už ho svatosvatě slíbíme jen sami sobě, nebo se necháme vyhecovat na Silvestra partou přátel, obvykle mívá jepičí život. Hlavním důvodem jsou nereálné cíle, které si v novoročním nadšení dáváme. Stačilo by si stanovit skromnější mety, a hned by se závazky plnily lépe. Jenže pak už by nezněly tak zajímavě.

Přestanu kouřit. Hned! Zhubnu 20 kilogramů. Naučím se konečně pořádně anglicky. Najdu toho pravého. Uběhnu maraton. Poznáváte se? Většina novoročních předsevzetí se týká právě zlozvyků, životního stylu, vlastního zevnějšku, překonávání lenosti a milostných vztahů. Jednoduše proto, že jsou to věci, se kterým v životě často býváme nespokojení.

Málokdo si na Nový rok dá nějaké, na první pohled banální, předsevzetí. To totiž pro nás nebývá dostatečně motivující. Nový rok bereme často jako jakýsi nový začátek, kdy chceme začít znovu, lépe, s čistým štítem, zkrátka kompletně překopat vše, co dosud platilo.

Samozřejmě přitom dobře víme, že první leden je ve skutečnosti datum jako kterékoli jiné, a pokud chceme něco změnit, můžeme s tím začít kdykoli. Nejlépe už ve chvíli, kdy si uvědomíme, co nám vadí.

Nový rok je den jako každý jiný

Jenže lidé mají zkrátka rádi nějaký řád. Znáte takové to „dneska si ještě dopřeju, ale od pondělka opravdu hubnu“, či „ale od příštího měsíce už opravdu budu chodit běhat“. Zkrátka začínat s dietou ve středu se nikomu nechce. Nové začátky milujeme, jenže tyto vzletné starty obvykle končí pár kroků za startovní čárou.

Psychologové sice uznávají, že symbolický pevný bod, od kterého své úsilí zahájíme, může být určitou nápomocí, ale tomu, kdo nemá pevnou vůli, stejně nepomůže. Svědčí o tom každoroční reportáže z fitcenter, která jsou v prvním lednovém týdnu narvaná až po střechu – a za měsíc jsou v nich opět k vidění jen ti, kdo cvičili už před Vánocemi.

Pokud tedy má (novoroční) předsevzetí k něčemu být, především by mělo být realistické. Dávejte si takové cíle, které opravdu můžete splnit. Samozřejmě by to nemělo být příliš snadné, ale stanovit si metu, která vás spíš vyděsí a její naplnění je hudbou daleké budoucnosti, je předem odsouzeno k neúspěchu. Zhubnout dvacet kilogramů zní hrozivě a je to záležitost mnoha měsíců. I pokud skutečně tolik shodit plánujete, pro začátek stačí i pět kilogramů a úměrně tomu kratší doba.

Cíl musí být co nejkonkrétnější

Další podmínkou je konkrétnost předsevzetí. Budu se víc hýbat – co to znamená? Zkrátka se rozhodněte, jaký pohyby si naordinujete a jak často, a podle toho své předsevzetí formulujte. Třeba „každý týden půjdu aspoň jednou na jógu“. A stejně konkrétní se snažte být i v oblastech, u kterých se to na první pohled zdá nemožné. Třeba rozhodnutí najít toho pravého přeformulujte spíše třeba „Budu chodit každý týden na nějakou zajímavou kulturní akci, kde se seznámím s novými lidmi“.

Jak pravděpodobnost úspěchu ještě o něco zvýšit? Starou známou pravdou, že ve dvou se to lépe táhne (samozřejmě tam, kde tomu povaha předsevzetí odpovídá). Je potvrzeno, že společná předsevzetí mají delší životnost. Jednak je nám před druhým parťákem trapné selhat a vzdát to, jednak nás on sám motivuje. Zejména pro hubnutí, sportování či třeba rozšiřování vzdělání je partner či kamarádka velkou podporou.

Pro někoho může být stejnou motivací už jen to, že se se svým cílem někomu svěří. Nahlas vyřčená slova, která slyší svědci, bereme závazněji než to, co vyhlásíme sami sobě jen tak v duchu. Pomoci může i prosté napsání daného předsevzetí na papír. Dejte si ho někam na viditelné místo, kde ho budete mít každý den na očích.

A protože člověk je tvor chamtivý, dobrou motivací (často tou nejdůležitější) je odměna. Samozřejmě tou největší bude, pokud se vám podaří cíl splnit. Tedy štíhlejší postava, lepší kondička, brilantní francouzština, kontakt na pár zajímavých mužů… Ale zkuste si k tomu přidat i něco ještě hmatatelnějšího – a právě na onom papíru s napsaným předsevzetím si tak denně připomenete, že se můžete těšit třeba i na zaslouženou dovolenou, novou kabelku nebo lístek na koncert. Svůj důvod si každý najde, stačí jen chtít.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Dnes je Evropský den hudby, proto ho oslavte se vší parádou. Zaposlouchejte se do tónů, které milujete a zvednou vám náladu. A stejně jako procházka, četba knih a hry s dětmi, vám prospěje…

Nejčtenější články

Doporučujeme