Novorozenci kuřaček potřebují nikotin

11. 9. 2001
Novorozenci kuřaček potřebují nikotin
O škodlivosti kouření a nikotinu toho již bylo napsáno hodně. Přesto až pětina žen během těhotenství kouří. U dětí silných kuřaček se po narození často projevuje abstinenční syndrom - novorozenec neutišitelně křičí, dokud nedostane nikotinovou náplast.

Novorozenci kuřaček potřebují nikotin

O škodlivosti kouření a nikotinu toho již bylo napsáno hodně. Přesto až pětin a žen během těhotenství kouří. U dětí silných kuřaček se po narození často projevuje abstinenční syndrom - novorozenec neutišitelně křičí, dokud nedostane nikotinovou náplast.

Přes všechna rizika pětina českých těhotných žen kouří. Ohrožují tím nejen vlastní zdraví, ale především zdraví dosud nenarozeného dítěte.
Kuřačkám se rodí děti lehčí zhruba o 250 gramů. Většina kuřaček se domnívá, že budou mít menší dítě, a tím i lehčí porod. To ale může a také nemusí být pravda. Důležitá je především velikost hlavičky. 
Závažnější komplikací je menší porodní váha, která pro dítě představuje psychický i fyzický handicap, který se projeví při dalším vývoji. U dětí opravdu silných kuřaček se často projevují abstinenční příznaky. Dítě je po 9měsíců zvyklé na pravidelné dávky nikotinu a po porodu je nutné aplikovat nikotinovou náplast. 
Kouření v těhotenství zvyšuje také riziko potratu a matka by si měla uvědomit, že vlastní dítě kouřením dusí. Do krevního oběhu se mu dostává od matky oxid uhličitý.

Kouření má vliv na děti i v pozdním věku. Bylo prokázáno, že děti z rodiny kuřáků jsou vzpurnější, chovají se rizikověji a jsou i častěji nemocné. Přesto, že v mládí často své rodiče kvůli kouření kritizují, stávají se sami v době dospívání aktivními kuřáky. S kouřením mnohdy experimentují již kolem 10 let věku.

autor: Helena

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Před koncem pracovní doby se dostanete do stresu. Už si přejete odejít domů, ale ani tam vás nečeká nic dobrého. Vztahy váznou. Není to sice velká bouřka, ale nesmíte tak na své blízké…

Nejčtenější články

Doporučujeme