Nový člen rodiny. Na co se připravit, než si přivedete domů kočku

16. 5. 2022 Reklama
Nový člen rodiny. Na co se připravit, než si přivedete domů kočku
Zrovna jste si pořídili kočku, ale nevíte, co obnáší soužití s ní? Přestože jsou to svérázná stvoření, vyžadují naši lásku a péči jako každé domácí zvíře. Největší výzkumné centrum pro domácí mazlíčky Waltham ve spolupráci se značkou kočičího krmiva Whiskas dlouhodobě zveřejňuje nejnovější data o tom, jak ke zvířatům správně přistupovat. 

Komfortní domov

Před uvítáním nového člena rodiny svou domácnost důkladně připravte. Dejte pozor na otevřená okna a na místa, kam by kočka mohla vlézt nebo spadnout. Odstraňte nebo zajistěte předměty, které by mohla shodit a rozbít. Totéž platí o chemikáliích a dalších nebezpečných látkách, ale i o přístupu k jídlu určenému pro lidi.

Zvykat kočku na svou domácnost můžete postupně tak, že ji nejdříve necháte jen v jedné místnosti a až se bude cítit komfortně, pustíte ji postupně do dalších částí bytu nebo domu. O tom, jestli se u vás bude nový člen domácnosti dobře cítit, rozhodují detaily jako například pachové stopy, které kočky zanechávají. Pokud možno se vyvarujte jejich odstraňování a používání chemických čistících prostředků v místech, kam má kočka přístup. Využít naopak můžete syntetické feromony, které napodobují účinky přirozených feromonů, tedy pachových stop pomáhající kočkám cítit se dobře.

S láskou a respektem

Všímejte si, jak kočka reaguje. Sledujte, co se jí líbí a co ji naopak dráždí. „Není pravda, že si kočky netvoří vztah se svým majitelem. Kočky mají velmi bohatý citový život, a i jejich vazby k ostatním členům rodiny jsou velmi pevné. Proto se musíme ke zvířeti chovat s láskou a respektem a ona nám to bohatě oplatí,“ říká kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová. Pozorováním a nasloucháním mazlíčka pomůžete budovat váš vztah a zajistit, aby se kočka opravdu cítila jako doma.

3 největší mýty

1. Kočky milují mléko

Je pravda, že většina koček miluje kravské mléko a velmi ochotně je přijímá. Bohužel jim ale neprospívá. Kravské mléko obsahuje vyšší hladiny laktózy (neboli mléčného cukru) než mateřské mléko kočky. Na trávení laktózy nemá zvíře patřičné enzymy, laktóza je pro něj těžce stravitelná a často způsobuje průjem.

2. Kočky dávají svou přízeň najevo tak, že si lehnou na záda

Vlastně je to přesně naopak. Jedná se o šikovnou lest. Když totiž kočku zkusíte pohladit, dáváte jí skvělou příležitost zaseknout se vám drápky do ruky. A přesně o to jí jde. Ať už v rámci hry, nebo během skutečného boje.

3. Kočky nelze nic naučit

Naučit něco kočku je velmi jednoduché, byť z toho nemusí být tolik nadšená jako naši psí parťáci. „Při tréninku je nutné s kočkou uzavřít něco jako dohodu o provedení práce. Ty pro mě něco uděláš a za to získáš to, co chceš. Proto je nutné najít pro kočku správnou motivaci. V podstatě je to velmi podobné jako u lidí,“ říká kočičí psycholožka Klára Nevečeřalová.

Témata článku:   

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

V červnu to s vámi bylo jako na houpačce. Momentálně však víte, že vás všechno posílilo. Zkrátka a dobře. Chybami se člověk učí, to je jisté. Pokud jste se rozešly s partnerem, s nímž jste…