Nuda v hlavě: Proč je dobré se nudit

18. 9. 2016
Nuda v hlavě: Proč je dobré se nudit
Příležitost nudit se z našeho života téměř vymizela. Každý z nás má v kapse mobil a díky němu nemusíme nikdy zůstat sami jen se svými myšlenkami. Přitom nuda je pro naše duševní zdraví důležitá.

Víkend před vámi a vy nemáte naplánováno nic zajímavějšího než povalování se v posteli, vaření a procházku se psem? Buďte v klidu, možná pro sebe děláte víc, než kdybyste obrazila pět hradů a zámků a absolvovala kurz juda. Nudit se je zdravé, říká čím dál víc vědeckých studií. Nicnedělání v nás může probudit touhu chovat se altruisticky, podpoří chuť dělat něco smysluplného, zvyšuje naši kreativitu, a pokud se naučíme správně nudit ve dvou, prospěje to našemu vztahu.

Slovo nuda ale berte trochu s nadsázkou, podle psychologické terminologie je to totiž stav nežádoucí. Nuda je „nepříjemný přechodný duševní stav, v němž jedinec cítí pronikavý nedostatek zájmu i o aktivity, které ho dříve bavily, a je pro něj obtížné se na ně soustředit.“ Pro zjednodušení ale začali sami popularizátoři vědy z oblasti lidské psýché používat slovo nuda jako popis pro stav, kdy nic neděláme a o nic se nesnažíme. Tomu se ale většinou snažíme vyhnout. Být jen sám se sebou je pro mnoho lidí problém, který je v době technologií snadné obejít.

„Lidé se často chápou toho prvního, co mají po ruce, aby nudu nějakým způsobem přebili. Dnes to nejčastěji bývají smartphony a tablety,“ říká psycholog John Eastman z psychologytoday. com. „Dennodenně jsme bombardováni novými a rádoby vzrušujícími stimuly. Jenže ty nemohou být stále intenzivnější a zábavnější. A tak se stále více objevují proluky, v nichž máme pocit, že se propadáme do stále větší nudy, kterou však paradoxně zaháníme stejným způsobem.“

Hovoříme tedy o dvou nudách: té, která nám prospívá, a té, která nám škodí. Jak poznáme, která je která? Nesprávný stav je, když děláte něco, co považujete za zbytečné nebo nač nejste schopni se plně soustředit, a přesto se snažíte, například roztržité pročítání statusů na Facebooku. Naopak, pokud zahálíte tak, že nic vizuálně ani poslechově nekonzumujete, nudíte se „správně“ a za odměnu vás možná za chvíli něco geniálního napadne. Náš mozek pracuje na několika frekvencích. Na alfa vlnách, které se zapojují v bdělém, ale uvolněném stavu a je pro ně typický pocit klidu a míru, k nám přicházejí představy a dostavují se kreativní nápady. Když například fantazírujeme, nebo jen zavřeme oči a odpočíváme, tato frekvence posiluje naši představivost, paměť, koncentraci, tvořivost a redukuje stres. Problém je, že to skoro neděláme a mezery v práci vyplňujeme koncentrací na cizí písmena a obrázky, které náš mozek ovlivňují a nedovolí mu dělat to, co je pro něj přirozené – používat svých vlastních zdrojů. Důsledkem je stádní myšlení, málo originality a neznalost sebe sama. To byly nevýhody a teď přejdeme k výhodám.

NÁPAD ZA MILION

Opravdu dobrý nápad nemůžete nikdy vymyslet, ten na vás odněkud spadne. Jako to jablko, které spadlo na hlavu odpočívajícímu Isaacu Newtonovi a pomohlo mu rozlousknout zákon gravitace. Spisovatel Graham Linehan v nedávném rozhovoru pro časopis Guardian vysvětloval, proč to nejlepší, co ho napadne, přichází vždy v tichu a prázdnotě, ale také, jak těžké je se do takového stavu vůbec dostat. „Nenapíšu nic ze sebe, dokud nevypnu telefon a e-mail. To ale nedokážu, protože se začnu nudit a k té nudě ve mně roste odpor. Zažívám to pokaždé: jakmile jsem jen já a prázdná obrazovka, stoupá ve mně vlna nudy a já cítím bytostné nutkání jít někam pryč. Obvykle používám trik, že si vezmu pero a blok a jdu si sednout do knihovny, aby mě nic nesvádělo. Když sedím dost dlouho, dostaví se záblesk zvědavosti. To blikání je jako malý plamen, jako jiskra na podpal,“ končí spisovatel poeticky.

NUDOU K ALTRUISMU

Jestli máte pocit, že je každý den stejný, že neděláte vlastně nic jiného, než jezdíte z práce do práce, a že to, co děláte, vlastně nikdo moc nepotřebuje, přestaňte v tramvaji zírat do mobilu a dívejte se radši z okna. Nemusíte si opakovat nová slovíčka ani plánovat, co budete dělat večer. Dovolte si nemyslet na nic a třeba vás napadne něco, co by vás nikdy nenapadlo. „Během nudění se máme šanci si uvědomit, kolik zbytečné práce děláme, a to nás motivuje, abychom se zapojili do smysluplnějších projektů,“ říká Wijnand van Tilburg z Univerzity v Limericku, který zkoumá souvislost mezi nudou a prosociálním chováním. Jeho studie ukázala, že lidí, které vede nuda k negativním způsobům chování (např. agresi či k závislosti), je méně než těch, které dovede nicnedělání k bohulibým myšlenkám a činům.

NUDA VE VZTAHU

Aby vztah dlouho a dobře fungoval, musí nás to s partnerem hlavně bavit. Proti tomuto rozšířenému tvrzení nelze nic namítat, však také články s názvy Jak se vyhnout nudě ve vztahu nebo Čím oživit stereotyp mívají standardně vysokou čtenost. Všichni se snažíme být zajímaví, originální, akční, abychom svého partnera pokud možno nikdy nenudili. Podle jedné studie mají ale největší šanci na dobrý dlouhotrvající vztah lidé s vysokou rezistencí vůči nudě, a těch od dob našich babiček vinou technologií a rychle přístupné zábavy ubylo. Pokud se vezmou dva takto nastavení lidé, bývají si věrnější a méně se rozvádějí prostě proto, že se spolu umějí nudit. Nevadí jim, že si večer co večer každý ve svém křesle čte, ani že je v neděli pokaždé slepice na smetaně a v koupelně se milovali naposledy před svatbou.

Psycholog Petr Šmolka nabádá, abychom si uvědomili, že nuda do manželství patří. „Je pošetilé myslet si, že manželství je od toho, aby člověk zažíval jen vzrušení, radost, ba dokonce romantiku,“ vysvětluje. „Nudné“ páry ale umějí jednu věc dokonale a tou nedostatek akčnosti nahrazují: využívat pozitivní rutiny. Místo toho, aby vymýšleli překvapení a novinky, si všímají drobností, které dělají partnerovi i jim radost, a ty stereotypně a rutinně opakují den po dni. Objetí před odchodem do práce není něco, co dělají, jen když mají na druhého náladu nebo za odměnu, je to zvyk, který dodržují se stejně železnou pravidelností jako čištění zubů. Bez večerní povídací půlhodinky se neobejdou, stejně jako se neobejdou bez ranní kávy nebo pusy na dobrou noc. Zkrátka si dávají denně drobnostmi najevo, že je pro ně partner tím nejdůležitějším na světě.

Umět se občas nudit je zkrátka dobré a prospěšné pro páry i pro jedince. Nebojte se občas nic nedělat, zírat do blba a jen tak se flákat. Nesahejte pokaždé, když máte volnou chvilku po telefonu. Alespoň pokud chcete být zajímavá a originální osobnost, ze které občas vypadne geniální nápad.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Sobotní radovánky budou probíhat mimo domov. Ani minutu se vám nechce sedět doma, tudíž jste v přátelském kontaktu a podniknete i výlety. V domácím prostředí panuje dobrá atmosféra, ale i…