Nutit, či nenutit muže, aby čural vsedě? Je víc čistá toaleta, či mužské zdraví? | Foto: iStock

Foto: iStock

Nutit, či nenutit muže, aby čural vsedě? Je víc čistá toaleta, či mužské zdraví?

Jak na nažloutlé lepivé cákance na prkénku, na záchodové míse i na podlaze bez oboustranně nepříjemných hlučných emocí, ponižování či vychovávání dospělého jedince? Jednoduše! Ideálně na rovinu, bez manipulací a zesměšňování.

Dělej to, jak chceš, ale já si chci sedat do čistého!

Je pod úroveň ženy muže vychovávat, hlídat, peskovat a ponižovat. V jisté bouřlivé internetové diskusi s příznačným názvem „Sedět, nebo stát?“ použila jedna z diskutujících, matka dvou pubertálních synů, jednoduchou větu: „Je mi jedno, jestli si sednete, stoupnete nebo uděláte před záchodem stojku – to je vaše osobní věc. Já si chci jen sednout do čistého a nikde se nelepit.“ Na toaletu pak svým dvěma chlapcům dala vlhčené úklidové ubrousky a malý koš – byla praktická a předvídavá. Věděla, že si ze zásady nesednou a že pokaždé mopem rozhodně vytírat nebudou. Byl to kompromis, ale fungoval. „Zpočátku jsem musela být vytrvalá a asertivní. Pokud se na to kluci vykašlali, stručně a bez dalších komentářů jsem je požádala, ať si po sobě ihned uklidí. Když jsem jednou mezi dveřmi dětského pokoje beze slova zakoulela očima a zamávala balíčkem s ubrousky v době, kdy měli kluci návštěvu, ještě mi poděkovali, že jsem byla taktní. Umím být i značně netaktní… Tím naše záchodová válka skončila,“ podělila se o své zkušenosti diskutující.

Co je ve vztahu kompromis? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Nesednu si, slyšel jsem, že je to nezdravé!

Různorodé názory na stání či sezení při malé potřebě muže lze zaznamenat i mezi odborníky. „Močení vsedě je u mužů zcela nefyziologické. Krátká močová trubice ženy vyžaduje polohu vsedě. Muž má močovou trubici dlouhou a vinutou, což při močení vsedě ztěžuje dokonalé vyprázdnění močového měchýře. Takto při letitém močení vsedě u mužů vznikají kameny v měchýři na základě zbytkové moči, v níž, je-li ještě koncentrovaná, vypadávají soli a slučují se do podoby močového kamene,“ vysvětluje v jedné internetové poradně urolog Rudolf Vévoda. Jiní odborníci naopak tvrdí, že na tom, zda muž sedí, či stojí, naprosto nesejde. Další zase ze zdravotních důvodů prosazují sezení jako volbu číslo jedna pro muže s nemocnou prostatou či pány, kteří z jakýchkoliv důvodů potřebují při močení více zapojit břišní svaly. To se vsedě praktikuje. Jistá skupina mužů si však sedá zcela dobrovolně, například proto, že je to pro ně ze zdravotních důvodů pohodlnější.

Pokračování 3 / 5

Však on si jednou sedne!

Většina mužů v okamžiku, kdy je doběhnou léta a nemoci pohybového ústrojí, raději posedí, než postojí. I když v případě problémů s koleny, a tedy i se zvedáním z podřepu, bude takové očekávání liché. Sezení je dále údajně vhodnější u pánů s nesprávně vyvinutým zevním genitálem a některými dalšími urogenitálními problémy – těmto mužům se vestoje močí hůře. Další poněkud dvousečnou nadějí, že bude na toaletě jednoho dne čisto, je skutečnost, že je většina mladých mužů závislá na mobilním telefonu a chodí s ním úplně všude… A s mobilem v ruce prostě nejde močit vestoje.

Pokračování 4 / 5

Pisoár a emancipace

Pokud vám veškeré úvahy o předělávání mužů přijdou zcestné, pokud vůbec nechápete, proč byste počuraný záchod měla uklízet vy, je řešením dělba práce. Buď se dohodněte, že se v úklidu záchodu budete střídat, nebo že bude uklízet jen partner. A uvidíte, že ho samotného začne štvát, jak je vše zastříkané. Ale musíte být asertivní a opravdu to vydržet a úklid nechat na něm. Dalším řešením je, pokud máte dům, používejte dvě různé toalety. Pokud máte prostor, pořiďte si domů pisoár. 

Pokračování 5 / 5

Anebo si pořiďte čurokap a přečurejte ho!

Pořídit si dámskou pomůcku na močení vestoje je pochopitelně myšleno s notnou dávkou nadsázky! Nicméně zoufalé ženy mohou dělat značně zoufalé věci. A tak v případě, že máte doma smečku značkujících samců, s nimiž se nejde normálně domluvit, zkuste se pomocí čurokapu přidat do smečky a bojkotovat úklid. Možná se pánům po čase nebude líbit postávat na upatlané podlaze nad ulepenou toaletou a konečně budou svolní k přehodnocení „techniky“ či k obyčejnému udržování čistoty.

Doporučujeme

Články odjinud