O kolik hodin doma pracujeme více než muži? Průzkum vás překvapí

O kolik hodin doma pracujeme více než muži? Průzkum vás překvapí

V pondělí 8. března slavíme Mezinárodní den žen. Je fajn dostat kytičku či nějaký dárek, po zbytek roku ale většina žen nežije ve férové domácnosti. Průzkum totiž ukázal, že v polovině českých rodin většinu prací dělají ženy. O kolik hodin týdně jim tak ukrojí domácí práce více času než mužům? Nerovnosti panují i na pracovišti.

Druhá šichta doma

Je současná společnost postavena na principech rovnosti pohlaví? V České republice je o tom přesvědčeno pouze 45 % obyvatel, názory mužů a žen se přitom výrazně liší. Zatímco o genderové rovnosti je přesvědčeno 52 % mužů, mezi ženami je to jen 38 %. Nový průzkum společnosti IKEA také ukazuje, že české ženy mají na starosti většinu domácích povinností v každé druhé domácnosti. V průměru jimi denně stráví ve srovnání s muži téměř o hodinu víc, to je skoro sedm hodin týdně – v podstatě jeden pracovní den. „Zjistili jsme, že pracující ženy denně stráví další zhruba 4 hodiny péčí o domácnost a děti, což je přibližně o hodinu více než muži,“ říká Roman Bojko z IKEA. Pokud je něco, o čem partneři rozhodují společně, tak je to otázka peněz a nákladů spojených s chodem domácnosti. V tomto ohledu panuje v 79 % domácnostech rovnoprávnost.

Podívejte se na video, jak skloubit kariéru manažerky a roli ženy v domácnosti.

Pokračování 2 / 4

Žehlení jako tradičně ženská práce

Téměř třetina Čechů (32 %) má pocit, že je jejich život v domácnosti silně ovlivněný genderovými stereotypy. Výsledky průzkumu mimo jiné ukazují  to, že v každé druhé domácnosti (51 %) má žena na starosti většinu domácích povinností. Dokonce se ukázalo, že na některé činnosti je stále pohlíženo jako na „ženské“. Jako tradičně ženská činnost je vnímáno například žehlení, kterému se podle 85 % respondentů věnují v jejich domácnosti právě ženy. Ženy v 73 % případů obstarávají také praní prádla, mytí oken (67 %) nebo výměnu ložního prádla (64 %). Do těchto domácích prací se muži zapojují méně, ale u jiných se daří role rozdělovat rovnoměrněji. Muži se nejčastěji zapojují do mytí nádobí, zajišťují běžné nákupy nebo vynášejí odpadky.

Pokračování 3 / 4

Děti na prvním místě

Péče o děti je také častěji spojována s ženami. V 61 % případů jsou to ženy, které čerpají nemocenskou dovolenou, když dítě onemocní a rodina nemá jiné možnosti hlídání. Výsledek může být výrazně ovlivněný také aktuální situací s probíhající pandemií COVID-19. Právě ženy musí častěji upozadit své pracovní aktivity, případně je co nejlépe skloubit tak, aby zároveň zvládly pomoci dětem s distanční výukou a domácími úkoly.

Pokud má dlouhodobě na starost většinu domácích povinností pouze jeden z partnerů, může to přinášet neúměrnou psychickou i fyzickou zátěž a dříve nebo později může situace vyústit v přetížení a pocit úzkosti. 

Pokračování 4 / 4

Genderová rovnost v zaměstnání? Vnímá ji jen 39 % žen

Genderové stereotypy přetrvávají nejen doma, ale také na pracovišti. Až 61 % žen cítí, že pracovní podmínky nejsou spravedlivě nastaveny pro obě pohlaví. Kromě toho až 37 % žen necítí ze strany svého zaměstnavatele dostatečnou podporu v oblasti péče o děti. V tomto případě se může jednat například o nedostatek flexibility a ochoty vyjít ženám vstříc, aby mohly lépe skloubit pracovní a rodinné povinnosti.

IKEA chtěla také zjistit, jak jsou lidé spokojeni se svým osobním a pracovním životem právě ve vztahu k rovnosti pohlaví. V osobním životě se cítí spokojeno 86 % Čechů, ale v tom pracovním pouze 52 %. Při zaměření na to, jak Češi hodnotí přístup k rovnosti mužů a žen v zaměstnání, se odpovědi opět zásadně liší. Jako spravedlivé hodnotí pracovní podmínky a příležitosti pouze 39 % žen oproti 66 % mužů.

Doporučujeme

Články odjinud