O kolik hodin doma pracujeme více než muži? Průzkum vás překvapí

4. 3. 2021
V pondělí 8. března slavíme Mezinárodní den žen. Je fajn dostat kytičku či nějaký dárek, po zbytek roku ale většina žen nežije ve férové domácnosti. Průzkum totiž ukázal, že v polovině českých rodin většinu prací dělají ženy. O kolik hodin týdně jim tak ukrojí domácí práce více času než mužům? Nerovnosti panují i na pracovišti.

Druhá šichta doma

Je současná společnost postavena na principech rovnosti pohlaví? V České republice je o tom přesvědčeno pouze 45 % obyvatel, názory mužů a žen se přitom výrazně liší. Zatímco o genderové rovnosti je přesvědčeno 52 % mužů, mezi ženami je to jen 38 %. Nový průzkum společnosti IKEA také ukazuje, že české ženy mají na starosti většinu domácích povinností v každé druhé domácnosti. V průměru jimi denně stráví ve srovnání s muži téměř o hodinu víc, to je skoro sedm hodin týdně – v podstatě jeden pracovní den. „Zjistili jsme, že pracující ženy denně stráví další zhruba 4 hodiny péčí o domácnost a děti, což je přibližně o hodinu více než muži,“ říká Roman Bojko z IKEA. Pokud je něco, o čem partneři rozhodují společně, tak je to otázka peněz a nákladů spojených s chodem domácnosti. V tomto ohledu panuje v 79 % domácnostech rovnoprávnost.

Podívejte se na video, jak skloubit kariéru manažerky a roli ženy v domácnosti.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Katalog zboží na Dámě Další zajímavé věci

Horoskopy

První podzimní měsíc se blíží ke svému konci a vy jste stále nepříjemně naladění. I když je to o poznání lepší než před pár dny, stále nejste v kondici. Bohužel se vaše forma nezlepší, do…