O výživě píší všichni - to je právě ten problém

16. 11. 2000
Těší mne, že se vaření a obecně i problému stravování bez výjimky věnuje každý časopis. Jsem však zklamaný z toho, jakým se to děje způsobem.

O výživě píší všichni - to je právě ten problém

Těší mne, že se vaření a obecně i problému stravování bez výjimky věnuje každý časopis. Jsem však zklamaný z toho, jakým se to děje způsobem. Recepty, recepty a zase recepty (nejoblíbenější jsou ty "rychlé a levné", racionální výživa sem, racionální výživa tam), vrcholem "odbornosti" jsou nepříliš aktuální doporučení poplatné našim tradičním zvyklostem. Opisování informací z jiných časopisů, do nichž píší neodborníci, atd. Výsledkem jsou spíše drby nebo dokonce i nepravdy. Lidé to prý žádají. Nelze se divit, že výsledkem není zlepšení znalosti výživy v populaci, ale úplný opak !


V praxi jdeme od extrému rychlého českého občerstvení na úrovni housek a levných párků a sekané k ještě méně zdravotně přijatelným a k tomu ještě předraženým hranolkům, hamburgerům, čipsům a americkým koblihům, světě div se, politým čokoládou nebo sypaným hrůznými sladkými korálky..


V tisku čteme o výživě kromě jiného "perličky" ze světové výživy, pohříchu naprosto laicky zkreslující skutečnost, mnohdy ve snaze po senzaci. Někteří "zcela závislí" kolegové uveřejňují cílené bludy o škodlivosti "umělých" vitamínů a nutnosti konzumace "pestré" stravy, sestavené z čehokoliv, neboň "nic není jedovaté konzumuje-li se to v přiměřené míře". Jiní uveřejňují hysterické články o škodlivosti geneticky upravených potravin a končí u diskusí o vhodnosti podávání "školního mléka" jako problému zcela zásadního významu.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Naordinujte si spokojenou polovinu týdne, která je na spadnutí. Pro kolegy jste nyní pracovním vzorem a nehodláte se své oblíbenosti vzdát. Nadřízenému se však pořád něco nelíbí a…

Nejčtenější články

Doporučujeme