Oběti sexuálního harašení

24. 1. 2001
Sexuální harašení, pojem do nedávné doby vcelku neznámý. Odkud přišel? Stejně tak jako žvýkačky, z Ameriky.

Oběti sexuálního harašení 

Sexuální harašení, pojem do nedávné doby vcelku neznámý. Odkud přišel? Stejně tak jako žvýkačky, z Ameriky. Skandální případ stážistky Moniky Lewinské a dnes již bývalého prezidenta USA Billa Clintona vyvolal mnoho diskusí o sexuálním harašení na pracovišti, o zneužívání vztahu podřízenosti a nadřízenosti na pracovišti ze sexuálním podtextem.

Asi bychom si měli přesně sexuální harašení tzv. sexual harassment definovat. Pod pojmem sexuálního harašení si představujeme různé věci. Za sexuální obtěžování lze určitě považovat vymáhání sexu z pozice silnějšího - například pod hrozbou finančního postihu nebo ztráty zaměstnání ( většinou v pozici silnějšího stojí muž), nabídky k sexuálnímu styku, osahávání a poplácávání po různých částech těla. Pokud však jde o záležitosti jako narážky, dvojsmyslné poznámky a vtipy, asi těžko se shodneme na tom, zda je označovat jako obtěžování. Ze zkušenosti vím, že ty mnohým ženám vůbec nepříjemné nejsou a dokonce jim i někdy lichotí.

Obětem sexuálního obtěžování (asi je tento výraz přesnější než sexuální harašení) by měla situaci pomoci řešit novela zákona, zabývající se sexuálním obtěžováním. Ta by měla začít platit od letošního roku. Těžko odhadnout, jak spravedlivě a nezaujatě budou soudy v případech sexuálního obtěžování rozhodovat. Jen doufejme, že tyto spory nenabudou tak obřích rozměrů jako právě ty americké.

Setkaly jste se i vy se sexuálním harašením na pracovišti? Co považujete za únosnou hranici a co tvrdě odsuzujete?

Autor: Dana

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Zčistajasna se vám podaří vyřešit finanční potíže. Peníze k vám přijdou doslova samy. Už nebudete řešit krizi, prostě zmizí. Stejně jako mírné ochlazení v trvalém svazku. Pracujte na…

Nejčtenější články

Doporučujeme