Obezita Arabkám vrásky nedělá

30. 5. 2000
Posledních několik týdnů se ve Spojených arabských emirátech nemluví téměř o ničem jiném než o obezitě. Podle statistických údajů předstihly Emiráty, co se nadměrné hmotnosti obyvatelstva týče dokonce i Spojené státy americké.

Obezita Arabkám vrásky nedělá

Posledních několik týdnů se ve Spojených arabských emirátech nemluví téměř o ničem jiném než o obezitě. Podle statistických údajů předstihly Emiráty, co se nadměrné hmotnosti obyvatelstva týče dokonce i Spojené státy americké.
Podle statistiky je dnes ve Spojených Arabských Emirátech obézních 70 % žen, 50 % mužů a více než jedna třetina dětí a mládeže. Odborníci zabývající se výzkumem nadměrné hmotnosti u obyvatelstva vyzývají k rychlé osvětě mezi arabským obyvatelstvem, neboň obezita není jen problémem Spojených arabských emirátů, ale téměř všech zemí Perského zálivu, které bohatnou z vývozu ropy. Vysoká životní úroveň se odráží nejen v přepychových vilách, luxusních vozech, ale nejvíc je vidět na postavách místního obyvatelstva.
Podle lékařů přispívají k obezitě především špatné stravovací návyky a také záliba mužů v plných ženských tvarech. Střední východ je jediná oblast na světě, kde je více obézních žen než mužů. V emirátech si 35 procent žen myslí, že jejich větší hmotnost je symbolem ženskosti a smyslnosti. Celých 30 procent se k dané otázce nechce vyjadřovat a pouhých 10 procent žen touží po štíhlé postavě. Dalším důvodem obezity je zdejší životní styl. Hlavní zábavou je tu totiž jídlo. V Dubaji najdete všechny kuchyně světa od arabské, thajské, mexické, přes francouzskou, japonskou, indickou po italskou a mnoho dalších. Restaurace jsou každý večer plně obsazeny a navíc většina z nich nabízí jídlo přímo do domu. Přitom rozvážka je zadarmo a porce často větší než ty, které za stejnou cenu dostanete v restauraci. Tato služba je velmi oblíbená a mnoho žen v uvozovkách vaří po telefonu podle zvláštní reklamní knihy, která nabízí jídelníčky nejpopulárnějších restaurací ve městě. Ceny jsou příznivé a jídlo je na stole do půl hodiny po zavolání.
Volny čas tráví arabské obyvatelstvo sledováním televizních kanálů a pojídáním slaných brambůrků. Na střeše každého arabského domu, a to i na tom, který vypadá velmi prostě, najdete hned několik satelitních talířů. Například tady v Dubaji můžete za určitý poplatek sledovat všechny světové televizní stanice, které vysílají přes satelit.
V poslední době začali lékaři varovně zvedat prst také v dětských ordinacích, neboň podle výzkumu jsou zdejší děti dokonce obéznější než malí Američané. Statistika hovoří jasně - třicet procent školáků trpí nadváhou. A důvod - nadměrná konzumace tučného a sladkého jídla a téměř žádná fyzická aktivita. Mladí Arabové stejně jako jejich američtí vrstevníci tráví většinu času u počítačových her, televizích seriálu a u McDonalda.
Je zde ještě jeden důvod, proč místní obyvatelstvo tloustne, o tom se však nahlas nemluví. Jedna se o způsob stravování v posvátném měsíci ramadánu. Ty tam jsou doby, kdy se během tohoto měsíce muslimové od slunce východu do jeho západu postili a večer snědli pouze pár datlí a vypili čaj. Dnes se sice stále přísně dodržuje celodenní půst, ale po něm následuje několikahodinová hostina. A ačkoliv je to paradoxní, ze statistik vyplývá, že spotřeba jídla právě o postním měsíci ramadánu je nejvyšší v celém roce.
Odborníci také vyčítají arabskému obyvatelstvu, že jedí velmi rychle, tedy že doslova hltají. Z jejich výzkumu vyplynulo, že při takovémto hltání do sebe člověk nasouká za jednu minutu 84 kalorií, zatímco při pomalém polykání je to pouhých 31 kalorii.
Jak už jsem v úvodu napsala, většinu obyvatel Spojených arabských emirátů jejich plné tvary netrápí a ti, kteří se rozhodli se svou tloušňkou bojovat si vybírají cestu nejmenšího odporu. Navštěvují ordinace plastického chirurga, a tam si nechávají odsát přebytečný tuk. Místním tiskem proběhlo nedávno varování, aby si lidé dávali pozor na inzeráty, které slibují odsátí až šesti kilogramu tuku, neboň takovéto hubnutí s sebou nese značná zdravotní rizika. I přesto je to velmi populární a zatím převážně jediný způsob, jakým místní obyvatelstvo shazuje přebytečná kila.

Autor: Simona Hejlová 
Autorka je spolupracovnicí českého rozhlasu

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

S plněním pracovních úkolů nemáte problémy, dalo by se říci, že je zvládáte levou zadní. Nyní si vytváříte prostor pro jiný zdroj sebeuplatnění. Najděte si nového koníčka, po práci…

Nejčtenější články

Doporučujeme