Obezita Arabkám vrásky nedělá

30. 5. 2000
Posledních několik týdnů se ve Spojených arabských emirátech nemluví téměř o ničem jiném než o obezitě. Podle statistických údajů předstihly Emiráty, co se nadměrné hmotnosti obyvatelstva týče dokonce i Spojené státy americké.

Obezita Arabkám vrásky nedělá

Posledních několik týdnů se ve Spojených arabských emirátech nemluví téměř o ničem jiném než o obezitě. Podle statistických údajů předstihly Emiráty, co se nadměrné hmotnosti obyvatelstva týče dokonce i Spojené státy americké.
Podle statistiky je dnes ve Spojených Arabských Emirátech obézních 70 % žen, 50 % mužů a více než jedna třetina dětí a mládeže. Odborníci zabývající se výzkumem nadměrné hmotnosti u obyvatelstva vyzývají k rychlé osvětě mezi arabským obyvatelstvem, neboň obezita není jen problémem Spojených arabských emirátů, ale téměř všech zemí Perského zálivu, které bohatnou z vývozu ropy. Vysoká životní úroveň se odráží nejen v přepychových vilách, luxusních vozech, ale nejvíc je vidět na postavách místního obyvatelstva.
Podle lékařů přispívají k obezitě především špatné stravovací návyky a také záliba mužů v plných ženských tvarech. Střední východ je jediná oblast na světě, kde je více obézních žen než mužů. V emirátech si 35 procent žen myslí, že jejich větší hmotnost je symbolem ženskosti a smyslnosti. Celých 30 procent se k dané otázce nechce vyjadřovat a pouhých 10 procent žen touží po štíhlé postavě. Dalším důvodem obezity je zdejší životní styl. Hlavní zábavou je tu totiž jídlo. V Dubaji najdete všechny kuchyně světa od arabské, thajské, mexické, přes francouzskou, japonskou, indickou po italskou a mnoho dalších. Restaurace jsou každý večer plně obsazeny a navíc většina z nich nabízí jídlo přímo do domu. Přitom rozvážka je zadarmo a porce často větší než ty, které za stejnou cenu dostanete v restauraci. Tato služba je velmi oblíbená a mnoho žen v uvozovkách vaří po telefonu podle zvláštní reklamní knihy, která nabízí jídelníčky nejpopulárnějších restaurací ve městě. Ceny jsou příznivé a jídlo je na stole do půl hodiny po zavolání.
Volny čas tráví arabské obyvatelstvo sledováním televizních kanálů a pojídáním slaných brambůrků. Na střeše každého arabského domu, a to i na tom, který vypadá velmi prostě, najdete hned několik satelitních talířů. Například tady v Dubaji můžete za určitý poplatek sledovat všechny světové televizní stanice, které vysílají přes satelit.
V poslední době začali lékaři varovně zvedat prst také v dětských ordinacích, neboň podle výzkumu jsou zdejší děti dokonce obéznější než malí Američané. Statistika hovoří jasně - třicet procent školáků trpí nadváhou. A důvod - nadměrná konzumace tučného a sladkého jídla a téměř žádná fyzická aktivita. Mladí Arabové stejně jako jejich američtí vrstevníci tráví většinu času u počítačových her, televizích seriálu a u McDonalda.
Je zde ještě jeden důvod, proč místní obyvatelstvo tloustne, o tom se však nahlas nemluví. Jedna se o způsob stravování v posvátném měsíci ramadánu. Ty tam jsou doby, kdy se během tohoto měsíce muslimové od slunce východu do jeho západu postili a večer snědli pouze pár datlí a vypili čaj. Dnes se sice stále přísně dodržuje celodenní půst, ale po něm následuje několikahodinová hostina. A ačkoliv je to paradoxní, ze statistik vyplývá, že spotřeba jídla právě o postním měsíci ramadánu je nejvyšší v celém roce.
Odborníci také vyčítají arabskému obyvatelstvu, že jedí velmi rychle, tedy že doslova hltají. Z jejich výzkumu vyplynulo, že při takovémto hltání do sebe člověk nasouká za jednu minutu 84 kalorií, zatímco při pomalém polykání je to pouhých 31 kalorii.
Jak už jsem v úvodu napsala, většinu obyvatel Spojených arabských emirátů jejich plné tvary netrápí a ti, kteří se rozhodli se svou tloušňkou bojovat si vybírají cestu nejmenšího odporu. Navštěvují ordinace plastického chirurga, a tam si nechávají odsát přebytečný tuk. Místním tiskem proběhlo nedávno varování, aby si lidé dávali pozor na inzeráty, které slibují odsátí až šesti kilogramu tuku, neboň takovéto hubnutí s sebou nese značná zdravotní rizika. I přesto je to velmi populární a zatím převážně jediný způsob, jakým místní obyvatelstvo shazuje přebytečná kila.

Autor: Simona Hejlová 
Autorka je spolupracovnicí českého rozhlasu

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Milé Váhy, do nového pracovního týdne vstupujete s velkým odhodláním dokázat něco velkého. Už máte plné zuby toho, jak se k vám nadřízený chová a nevěří vám. Určitě se vám podaří…

Nejčtenější články

Doporučujeme