Obézní děti = obézní dospělí

17. 9. 2008
Obézní děti = obézní dospělí
V rozvinutých zemích se výskyt obezity u dětí neustále zvyšuje – v některých zemích, kde se tento problém nikdy dříve nevyskytoval (např. Španělsko) v posledních letech vzrostl počet obézních dětí až na 30 %.

V České republice je asi 9 % dětí s nadváhou, počet obézních dětí dosahuje v současné době 6 % a jejich počet se zvyšuje již v předškolním věku. Celkově se tedy tento problém týká jednoho až dvou dětí z deseti a do budoucna se bude situace zřejmě ještě zhoršovat. Navíc pokud se obezita neřeší již v dětském věku, trpí jí 8 z 10 obézních dětí také v dospělosti.

Přibývající kila neznamenají pro dítě jen to, že nestačí v pohybové aktivitě vrstevníků a že se mu ostatní děti smějí, ale také spoustu psychických a zdravotních problému. Nadváha zatěžuje pohybový aparát, který je v růstu a vývoji. Děti si často stěžují na bolesti kloubů, mají ortopedické problémy, ale také kožní a dýchací potíže, gynekologické problémy, poruchy menstruace. U obézních dětí se rovněž zvyšuje krevní tlak a přejídání živočišnými tuky má za následek zvýšení jejich hladiny v krvi (viz tab. 1).

Jako reakce na nadměrný přísun sacharidů v podobě pamlsků vzniká hyperinzulinemie – zvýšená hladina inzulinu v krvi, která následně brání využití tuků jako zásobní energie a naopak způsobuje zvýšené ukládání tuku do zásoby. To vše pak vede již u velice mladých lidí k rozvoji závažných rizikových faktorů ischemické choroby srdeční, k předčasné ateroskleróze, cukrovce II. typu, srdečnímu infarktu nebo mozkové mrtvici.

Tab. 1 – Normální hodnoty lipidů u dětí

Hladina lipidůCelkový cholesterol (v mmol/l)LDL cholesterol (v mmol/l)HDL cholesterol (v mmol/l)Triglyceridy (v mmol/l)
Přijatelnádo 4,4do 2,9nad 1,21,0
Hraniční4,4 – 5,02,9 - 3,41,0 - 1,21,0 - 1,5
Patologickánad 5nad 3,4pod 1,0nad 1,5

Hormonální nebo genetické onemocnění lze přitom zjistit jen u 5 % obézních dětí, v ostatních případech je vždy obezita výsledkem nepoměru mezi příjmem a výdejem energie. Děti inklinují k sedavému způsobu zábavy (počítač, video, televize), ubývá motivace ke sportovnímu vyžití. Také stále méně rodičů má čas a chuť věnovat se s dětmi sportu či turistice (rodiče jsou nejlepší příklad!), zároveň ubývá možností pro boubelaté či pohybově nezdatné děti zasportovat si. Sportovních oddílů a trenérů sice přibývá, ale vše je – stejně jako ve světě dospělých – zaměřeno na výkon, kterému tyto děti nemohou stačit. Vzniká další začarovaný kruh, kdy psychosociální izolaci kompenzuje dítě jídlem a čas tráví raději u televize a počítače než venku na hřišti.

Výživa dětí U obézních dětí (vyloučíme-li genetické či hormonální onemocnění) je potřeba dbát zejména na celkovou úpravu životního stylu, na rozumnou výživu v dětství a redukci nadváhy vhodnou dietou. Výpočet energie v dětství je ale velmi komplikovaný, protože potřeba energie se odvíjí od věku dítěte a dalších faktorů, jako je např. růst. Ve vztahu k váze potřeba energie na 1 kg klesá – zatímco kojenec potřebuje denní příjem energie ve výši cca 100 kcal/kg, šestileté dítě 80 kcal/kg, v 10 letech 65 kcal/kg a v 15 letech už jen 50 kcal/kg váhy. Také spotřeba energie je v jednotlivých věkových obdobích různá. Například mezi 6 – 12 rokem života jde 50 % přijaté energie na bazální metabolismus, 12 % na růst, 25 % na fyzickou aktivitu a 8 % se ztrácí stolicí.

Jeden gram bílkovin nebo sacharidů znamená energetický příjem 4 kcal, u tuků záleží na tom, zda jsou nasycené nebo nenasycené (je to přibližně 5 – 9 kcal/g tuku). Pokud je cílem snížit energetický příjem u dítěte s nadváhou, znamená to soustředit se především na omezení jednoduchých sacharidů (cukrů) a tuků, zejména nasycených, v potravě (viz tab. 2). Podle odborných pramenů vede dlouhodobě zvýšený příjem o 500 kcal denně ke zvýšení hmotnosti o 0,5 kg týdně.

Tab. 2 - Doporučené procentuální energetické zastoupení jednotlivých složek potravy u dětí

Sacharidy:50 – 55 %
Bílkoviny:15 %
Tuky celkem:23 – 35 %
Nasycené mastné kyseliny:do 10 %
Polynenasycené mastné kyseliny:8 %
Mononenasycené mastné kyseliny:10 – 12 %
Cholesterol:300 mg

V období růstu dítěte stačí pouze regulovat váhové přírůstky, váha se poté sama upraví při nárůstu výšky. Do jídelníčku dítěte je potřeba zařazovat hodně zeleniny a ovoce, celozrnných výrobků, nízkotučných mléčných výrobků a dávat přednost tukům s nízkým obsahem nasycených mastných kyselin (např. rostlinné tuky, rostlinné oleje, olivové oleje apod.). Jakákoliv úprava stravy v dětství však musí být přizpůsobena věku, aby byl zabezpečen přísun živin nutných pro růst a vývoj dítěte. Dieta proto nemůže být nikdy tak striktní, jako u dospělých. Dítě nesmí mít pocit hladu a váhové úbytky by neměly být více než 0,5 kg za měsíc.

Důležité je naopak dbát především na omezení sladkostí a jídel s vysokým obsahem tuků (hlavně živočišných). Častým a nadbytečným zdrojem energie jsou také sladké nápoje a pamlsky, kdy zejména babičky a dědečkové nedokáží dítěti sladkost odepřít. Dalším zdrojem „prázdných“ kalorií jsou i školní automaty na sladké nápoje a různé laskominy. Podle mých zkušeností má na vyžadování laskomin výrazný vliv televizní reklama, a to dokonce už u docela malých dětí. Děti se v obchodech dožadují vždy toho, co právě v televizi „letí“ (např. sladké tyčinky „plné mléka“ apod.) s tvrzením, že podle televize je to zdravé – což nemusí být vždy pravda.

Souboj o omezení sladkostí je vždy obtížný a vyžaduje důslednost. I malému dítěti je možné přijatelně vysvětlit, proč je časté mlsání pro něj nezdravé a sladkosti je pak potřeba důvtipně nahradit něčím jiným, nejlépe ovocem. Pro děti do 6 let převážně platí, že ovoce by mělo být z našeho rostlinného pásma, jižní ovoce (citrusy, kiwi) nebo zelenina (avokádo) mohou vyvolávat alergické reakce. Ovoce zařazujeme do jídelníčku nejčastěji ke svačině, jako dezert, ale i jako součást hlavních jídel. U dětí školního věku se nám také osvědčilo střádání peněz, které by jinak šly na sladkosti, do pokladničky, ze které si potom může koupit za odměnu něco pro radost. Sladkosti ale dětem s nadváhou zcela nezakazujeme, žádoucí je pouze jejich výrazné omezení. Povolené sladkosti by pak měly být co nejméně tučné – pro dítě je tedy v tomto ohledu daleko lepší hořká čokoláda než kynuté koláče s vysokým obsahem cukru a tuku.

Spolupracuje-li celá rodina a podaří-li se dítě motivovat, dosáhne se změny životního stylu, což obnáší nejen změnu stravovacích návyků, ale i zařazení pohybu do denního programu. V praxi to funguje tak, že společně s rodiči vytvoříme pro dítě týdenní jídelníček z jídel, které má rádo, abychom mu hned ze začátku vše nezakázali. Pokud je však nadváha veliká a je nutná redukce váhy, snížíme dítěti množství jídla a také omezíme některé potraviny. Zároveň s úpravou jídelníčku stanovíme dávku pravidelného pohybu a po 3 měsících se obvykle podaří váhový přírůstek zastavit.

Horší a bohužel i častější jsou případy, kdy rodiče nejsou ochotni s lékařem spolupracovat a vymlouvají se na „geny“ a svoji nemožnost s tím cokoliv udělat. Takoví rodiče často sami trpí obezitou a nejsou schopni připustit, že to nemá na svědomí „štítná žláza“ ani žádná jiná nemoc, ale že si zato mohou sami. Pokud dítě z takové rodiny pošleme na 6 týdnů do lázní, kde se mu podaří díky mírnému redukčnímu režimu a vhodnému pohybu zhubnout 12 kg, po návratu domů získá ztracená kila do 2 měsíců zase zpět.

Zkušenosti tedy ukazují, že při snižování nadváhy dítěte je nutná spolupráce celé rodiny, včetně babiček, a důmyslná motivace dětí dle věkových kategorií. Jedině v takovém případě totiž může být redukce úspěšná a dítěti se podaří vštěpit zásady zdravé živosprávy i do budoucna.

autor: MUDr. Alexandra Moravcová Klinika dětského a dorostového lékařství, VFN, Praha

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jestliže potřebujete vyřešit něco hodně důležitého, snažte se směrovat jednání na odpolední čas, kdy Merkur mění radikálně svůj postoj. Tento intelektuální guru vám v této době začíná…

Nejčtenější články

Články odjinud