Objevte s námi překrásnou Apulii

11. 6. 2009
Objevte s námi překrásnou Apulii
Blíží se doba prázdnin, dovolených, výletů a cestování. Těm z vás, kteří se rozhodujete, kam vyrazit za sluncem, mořem a báječnými zážitky, doporučujeme navštívit Apulii, jednu z nejexotičtějších a nejjižnějších oblastí Itálie.

Apulie, italsky Puglia, se táhne od poloostrova Gargano na severu po poloostrov Salento na jihu. Jeho východní pobřeží omývají vlny Jadranského moře, zatímco západní část vody moře Jónského. V Apulii, jejíž rozloha čítá 19 366 km², žijí 4 milióny obyvatel a dělí se na 5 provincií, jejichž jména jsou odvozena od provinčních měst - Foggia, Bari, Taranto, Brindisi a Lecce. Geograficky se Puglia dělí do několika podregionů - Gargano a Capitanata, Bari, Murge, údolí Itrie a Salento. Jižní část, která se rozkládá na poloostrově Salento, bychom vám rádi představili.

Apulie vás doslova okouzlí téměř nedotčenou přírodou a křišťálově průzračným mořem. Zejména pláže jižního Salenta se mohou pochlubit modrou vlajkou. Díky čistotě zdejšího moře je tato oblast často vyhledávána klienty s dýchacími onemocněními a kožními chorobami jako je lupénka, ekzémy, alergie. Další neodmyslitelnou součástí Apulie je její rozmanité kulturní a historické dědictví. Apulie byla vždy jakýmsi pomyslným mostem mezi kulturami východu a západu, křižovatkou uprostřed Středozemního moře, hrála ústřední roli v historii celého italského poloostrova. Žila zde vždy tolerantní multietnická společnost, která ovšem mnohokrát v historii, díky strategické poloze, čelila útokům různých kolonizátorů. Mnohá etnika tudíž logicky zanechala své stopy v architektuře, kultuře, zvycích a nářečích, dokonce i v právu.

Podle archeologických nálezů byla Apulie osídlena před 300 tisíci lety ve starší době kamenné. Velkého rozkvětu se Apulii dostalo během nadvlády Římanů, kteří zde vybudovali známé římské silnice - slavnou Via Apia, která vedla z Říma přes Tarento do Brindisi. Další významná silnice Via Traiana vedla z Říma do Bari, Monopoli, Brindisi a Otranta. Západní pobřeží lemovala stará římská cesta Via Traiana Calabra, která vedla z Říma přes Taranto, Galipoli, Santa Maria di Leuca do Otranta. Významnou roli v historii Apulie sehráli v pozdější době Španělé v čele s králem Karlem V., když osvobodili Salento od turecké nadvlády. Vybudovali systém strážných věží okolo celého pobřeží, a tím umožnili místnímu obyvatelstvu včas reagovat na blížící se nebezpečí z moře. V polovině 18. století postihl zdejší obyvatelstvo mor a zemětřesení. Počet obyvatel se tak rapidně snížil. Rozkvět oblasti přišel opět až ruku v ruce s italským obrozením v 19. století.

Pokud se rozhodnete navštívit Apulii autem, máte před sebou téměř denní cestu, na jejímž konci vás ovšem čeká překrásný kus země, milí lidé, zajímavá architektura, úžasné pláže, vynikající gastronomie. O mnoho pohodlnější a jednodušší cesta, jak se přenést do téměř exotického ráje, je cestovat letadlem. Přímý let z Prahy do Bari trvá necelé dvě hodiny.

Co rozhodně nesmí být opomenuto je místní kuchyně. Místní kulinářské speciality dráždí veškeré vaše smysly. Apulie je zemí olivovníků, vinné révy, tabákových plantáží, vynikající chutné zeleniny jako jsou brambory, rajčata, cukety, lilky, mangold, artyčoky, čekanka, netradiční fialový a brčálově zelený květák. Rostou zde mandlovníky, pinie, z jejichž oříšků se vyrábí vynikající pesto. Půda je zde velmi úrodná díky dostatečné zásobě spodní vody, železo obsažené v půdě odvádí z pěstovaných druhů zeleniny nadbytečnou vodu, a tím jí dodává vynikající chuť. Oblíbenou pochoutkou je nakládaná zelenina do olivového oleje a často i octa, sušená rajčata a rozmanité druhy pečiva. Další neodmyslitelnou součástí místního jídelníčku jsou mořské ryby a mořské plody - tuňák, platýz, mečoun, mořská pěna, chobotnice, sépie, krevety, škeble. Podávají se různě upravené, často s těstovinami a místním kořením jako oregáno, bazalka, rozmarýn, tymián. Vynikající jsou místní vína, likéry a deserty.

Doporučujeme navštívit!

Otranto Nejvýchodnější místo Itálie. Z historického hlediska velice důležité přístavní město, bylo strategickou zastávkou při obchodních a náboženských cestách na východ. V antické době bylo dokonce hlavním městem salentinského poloostrova. Otrantem protéká říčka Hydra, která ústí do moře a v letních měsících téměř zcela vysychá. Město leží v Otrantském průlivu, který odděluje Itálii od Albánie. Nejčernějším momentem Otranta se stal rok 1480, kdy bylo město obsazeno Turky a místní obyvatelstvo zmasakrováno. V místní katedrále, která se honosí podlahovou mozaikou z 12. století, jsou uloženy ostatky 800-ti mučedníků, kterým byla sťata hlava poté, co odmítli vzdát se křesťanství. Město má jedinečné kouzlo, jeho úzké uličky vydlážděné hladkými kameny se doslova kroutí mezi bílými domy a vesměs všechny vedou ke katedrále. Tu a tam můžete zahlédnout i žulové koule, které se vryly do kamenné dlažby a jsou pozůstatkem obležení města Turky. Okouzlující je pohled na hrad, městské hradby a přístav. Dnes žije v Otrantu 5,5 tis. obyvatel.

Leuca Bělost zdejších útesů dala jméno městu Leuca ( název pochází z řečtiny a znamená bílé světlo či skalnatý mys). V historii byl nejjižnější cíp salentinského poloostrova první zastávkou při cestě z východu a také místem, které muselo čelit útokům především ze strany tureckých pirátů. Rozkvětu se Leuca dočkala až v 2. pol. 19 století, kdy ji objevila italská aristokracie a začala zde stavět honosné vily v arabském stylu s rozsáhlými zahradami. Dominantou města je kostel krále Krista, dále pak nejdůležitější poutní místo Itálie Svatyně Panenky Marie a 48m vysoký maják. Santa Maria di Leuca je místem, kde se slévají tmavší, často až smaragdově zbarvené vody Jadranského moře s azurově modrými vodami moře Jónského.

Gallipoli Starobylé město Gallipoli se nachází v Tarentském zálivu na břehu Jónského moře. Město leží na staré římské cestě Via Traiana Calabra. Přestože město v historii čelilo řadě útoků a nájezdů, zachovalo si nedotčený orientální ráz. Okouzlí vás atmosféra starého středověkého města, typického pro tento kraj. Město zbohatlo na výrobě lampového olivového oleje, který se stal hlavním vývozním artiklem především do Anglie, Holandska, Baltských zemí a Ruska. Za prohlídku určitě stojí lisovna lampového oleje. Obdivovat můžete barokní katedrálu sv. Agáty. Stará část města Gallipoli plná šlechtických paláců, kostelů, křivolakých uliček, je s jeho novou částí spojena kamenným mostem. Pokud se v Gallipoli zdržíte do večerních hodin, čeká vás nezapomenutelný západ slunce nad vodami Jónského moře.

Lecce Univerzitní město Lecce, které je hlavním městem provincie, žije z obchodu, služeb a cestovního ruchu. Z období římského impéria se dochoval antický amfiteátr, také mramorový sloup značící konec slavné cesty Via Apia. Lecce se právem přezdívá Perla jihoitalského baroka či Florencie jihu. Lecceské baroko je výjimečné, je velice zdobné, detailní, bohaté na ornamenty. Honosné baziliky a katedrály jsou postaveny z místního kamene - tzv. pietra di Lecce neboli lecceské skály. Výhodou tohoto bílého vápence je jeho měkkost, lehce se opracovává, ve vlhku tuhne, mění barvu na lehce béžovou a nedrolí se. Řada soch v Benátkách či Florencii je vyrobena právě z lecceského kamene.

Alberobello Pokud opustíte pobřeží a vydáte se směrem do vnitrozemí do oblasti Murge, otevře se před vámi nádherný kraj olivových hájů, sadů, vinic, obilných lánů, malých políček a zemědělských usedlostí. Zvlněná krajina vám může vzdáleně připomínat Toskánsko. Co ji však naprosto odlišuje, je přítomnost kruhových kamenných staveb s kuželovitými vršky, tzv. trulli. Největší koncentraci těchto fascinujících stavení najdete v městečku Alberobello, které se díky této charakteristické a svérázné architektuře místního kraje stalo členem UNESCO.

Vystihnout atmosféru Salenta není možné pouze v jednom článku. Proto pro vás připravujeme další pokračování.

Specialisty na cestování po Salentu naleznete na http://www.apulia-in.cz>www.apulia-in.cz nebo na http://www.salento.cz>www.salento.cz.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Jestli vám dnes Jupiter přihraje lákavou nabídku tak, jak se k tomu chystá, tak ji můžete bez váhání přijmout. Postavení Jupiteru s Uranem je totiž slibné, což vám v každém směru nahrává.…

Nejčtenější články