Obraz Party s Einsteinem se nachází ve Zlíně u sběratele Petra Bernátka Profimedia

Obraz Party s Einsteinem se nachází ve Zlíně u sběratele Petra Bernátka | Profimedia

Karel Gott s Janem Saudkem Profimedia
Karel Gott se svým dílem Profimedia
Karel Gott se svým dílem Profimedia
Karel Gott na vernisáži Profimedia
15
Fotogalerie

Obrazy Karla Gotta odhalují jeho skryté problémy. Co trápilo jeho duši?

Karel Gott, národem přezdívaný "Božský Kája", byl jedinečný zpěvák, jeho sny se ale původně ubíraly jiným směrem. Toužil být malířem, po neúspěšných přijímacích zkouškách na UMPRUM však jeho sen zůstal pouze koníčkem. I tak se ale jeho obrazy dostaly do světa a ten nejdražší se prodal za víc než milion korun! Dnes 1. října 2021 jsou to přesně dva roky, co Karel Gott zemřel po boji s rakovinou. Co o sobě prozradil prostřednictvím svých obrazů?

Pěvecký talent nebyl jediný, kterým zesnulý Karel Gott oplýval. Jeho další vášní bylo malování, které pro něj bylo nejen koníčkem, ale i relaxací. Na olejomalbách zachycoval mnohonásobný Český slavík svoje pocity. „Večer se posadím před plátno a do příštího rána vykouzlí mé ruce obraz. Ano, maluji problémy, které tíží mou duši. Obrazy jsou zrcadlem mého charakteru,“ tvrdil Gott.

A jaké problémy zpěváka trápily? Například ne zrovna ideální vztahy s otcem. „S tátou se začal bavit až po smrti matky, protože byl komunista a Karel byl velice proti. Pak se sblížili, táta některé věci uznal, Karel taky,“ prozradil jeho blízky přítel Milan Drobný.

Co řekly české hvězdy o Karlu Gottovi? Podívejte se na video:

Trampoty, které tížily jeho duši, svěřil Karel Gott také režisérce Olze Špátové, která s ním v posledním roce jeho života točila dokument. „Když poprvé onemocněl rakovinou, bál se, že už nebude moci zpívat, celý rok natáčení jsme žili ve strachu,“ uvedla pro DVTV Špátová. „Karel byl smutný, že opouští svoje holky,“ dodala.

Řešil také, že své matce nikdy nepřiznal, že má nemanželskou dceru Dominiku. „Maminka byla hodně konzervativní a Dominika se narodila v době, kdy se nehodilo mít dítě a nežít s jeho matkou,“ přiznal později Karel Gott, který vnučku dokonale utajil až do matčiny smrti v roce 1977.

Umění ho fascinovalo už jako malého, kdy rád chodil na výstavy a listoval v publikacích o umění. Pro malování se dokonce nadchl natolik, že se rozhodl ho studovat. Bylo mu umožněno skládat přijímací zkoušky na UMPRUM, na školu se ale nakonec nedostal. Jak sám Karel Gott přiznal, bylo to pro něj velké zklamání.

Svého koníčku se ale nevzdal, maloval sobě pro radost a jeho tvorba byla veřejností oblíbená natolik, že své obrazy dokonce začal prodávat. Například jeho obraz Oldřich Nový a Anny Ondráková prodal za 1,2 milionu korun.

Umělečtí kritici ale Mistrův talent příliš neuznávali a tvrdili, že jeho projev je příliš kýčovitý. V jejich očích byly Gottovy obrazy úspěšné pouze proto, že on sám byl slavný zpěvák. Přesto měl výstavy nejen v České republice, ale i v Německu, Rusku nebo v Americe.

Doporučujeme

Články odjinud