Od semínka po sběr: Vše, co potřebujete vědět o bylinkové zahradě

Od semínka po sběr: Vše, co potřebujete vědět o bylinkové zahradě

Bez tymiánu, saturejky nebo rozmarýnu si už skoro nedovedeme představit vaření. Pěstujte si je sami.

Protože jde o koření do kuchyně nebo léčivé rostliny, nebudete jich potřebovat plné koše, úplně stačí větší truhlík na okně, balkoně nebo terase anebo část záhonu. Budete je mít stále čerstvé a na zimu si je můžete nasušit.

Potřebují teplo

Všechny bylinky, které známe ze středomořské kuchyně, mají rády teplo a slunce. Tymiánu, rozmarýnu, saturejce, ale i dobromysli, yzopu či šalvěji tedy bude vyhovovat, když je zasadíte na světlé místo chráněné před zimou a větrem. Zemina pro pěstování by měla být hlinitopísčitá, aby v ní nestála vlhkost, jde totiž o suchomilné rostliny. Případně substrát odlehčete pískem nebo perlitem. Budete-li je mít v truhlíku na parapetu jižního okna, je jasné, že jim budete muset dopřát umírněnou zálivku, stejně jako rostlinám v letním parnu, ale jinak to s vodou nepřehánějte.

Na záhoně můžete mít všechny tyto bylinky u sebe, časem se hezky rozrostou a vytvoří voňavou zahrádku. Až pokvetou, přilákají včely a čmeláky, podobně jako oblíbená levandule. A stejně jako ona i tyto rostliny chtějí každoroční řez, aby tvořily hezké keříky. Na zimu je dobré byliny na záhonu překrýt chvojím, ty v květináčích je třeba přenést do interiéru.

Pěstujte i do výšky

Pokud se rozhodnete mít tyto voňavé, chutné a léčivé rostliny na balkoně, zkuste je pěstovat takzvaně vertikálně, tedy do výšky. Květináče nebo truhlíky se dají umístit na konstrukci na sebe, ovšem tak, abyste na ty nejvyšší snadno dosáhli. Dobře tak využijete zeď, u které máte třeba posezení. Relaxaci vám pak zpříjemní i vůně bylinek.

Do vertikálních zahrad se hodí převislé rostliny, třeba takovou saturejku, která úžasně zbavuje luštěniny jejich nadýmavosti, můžete mít i ve verzi „spadavé“. Stejně tak se dá pěstovat převislý rozmarýn a podobně.

Vytvoří pěkné koberce

Budujete-li si skalku, zaměřte se na nižší druhy tymiánu nebo rozmarýnu, které jsou schopné tvořit koberec, obrůstat kameny a zároveň také bránit plevelu. Tyto půdopokryvné odrůdy se hodí i kolem cestiček, anebo dokonce jako náhrada trávníku. Dá se po nich chodit a každý krok krásně voní.

Doporučujeme

Články odjinud