Odchody a příchody Osmanyho Laffity

8. 12. 2003
Odchody a příchody Osmanyho Laffity
Kolem módního návrháře Osmanyho Laffity je v poslední době hodně rušno. Může za to zpráva, že odchází z Taizy, kterou léta budoval a proslavil u nás i ve světě. Co ho vedlo k razantnímu kroku a tam směřuje dál jsme se ho zeptali v exklusivním rozhovoru, který pro Dama.cz poskytl.

Před několika dny proběhla médii zpráva, že definitivně končíte s navrhováním pro módní dům Taiza. Vaše jméno bylo léta úzce spojováno. Co Vás vedlo k tak razantnímu kroku? Nerad a ani se nechci obklopovat problémy a z toho pramenícím stresem. To mi brání v mé práci. Takže pokud problémy kolem mě nejdou vyřešit, jednoduše eliminuji jejich zdroj. Když se zdrojem neřešitelných problémů stala Taiza, prostě jsem ji odstranil ze svého života. Je to jednoduché. Nemohu souhlasit s tím, že prezentují novou návrhářku Kateřinu Balounovou na přehlídkách spolu s mými modely. Toto mate veřejnost. Pokud se chce procházet po přehlídkovém molu po show, ať prezentuje čistě své šaty a ne práci někoho jiného. A za druhé, nechci se handrkovat se současnou manažerkou Taizy Janou Fialovou o to, aby mi za mou řádně odvedenou práci zaplatila, jak ji to ukládá smlouva. Nemíním stát ve frontě věřitelů. Podepsali jsme smlouvu a pokud ji není schopná dodržet, potom si musí najít nějakého právě vystudovaného člověka, jehož cena nebude samozřejmě na stejné výši jako je moje. Pokud si mě nemohou dovolit, neměli mě přemlouvat ke spolupráci.

Více než čtyři roky jste budoval značku s velkými ambicemi, prorazil jste i v zahraničí. Není Vám nyní líto, že odcházíte od rozdělané práce? Už ani ne. Budoval jsem módní dům ve svým týmem více než 3 roky. Opustil jsem značku, protože jsem chtěl pracovat pod svým jménem a také proto, že jsem nemohl navázat dobrý vztah s novým vedením. Pokud svým současným chováním zničí to, co jsme tvrdě budovali, je to jejich problém, ne můj.

Neobáváte se, že si Vás lidé budou pořád spojovat s Taizou? Jak se s tím chcete vypořádat? Samozřejmě, že mě veřejnost bude spojoval s Taizou. Vytvořil jsem ji a jsem na to hrdý. Ale hodlám vyjasnit, že Taiza už nejsem já. Pro lidi by to nemělo být těžké pochopit celou situaci. Podívejte se, co byla Taiza do tohoto roku a co je nyní.

V dubnu jste založil značku pod svým jménem. Již jsme mohli vidět obsáhlou kolekci nábytku, známe Vaši tvář pro rok 2004, ale co móda? Kdy uvidíme novou kolekci? Až nastane čas. Na módní kolekci pracuji. Vytvářet novou linii není jako upéct kus koláče. Je za tím víc než jen šití šatů. Nejprve se musí vybudovat finanční a administrativní zázemí, a to zabere také nějaký čas. Ale kolekci uvidíte již brzy, slibuji.

Na Vaši Internetových stránkách nabízíte kolekci triček a doplňků za příznivé ceny. Znamená to snad, že začínáte myslet i na mladší klientelu? Nechci, aby moje tvorba byla dostupná jen pro bohaté a slavné. Kolekce Couture jsou samozřejmě něco výjimečného, tyto kreaci jsou určeny pro malý okruh klientů. Vedle těchto poměrně drahých modelů chci přinést také něco pro mladou generaci. Tož znamená, že část tvorby je více uvolněná a cenově dostupná. Aby se tyto produkty staly dostupnými pro celou Českou republiky, rozhodli jsme se je prodávat prostřednictvím Internetu na www.osmanylaffita.com

Proslýchá se, že připravujete také vlastní parfém. Prozradíte nám něco víc? Oh, vidím, že se zprávy šíří velice rychle. Dobrá, je to pravda, chystám vlastní vůni a je pravda, že jsem kvůli tomu navštívil několik voňavkářských společností ve Francii, aby mi pomohli vytvořit můj vlastní parfém. Více v tuto chvíli neprozradím. Až se tak stane, čtenáři Dama.cz budou první, kteří se o tom dozví.

Není žádným tajemstvím, že oblékáte známé osobnosti. Jaké to je navrhovat šaty pro celebrity? Mají nějaká zvláštní přání? Víte, na to se mě novináři ptají pokaždé. Pro mě, všechny zákaznice couture řady takovou „třešničkou na dortu“. Jsou to dámy, které nakupují u řady renomovaných módních domů. Pro ně je nejlepší možný servis naprostou samozřejmostí. To dostanou všude. Znají svou pozici a žijí svůj život normálně a nepotřebují dělat show, když jdou nakupovat. Více těžké je to pro zákaznice, pro které jsou peníze a společenské postavení novou zkušeností. Určitě jste slyšeli termín „nouveaux riches“ (překl. noví bohatí). Je s nimi trochu obtížnější spolupracovat, protože se snaží stylizovat do nějaké role než aby zůstali sami sebou. Ale všeobecně musím říci, že se všemi klienty se mi skvěle pracuje. Rozdíl mezi vytvářením šatů pro celebrity je ten, že slavní jsou více na očích.

Tvoříte raději na konkrétní ženu nebo celé kolekce? Jaký je v tom rozdíl? Rád dělám oboje. Když vytváříte kolekci, říkáte publiku: „Tohle je moje vize, tohle je podle mě pěkné pro tuto sezónu.“ Když přijde žena do ateliéru, již má nějakou představu v hlavě a potom dáváme dohromady svoje představy a nápady. Myslím tím, neobléknu vás do kostýmu s krystaly a peřím, když po mě chcete formální oblečení. Ale vytváření šatů přímo pro konkrétní ženu je zábava. Nejkrásnější je pro mě moment, když si zákaznice poprvé oblékne můj vysněný model a já vidím, jak její oči září. Vždycky ze sebe vydávám to nejlepší, abych je potěšil. Proto ke mně také chodí a stále se vracejí.

Výčet Vašich aktivit je skutečně obdivuhodný. Jak to zvládáte? Když milujete to, co děláte, vždycky můžete dělat víc a víc, protože to nepociťujete jako práci a povinnost, ale jako radost. Život je tak krátký, musím toho hodně stihnout. Takto si svou životní cestu prodlužuji.

foto: archiv, Robert Vano Přečtěte si na Dámě Osobní prohlášení Osmanyho Laffity ke kauze Taiza

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

V tomto období máte pocit, že překonáte všechny překážky, které vám život připraví. Nevěříte na šťastné náhody, a proto si vyšlapete cestičku k úspěchu sami. Pracovně se nemusíte obávat…

Nejčtenější články

Doporučujeme