Oddělené ložnice: Ano, či ne?

10. 4. 2013
Oddělené ložnice: Ano, či ne? | Zdroj: Shutterstock
O tom, zda mají manželé či partneři spát v jedné posteli, nebo mít oddělené ložnice, jsou lidé schopni vést vášnivé diskuse. Obě varianty mají řadu zastánců i odpůrců a argumenty obou stran mají něco do sebe. Jako ve většině jiných oblastí i v tomto případě platí, že hlavní je, aby zvolené řešení vyhovovalo vám oběma.

Na začátku vztahu volí oddělené spaní málokdo. Čerstvě zamilované dvojice, které spolu navíc ani nebydlí, se na společné usínání těší. A případný diskomfort, který to může zahrnovat, vůbec nevnímají nebo ho tolerují. Postel je navíc pevně spojena i se sexem.

Případné potíže tedy obvykle přicházejí ve chvíli, kdy prvotní zamilovanost opadává. Ložnice už není územím, které si pár spojuje hlavně s milováním, ale opět i relaxační klidovou zónou. A protože lidé jsou různí, každý z nás má na podmínky ke spánku jiné požadavky.

Snad nejčastější stížností je rozdílný denní a noční režim partnerů. Pokud je jeden sova a druhý skřivan, mohou se v ložnici vzájemně rušit. Někdo chodí spát v devět, jiný v jednu. A zatímco první pak v pět ráno vstává, druhý vyspává o několik hodin déle. Pokud pak nemáme opravdu tvrdé spaní, zákonitě nás příchody a odchody z ložnice, natož budíky, ze spánku ruší.

Podobné je to i třeba se zvykem si před spaním číst. Část lidí si před spaním buď nečte vůbec, nebo to dělá v jiné místnosti, a po příchodu do ložnice rovnou zhasíná a usíná. Někdo zas naopak bez knihy „nezabere“ nebo ho prostě baví si večer v posteli číst. A pak už je jen na toleranci druhého, nakolik snese či nesnese světlo z lampičky.

Se světlem ostatně souvisí i další potenciální předmět sváru. Někdo potřebuje spát v úplné tmě a zatahuje, jiný zas naopak uvítá, pokud prosvítá světlo lampy z ulice, někdo dokonce spí s rozsvíceným světlem. Různé nároky mohou mít spáči i na teplotu v místnosti.

Každý potřebuje pro spánek jiné podmínky

„S manželem se v tomhle absolutně neshodneme. Zatímco já preferuji před spaním v ložnici pořádně vyvětrat a spát v chladnějším vzduchu – do rána se stejně vydýchá, můj muž by zřejmě nejraději nocoval v sauně. Topení dává naplno s tím, že se mu ráno nechce vstávat do zimy,“ popisuje pětačtyřicetiletá Dáša a pokračuje:

„Snažím se mu vysvětlit, že když je mu zima, má spát v pyžamu a vzít si ponožky. Jenže on chce teplo, ale zároveň spát jen v trenýrkách! Takže topíme jako diví a on se pak diví, že máme každý rok za teplo nedoplatky. Ale neudělám s ním nic.“

To dvacetiletá studentka Klára má zase jiný problém. „Marek strašně rád spí ve společném objetí. Obvykle tak usínáme, ale i v noci mě i ve spánku podvědomě hledá. Začíná mi to hrozně vadit. Já k pohodlnému spaní potřebuju prostor, mít možnost libovolně měnit polohy, a ne několik hodin zůstat uvězněná na boku pod jeho rukou i nohou,“ stěžuje si. Nechce ale přítele ranit, a tak trpí.

A to jsme se ještě nezmínili o tom, co partnery ze společné ložnice vyhání nejčastěji – chrápání. To dovede rozdělit i jinak tolerantní jedince. Pokud nemáte to štěstí a neusínáte se železnou pravidelností dřív než chrápající protějšek – a k tomu nemáte tvrdé spaní, jste odsouzena k bezesným nocím s marnými pokusy utišit řezající pilu mlaskáním či hvízdáním.

Kompromis někdy najít nelze

Pokud vám kterákoli z výše uvedených nepříjemností skutečně brání v kvalitním spánku, začněte to řešit. Než se vrhnete do stěhování postelí, zkuste ale nejdřív s partnerem situaci probrat a pokusit se najít nějaký kompromis. Třeba ohledně doby zhasínání lampičky se určitě najít dá.

„Přítel si obvykle v posteli čte a já jsem už zvyklá u světla usínat. Jenže když se konečně i on rozhodne zhasnout, obvykle se na mě vrhá a chce, abychom se milovali. Jenže v tu dobu jsem já už v limbu a sex je to poslední, na co mám náladu,“ říká osmadvacetiletá Anna a dodává:

„Takže jsem mu vysvětlila, že pokud touží po intimnostech, musí to být hned. A pokud se mu ani pak nechce spát, ať si klidně čte, ale ideálně v obýváku.“ Přítel je však prý po milování obvykle ještě znavenější než ona, a tak pak se zhasínáním není problém.

Oddělené ložnice nejsou prohra

Nenajdete-li přijatelný kompromis a rozhodnete se opravdu pro oddělené ložnice, neberte to rozhodně jako nějakou prohru. Mnoho dvojic si dokonce pochvaluje, jak jim taková změna prospěla. V první řadě se zkvalitní váš spánek – a protože ten je pro nás velmi důležitý, jeho dostatek a kvalita se odrazí i jinde. Budete mít více energie a lepší náladu, v neposlední řadě můžete dokonce i zhubnout. Právě nedostatek spánku je jednou z hlavních příčin obezity, protože tělo v noci nedokáže správně zpracovávat snědené jídlo.

Oddělené spaní může vylepšit či oživit i sexuální život, obzvlášť u párů, které už jsou spolu dlouho. Ty se totiž milování málokdy oddávají jinde než v ložnici a před spaním, tam ale často hrozí, že jeden prostě usne a nic se nekoná. Pokud spíte každý jinde, najednou se musíte „navštěvovat“. A i když v sexu se příliš plánovat nemá, zrovna v tomto případě to vůbec není na škodu. Navíc při takovém putování možná zjistíte, že vlastně není důvod setrvávat při sexu jen v posteli.

„S manželem jsme udělali takovou dohodu. Ložnice máme vedle sebe, postele navíc v obou pokojích u zdi, která je odděluje. Obvykle si dáme dobrou noc, každý se odebere do svého útočiště, a když má chuť na víc, zaklepe smluvený signál. Druhý pak odpoví dalším klepáním podle toho, jestli přijde, nebo bude hostitelem. A nebo jestli třeba vůbec nemá náladu. Je to zábava,“ vypráví čtyřicetiletá Jana.

V každém případě, máte-li na to prostor, se vyplatí ponechat minimálně v jedné z ložnic manželskou postel. Jednak je pro milování komfortnější – a hlavně nikdy nevíte, jestli spolu nakonec neusnete ve vzájemném objetí.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Je docela možné, že za vámi přijde šéf se zajímavou pracovní nabídkou. Hýříte kreativními myšlenkami a dokážete se srovnat i s nepříjemnými pohledy kolegů. Závist v jejich očí je tak…

Nejčtenější články

Doporučujeme