Odešel, rozvádím se. Co řešit nejdřív – city, peníze, či děti? | Foto: iStock

Foto: iStock

Odešel, rozvádím se. Co řešit nejdřív – city, peníze, či děti?

Našel si jinou, odchází, rozvádíte se. I když jste zralá na zhroucení a máte pocit, že nezvládnete řešit nic, je třeba jednat. Jak vzít zašmodrchané rozvodové klubko za správný konec, abyste se časem do všeho ještě více nezamotala?

Život naruby

Lži, odchod a nakonec rozvod – pokud vás taková „smršť událostí“ zastihne absolutně nic netušící a nepřipravené, obvykle vás srazí na kolena s nečekanou prudkostí. Bolest bývá všudypřítomná; ochromí vás, a tak často tápete, co při odchodu partnera řešit dřív. Zhroutit se nemůžete. Musíte vyřešit, kde budete bydlet, jak bude postaráno o děti, zda se sama s dětmi uživíte, zda skloubíte práci a péči o děti – život je zkrátka ze dne na den naruby. Na co se tedy zaměřit? Na děti, na zlomené srdce a city, na bydlení, anebo finanční zajištění?

Kolik stály nejdražší rozvody světa? Podívejte se na video:

Pokračování 2 / 5

Děti – zde není prostor na boj!

I přestože vás bolí srdce, máte stažený žaludek a možná dokonce i plíce z toho, jak se nemůžete nadechnout, jste zkrátka rodič, jste dospělá. Je to sice nespravedlivé, ale ve vztahu k dětem se vyplatí zatnout zuby, vynechat scény i peprné poznámky na adresu odcházejícího partnera a snažit se pro ně najít – klidně s odborníkem – to nejlepší řešení bez tlaku, manipulací a chuti se přes děti mstít. Takovým jednáním byste totiž ublížila nejen jim, které s rozchodem nemají vůbec nic společného, ale i sobě. Budou-li v budoucnu spokojené děti, přinese to část klidu a spokojenosti i vám. Boje a lsti se v péči o děti nevyplácí, energii a odvahu budete potřebovat jinde.

Pokračování 3 / 5

O domov se zabojovat vyplatí

Zatímco domluvu o péči o děti je nanejvýš vhodné vést v jejich maximálním zájmu, mnohdy i na úkor zájmu vašeho, o domov je naopak potřeba někdy zabojovat. Stabilní místo k žití je základ. Domov je kotva, jistota i útočiště. Pro zlomené srdce a ztrápenou duši je naprostou nutností mít stabilní místo, kde se cítí bezpečně, kde si může „lízat rány“. Není vůbec snadné si zvyknout na to být na vše sama, ztráta domova a nejistota s ní spojená by pro vás však byly další nesmírně těžkou ranou.

Pokračování 4 / 5

Peníze jsou špatný pán, ale skvělý sluha

Hrdost a šlechetnost stranou! Pokud se rozhodl odejít a nechat vás s dětmi, ať se staráte, nepřidělávejte si problémy tím, že vám hrdost zabrání zabojovat o realitě odpovídající alimenty a spravedlivé dělení majetku. Ostatně neděláte to pro sebe, ale pro děti, pro jejich zázemí a pohodlí. Dobře si spočítejte, kolik peněz budete potřebovat na měsíc, a v žádném případě nespoléhejte na ústní dohody. On to možná sice může myslet vážně, jenže časem se vše mění, třeba bude mít za rok dalšího potomka či dva, jinou partnerku, nový dům, a tedy i další náklady a závazky.

Pokračování 5 / 5

City bohužel musí počkat

Pochopitelně by bylo úžasné, kdyby vaše finanční zajištění, bydlení i práci vyřešil hodný, vtipný, krásný a zajištěný princ na bílém oři, který vás přijede zachránit z toho bahna, v němž po rozvodu často uvízneme. Jenže princové jsou bohužel nedostatkové zboží a vy se budete potřebovat nejprve zahojit, a ne se někomu zhrouceně pověsit na krk. Jak by takový vztah asi dopadl? V tomto se opravdu vyplatí si pauzu dopřát a dát tomu čas, vy i děti potřebujete zpracovat hromadu změn, které rozvod či rozchod do života přinese. Není na škodu nechat život chvíli plynout, počkat, až se trochu ustálí a uklidní. Nejdřív v tom zmatku potřebujete najít sebe, své místo a svou sílu, a to klidně s dobrým terapeutem či psychologem, vše ohledně nových citů pak půjde snadněji a hlavně zdravě.

Doporučujeme

Články odjinud