Odstraňte mi TO! Jak na pigmentové skrvny, jizvy, bradavice a další?

Odstraňte mi TO! Jak na pigmentové skrvny, jizvy, bradavice a další?

Ideálem je pokožka hladká, barevně sjednocená. Někdy ovšem k dosažení tohoto ideálního stavu musí dopomoci dermatolog. Na svět přicházíme s čistou pokožkou nepoznamenanou žádnými výrůstky nebo skvrnami (výjimku tvoří oheň – naevus flammeus, který je vrozenými kožním defektem, a mateřská znaménka). S přibývajícími roky je ale naše tělo víc a víc „poznamenané“. Za některé stopy na kůži si můžeme i sami, například nadměrným sluněním, jiné nám způsobí úraz nebo operace. A velké potíže nám v budoucnu může přinést také dnešní móda zdobení kůže tetovací jehlou.

Vyhlazení přirozených stop: Pigmentové skvrny, mikrovarixy, bradavice a další

Jak kůže stárne, objevují se na ní různé výrůstky, bradavice, rozšířené žilky nebo pigmentové skvrny. Dojdeme-li k závěru, že nám opravdu vadí, je nejlepším řešením navštívit dermatologa, který zvolí optimální řešení podle kožního projevu a místa jeho výskytu.

Domácí likvidace se nedoporučuje, protože jednak může způsobit více škody než užitku a kromě toho je v některých případech nutné kožní útvar poslat na analýzu, aby se zjistil jeho původ.

Dříve klasické vyříznutí nebo zmrazení znaménka již prakticky ve všech případech nahradil laser, který pracuje rychle, velmi efektivně, bez nutnosti delší rekonvalescence a hlavně bez následných jizev. Výhodou laserového ošetření je vysoká selektivita, to znamená, že se ve větší míře nenaruší kůže a nedochází ke krvácení. Odborník vybere vhodný typ podle kožního projevu.

Někdy stačí jedno ošetření, většinou si však léčba vyžaduje více návštěv. Kromě toho se na dermatologii můžeme setkat s fotodynamickou léčbou, při níž speciální světlo aktivuje chemickou látku nanesenou na kožní projev, takže dojde k jeho destrukci. Optimálním řešením na některé kožní problémy může být také chemický peeling nebo radiofrekvenční ošetření. Jeho výhodou je, že odstraněný útvar je možné poslat na histologický rozbor.

Samostatnou skupinu tvoří bradavice . Celá čtvrtina jich totiž obvykle i bez léčení zmizí do 6 měsíců a 65% do 2 let. Pokud se nám tedy neutvořily na místě, kde nám vadí z estetických důvodů, vyplatí se s léčbou chvíli počkat. V opačném případě se nabízí zmrazení tekutým dusíkem, likvidace elektrokauterizací, tedy upálení proudem, nebo vyříznutí skalpelem, ale i v tomto případě je volbou čísla jedna laser.

Laser si umí posvítit rovněž na rozšířené žilky (mikrovarixy): laserové paprsky proniknou do cévy, aniž by porušily kůži, a uzavřou cévu. Jinou možností je sklerotizace, kdy se do metliček injekčně vpraví speciální roztok, který zničí vnitřní žilní výstelku. Moderní technologie, tedy opět laser, si dnes poradí i s ohněm, ale jeho likvidace si vyžádá hodně času. Ve všech případech je po ošetření nutné chránit se před slunečními paprsky.

Likvidace následků operací a úrazů

Hladkost kůže může být narušena také zjizvením, které vznikne jako následek odření, poškrábání, pořezání, popálení, plánované nebo neplánované operace. Každé šití rány totiž po sobě zanechá jizvu. Na jejím výsledném vzhledu se podílejí nejen hojivé schopnosti kůže a šikovnost chirurga, ale také následná péče, kterou pooperační ráně věnujeme.

Úspěšně zhojenou jizvu promazáváme a provádíme tlakové masáže, aby se kůže uvolnila. Při tom je dobré aplikovat na ni silikonové náplasti nebo silikonový olej. Dobrou službu prokáže také bioaktivní krycí materiál, jenž aktivně působí na tkáně a zkracuje proces hojení. V této době bychom pokožku rozhodně neměli vystavovat slunečním paprskům, protože by mohlo dojít k její pigmentaci. Omezit je nutné také sportovní aktivity, které by vedly k napínání kůže. Vynechat je dobré rovněž koupele, a to jak doma ve vaně, tak v bazénu.

Říká se, že jizva „zraje“ zhruba rok, po celou tuto dobu bychom jí proto měli věnovat příslušnou pozornost. Jestliže je navzdory veškeré péči nevzhledná, je na místě domluvit si následnou léčbu. Korektivní dermatolog může navrhnout laserové ošetření, případně mikrodermabrazi, zejména v případě jizvy keloidní – tvarově různorodé či hypertrofické, tedy vystouplé.

Stav vylepší rovněž aplikace výplňového gelu nebo vlastního tuku přímo do jizvy (u atrofického, tedy vpadlého místa řezu). Jinou možností je intralezionální aplikace léčiv, při této miniinvazivní metodě se přímo do jizvy jehlou vpravují léčivé látky. Nejradikálnějším řešením je vytnutí staré jizvy a nové sešití rány. Tato metoda se používá hlavně u jizev keloidních.

Když nás tetování omrzí

Odstranění následků mladické nerozvážnosti (ale to už dnes úplně neplatí, protože tetovat se ve velké míře nechávají i dospělí) bylo dříve velmi bolestivé, protože tetování se odstraňovalo bruskou, někdy se muselo dokonce vyříznout. Trochu bolet to bude i teď, ale o poměrně dobrý výsledek se postará laser (po potření ošetřovaného místa znecitlivující mastí pacient zákrok pociťuje jako žahnutí kopřivou).

Paprsky laseru projdou pokožkou, aniž by ji poškodily, rozstřelí tmavé pigmenty a jejich částečky vstřebají bílé krvinky. Ale i tak to bude trvat dlouho, zbavit se hluboké tetováže si vyžádá několik sezení, protože pigmentace je uložena ve více vrstvách pod sebou, které je třeba rozbít postupně. V tomto případě je možné si vyžádat analgosedaci, tedy lehčí formu narkózy.

Ošetřovanou partii je nutné po zákroku chladit, protože se objeví začervenání a otok. Po několika dnech se na kůži vytvoří drobné stroupky, které se samy odloupnou a nezanechají žádné jizvy. Výsledek se ukáže až po cca 7 týdnech, kdy ošetřené místo začne světlat. V lepším případě už další procedura není nutná, ale většinou se v nich musí pokračovat. Zpravidla si odstranění obrázku vyžádá 3–8 sezení.

Než se svěříte do rukou tatéra, mějte na mysli, že lépe se případně v budoucnu bude likvidovat obrázek černý. Z barev je preventivně dobré dát přednost modré, horší to bude se zelenou a na červenou nebo žlutou barvu raději zapomeňte, protože na tu je i sebevýkonnější laser krátký. V tomto případě nezbude nic jiného než tetovanou kůži odstranit a nahradit ji kožními implantáty, které se odeberou z jiného místa na těle.

Článek vyšel v časopise Moje Zdraví

Doporučujeme

Články odjinud