Odvážná Ismena Clout (38): Jsem opravdová žena i bez ňader. Místo nich mám tetování

3. 11. 2013
Rakovina prsu. Strašák všech žen v produktivním věku a v případě, že přijdou o ňadra, i důvod jejich sebevědomí na bodu mrazu. Ne tak Ismeny Clout, osmatřicetileté rodačky z Wimbledonu. To, co by ostatní srazilo na kolena, ona „ustála“ s neuvěřitelnou grácií. Dokonce si na místo, kde dříve měla ňadro, nechala vytetovat krásnou květinu.

V prosinci 2010 ale rakovina vystrčila růžky znovu a hůř. Tentokrát zaútočila na játra, plíce a kosti. Díky skvělé péči lékařů a dozajista i díky jejímu přístupu se dokázala dostat i z této životní zkoušky. Opět rakovinu porazila, a na oslavu dvojitého vítězství se nechala nafotit pro časopis The Sun.

Pokora a vděk

Ismeně rakovina poněkud přeskládala životní hodnoty. Z každého jejího slova i gesta je patrná pokora a vděk za to, že dostala další šanci. Jak říká sama Ismene: „Bylo mi devětadvacet, když jsem přišla o levý prs. Rozhodla jsem se žít bez něj, nevyužít nabídku rekonstrukce. I tak operace trvala nekonečných 13 hodin. Následná léčba trvala skoro rok. Teprve potom jsem se začala zlehka vracet do života. Jenže rakovina na mě zaútočila nanovo, tentokrát na páteř.“

Nejtěžší rozhodnutí

Málokterá žena si umí představit, že by žila bez symbolu ženství – bez ňader. Ismena k tomu ale podotýká: „Můj vztah k nim se radikálně změnil. Už nebyla mou chloubou, něčím, čím jsem se pyšnila. Rázem se z nich stal můj úhlavní nepřítel, který se mne snažil zabít. A to jsem nemohla potřebovat.“

V té době nosila speciální podprsenku s „protézou“ chybějícího ňadra, takže v oblečení vše vypadalo tak, jak má. „Nebyla jsem ale spokojená. Podprsenka se mi zařezávala do kůže, nebyla jsem to já. Nepříjemné nošení zvyšovalo mou duševní bolest. Navíc – možná i toto přispělo k tomu, že jsem musela podstoupit druhé odnětí prsu,“ zamýšlí se dnes Ismena. Během několikahodinové operace jí byl odejmut druhý prs i vaječníky.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

Symbolické poupě

Na místě, kde dříve bývalo levé ňadro, dnes má Ismena vytetovanou krásnou puprpurovou květinu. Takovou, která se jako první objevovala v zemi, zdecimované první světovou válkou. Symbol toho, že přes „zničení“ není nic ztraceno. „Našla jsem si Kerry – jedinou tatérku, která opravdu pochopila, co a proč chci, a nelekla se tohoto intimního a veskrze choulostivého úkolu."

Co rakovina znamená?

Slovy Ismeny samotné: „Jakmile jednou onemocníte rakovinou, už nikdy se jí vlastně nezbavíte. Až do konce svých dnů budete onkologický pacient. Já ve svých devětatřiceti řeším takové problémy, které by mé vrstevníky nenapadly ani ve snu. Ano, pro některé jsem možná přestala být plnohodnotnou ženou, protože žena rovná se krásné dlouhé vlasy a krásná ňadra. Ale mohu vás všechny ubezpečit, že se stále cítím dostatečně dost žena, přestože mi do ideálu něco chybí,“ říká s odhodláním a jiskrou v očích sama Ismena.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Aktuálně prožíváte šťastné období a nic závažného neřešíte. Trable nehrozí v profesní sféře ani v osobní rodině. Ba právě naopak jste v hledáčku opačného pohlaví a děláte věci tak, jak…