Okolní osvětlení televizorů pomáhá snižovat míru namáhání očí a únavy zraku

10. 3. 2006
Společnost Philips Electronics a Středisko pro výzkum osvětlovací techniky (Lighting Research Center) na Rensselaer Polytechnic Institute zveřejnily výsledky studie zabývající se účinky okolního osvětlení televizorů na míru namáhání očí a únavy zraku.

Ve výňatku z textu studie, který byl zveřejněn na Internetu, autoři potvrdili, že okolní světlo televizoru opravdu přináší během hodiny sledování televize určité zlepšení kvality oproti běžným televizorům. Tento poznatek je v souladu se závěry dostupné odborné literatury, tedy s názorem, že osvětlení stěny kolem displeje snižuje nepohodlí a únavu spojenou se sledováním televize.

Autoři vyhodnocovali pro účely své studie pocity lidí sledujících 60 minut filmu na televizoru s plochou obrazovkou se zapnutou a vypnutou funkcí okolního osvětlením [Ambilight™]. V obou typech podmínek autoři studie měřili dopad okolního osvětlení na pocity, které figuranti uváděli, jakož i na jejich fyzické reakce, například frekvenci mrkání a čas odezvy mozkové činnosti na příslušné podněty.

Sledování televize s okolním osvětlením vykazovalo v těchto měřeních celkově menší nepohodlí z hlediska vizuálního vnímání, únavy a námahy očí, menší frekvenci mrkání i kratší časy odezvy mozkové činnosti na podněty než klasická televize. Naměřená zlepšení byla statisticky významná u obtížnosti zaostřování, vyvolávání pocitů ospalosti a (vyšší) rychlosti reakcí na podněty v jedné oblasti mozku.

Přední odborníci pracující ve výzkumu dospěli k závěru, že funkce Ambilight opravdu přináší zlepšení z hlediska namáhání očí, pohodlí a únavy zraku ve srovnání se sledováním běžných televizorů, které touto funkcí nejsou vybaveny. Zatímco u některých sledovaných parametrů byly účinky relativně malé, autoři studie v její koncepci uvedli, že namáhání očí a únava dosahují zjistitelnou úroveň právě po hodině sledování televize.

“Výsledky výzkumu jsme opravdu povzbuzeni,“ řekl Lucas Covers, šéf marketingu společnosti Philips Consumer Electronics. „Technologii Ambilight jsme vytvořili na základě spojení našich odborných znalostí v oborech spotřební elektroniky a osvětlovací techniky a sledovali jsme přitom jednoduchý cíl: poskytnout spotřebitelům intenzivní divácký zážitek s velkou mírou pohodlí. Jsme přesvědčeni, že technologie Ambilight znamená pro spotřebitele unikátní přínos z hlediska duševní a fyzické svěžesti, a hodláme nadále zkoumat účinky osvětlení na zdraví očí spotřebitelů.“ Technologie Ambilight společnosti Philips – nová dimenze domácí zábavy

Okolní osvětlení značně přispívá k celkovému diváckému prožitku a dodává mu nový rozměr, neboť sledovaný obsah spotřebitele doslova pohlcuje. Tato technologie vytváří unikátní prostředí a umožňuje uvolněnější sledování televize, lepší vnímání detailů, kontrastu i barev obrazu a také bohatší osobní zážitek. Vědecké pozadí systému Ambilight je dobře známé a souvisí s činností lidského oka, které se může časem unavit v důsledku reagování na jediný zdroj světla, jakým je například právě televizor v tmavé místnosti. Dobré osvícení pozadí televizoru bez oslňování očím ulevuje a umožňuje jim vnímat veškeré detaily a barvy.

Cenami ověnčené televizory Philips Ambilight FlatTV™ mění způsob, jakým spotřebitelé sledují své oblíbené programy. Technologie Ambilight, která byla poprvé představena na výstavě Consumer Electronics Show (CES) v roce 2004, vytváří světelný efekt kolem stran displeje televizoru a skýtá tak spotřebiteli uvolněnější a zároveň intenzivnější divácký zážitek. V roce 2006 společnost Philips rozšířila svůj sortiment o dvě nové progresivní technologie Ambilight.

Na výstavě CES 2006 společnost Philips poprvé představila nový televizor Full Surround Ambilight FlatTV (čtyřstranný). Ambilight Full Surround je systém osvětlení kolem všech čtyř stran televizoru FlatTV. Design navozuje pocit, jakoby se obrazovka vnášela ve vzduchu, a samotná technologie je zdrojem výraznějších barev a tudíž lepšího vizuálního vjemu a intenzivnějšího diváckého prožitku. Ambilight Full Surround navíc nejenže zlepšuje kvalitu diváckého zážitku, ale je i velmi atraktivním doplňkem interiéru jakékoli místnosti.

Kromě modelu Ambilight Full Surround představila společnost Philips také nový model Surround Ambilight FlatTV (trojstranný), který je vybaven funkcí osvětlení podél levé, pravé a horní hrany obrazovky. Ambilight Surround skýtá divákovi uvolněný prožitek a je ideální pro sledování filmů a pro velké místnosti, v nichž celá jedna stěna může být vyhrazena pro televizor.

zdroj: Philips Česká republika

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Když pomyslíte, že je říjen za dveřmi, malinko znejistíte. Aktuální práce vás nenaplňuje, a proto si hledáte pomalu něco nového. Pokud byste se rozhodli zůstat, počítejte s tím, že stejně…