5
Fotogalerie

Oleje: Proč jsou tak vynikající v kosmetice?

Oleje se v kosmetice používaly od nepaměti. V současné době zažívají opět renesanci. Jestli stále váháte, vězte, že je nejvyšší čas je vyzkoušet.

Oleje jsou nejstarší používanou kosmetickou složkou. Jsou ideální pro suchou nebo citlivou pokožku, mají také skvělé účinky na zralou pleť. Používají se na obličej, celé tělo i vlasy. Některé jsou natolik univerzální, že s nimi můžete i vařit, smažit a péct. Když se rozhodnete po oleji sáhnout, vybírejte takový, který bude k vaší pokožce co nejšetrnější. Kvalitní přírodní nebo bio oleje vyrábí např. Weleda, Saloos, Dr. Haushka nebo třeba Nobilis Tilia.

„V přírodě slouží rostlinné oleje jako první výživa výhonků rostlin – a stejným způsobem tyto oleje vyživují a oživují jemnou pleť obličeje. Díky tomu, že mezi lidmi a přírodou je velmi úzký vztah, mohou se prostředky jako polynenasycené mastné kyseliny stát součástí metabolických drah pokožky,“ říká odborná poradkyně značky Weleda Lilith Schwertle.

Jak oleje používat

Oleje je možno použít jak na vlhkou, tak i suchou pokožku bez ohledu na denní dobu. Aplikace po koupeli na ještě vlhkou pokožku má však nesporné výhody. Vlhká pokožka je schopna olej lépe vstřebat a maximálně využít jeho hydratační účinky, oleje nezanechávají mastný film a navíc vytváří pocit tepelné ochrany.

Olej lze použít i na suchou pokožku, avšak po nanesení je třeba vyčkat, než se vsákne. Při aplikaci na suchou pokožku můžete mít pocit mastnoty. Není rozhodující, zda je tělový olej nanášen ráno nebo večer. Pleťový olej můžete použít na noc, protože je velmi výživný a nahradí noční krémy. Na vlasy olej nanášejte buď před mytím, nebo jako závěrečnou péči po umytí do vlhkých vlasů. V tomto případě záleží na typu oleje.

Olejů používaných v kosmetice je nespočet. Vybrali jsme pro vás některé, které rozhodně stojí za to vyzkoušet.

  • Mandlový olej: na citlivou pokožku

V kosmetice velmi oblíbený a často používaný přírodní olej. Lisuje se za studena z mandlových jader. Využívá se v přípravcích pro citlivou a suchou pleť a také v dětské kosmetice. Je bohatý na kyselinu olejovou a linolovou, které napomáhají k obnově přirozené obranyschopnosti pokožky. Velmi dobře se vstřebává do pokožky. Má zklidňující a regenerační účinky.

Klepněte pro větší obrázek
  • Sezamový olej: proti vráskám a na posílení imunity

Sezamový olej je výborným regeneračním prostředkem a příznivě působí při léčení kožních onemocnění. Je silným antioxidantem. Stimuluje organismus a jeho imunitní systém. Čistý sezamový olej je vhodný i k přípravě pokrmů, ne však ke smažení. Obsahuje vysoké množství nenasycených mastných kyselin, aminokyseliny, vitaminy skupiny B, hořčík a minerální látky.

Klepněte pro větší obrázek
  • Kokosový olej: univerzální využití

Je velmi univerzální. Můžete jej využít jako potravinu i kosmetický produkt. Má vysoký podíl mastných kyselin a vitamínů skupiny A, C a E. Má skvělé využití pro suchou pleť i suché vlasy. Má také antibakteriální a antivirové účinky. Můžete jej přidávat do jídel nebo na něm i smažit palačinky.

Klepněte pro větší obrázek
  • Hroznový olej: pro navrácení elasticity pokožky i proti striím

Lze jej využít jako masážní, pleťový nebo koupelový olej. Vyniká regeneračními a hydratačními účinky. Pleti dodává hladkost a pružnost. Často je také využíván v přípravcích proti striím a na zpevnění pokožky celého těla. Obsahuje procyanidin, který je strukturou podobný kolagenu ve vazivové tkáni. Má vysoký podíl nenasycených mastných kyselin.

Klepněte pro větší obrázek
  • Brusinkový olej: na záněty i proti stárnutí

Vysoký obsah omega mastných kyselin, vitaminu E a vitaminu A z něj činí významného pomocníka při ochraně buněk a zabránění stárnutí pokožky. Má významné regenerační schopnosti. Dokáže pomoci i při zánětech kůže nebo při léčbě jizev.

Klepněte pro větší obrázek

Na videu naleznete návod, podle kterého si můžete sami doma vyrobit rychlou, jednoduchou a účinnou olejovou masku.

Zdroj: youtube.com

připravila: Jana Holoubková

Doporučujeme

Články odjinud