Olejoví gladiátoři

22. 7. 2008
Olejoví gladiátoři
"Jaká je to originální podívaná!": To je zřejmě první dojem, jaký udělá turecká forma wrestlingu. Daleko od masové turistiky mohou individuální turisté v Edirne poznat Turecko z jiné a neobvyklé stránky. Olejové zápasy Kirkpinar, které se každoročně konají v Edirne, v blízkosti řecko-bulharské hranice, mají v Turecku dlouhou tradici a těší se velké oblíbenosti. Tyto zápasy se podobají japonskému sumu jenom s tím rozdílem, že účastníci jsou podstatně atletičtější a od hlavy k patě natřeni olivovým olejem.

Edirne (Turecko) zve v červenci k tradičnímu olejovému zápasení Kirkpinar

I když jsou olejové zápasy pořádány po celé zemi, každoročně putují tisíce lidí do arény v Edirne, kde se konají nejoblíbenější zápasy v ringu. I letos se během 647. Olejových zápasů Kirkpinar ve dnech 4. až 6. července naskýtá možnost sledování podívané, která je u nás skoro neznámá. Přitom mají tyto zápasy v ringu tisíciletou tradici: Už staří Peršané znali tuto klasickou formu souboje.

Podívaná pro oči a uši Historické olejové zápasy jsou grandiózní událostí s tradiční hudbou, břišním tancem a dalšími atrakcemi, které často trvají do časných ranních hodin. Základní kámen byl položen Peršany v roce 1065 před naším letopočtem. I označení zápasníků jako "pehlivan" (v češtině: hrdinové) je perského původu. Perský vliv je stále ještě přítomný: Ceremoniální rituál na počátku slavností se dodnes nazývá "peshrev" (Dům síly) a je doprovázen bubny.

Za úderů bubnů zápasníci herecky ukazují svou tělesnou sílu prostřednictvím akrobatických vložek. "Peshrev" je pozdravením publika a zároveň zahřívacím rituálem "pehlivanů". Každý zápasník ztělesňuje jednoho silného, rytířského hrdinu, který se svým protivníkem loajálně a velkoryse zachází. Tradičně byli zápasníci válečnými zajatci anebo otroky, z nichž jen ti nejsilnější a nejzdravější dostali šanci stát se "pehlivanem".

Edirne jako centrum tureckého olejového zápasu Od roku 1924 se konají nejvýznamější olejové zápasy celé země v aréně na okraji města. Edirne je antickým městem, jehož počátky sahají až do 5. století před naším letopočtem. Nachází se 220 km západně od Istanbulu, v blízkosti místa, kde spolu hraničí Bulharsko, Řecko a Turecko, na hraniční řece Meric Nehri. Toto město je významné jako místo obchodu a jako region pěstování vinné révy, což má spojitost s jeho polohou na plodném thráckém pobřeží.

V letech 1365 až 1453 bylo Edirne hlavním městem Osmanské říše. Nejznámější stavby tohoto města, Mešita Selimiye a karavanseraj Rüstem Pascha, byly postaveny v roce 1575 známým architektem Mimarem Sinanem. Parky mezi řekami Meric Nehri a Tunca zvou s občerstvením za dobrého počasí k pobývání. Při této příležitosti se zde nabízí ochutnání kulinářské speciality tohoto města: fritovaných kuřecích jater.

Pravidla a zvyklosti zápasů Zápasy jsou zahájeny "Salavatçım", který představí jednotlivé „wrestler“ jmény, tituly a disciplínami. V roce 1975 byla stanovena délka jednoho olejového zápasu na 40 minut. Pokud v této době žádný z "pehlivanů" nedosáhne vítězství, bojuje se dalších sedm minut na body. Pokud opět nebude žádný vítěz, bojuje se dalších sedm minut a první "pehlivan", který poté získá jeden bod, vzejde z tohoto jako vítěz.

Naolejování celého těla Rituál zápasníků navzájem se natřít olejem má náboženský původ: Člověk není jenom bytostí z masa a kostí, ale má také duši. Jít do zápasu bez duševního naladění nepřináší štěstí a má negativní vliv na charakter zápasníka. Kromě kompletního natření olejem k tomu patří také tradiční oblečení. Úzké a krátké kožené kalhoty se nazývají "kispet". Jsou vyráběny z bůvolí kůže a váží až 13 kilogramů. Nejenom hořejší část těla se zcela natírá olejem, ale také tyto kalhoty "kispet". Toto traditiční oblečení se uchovává v tašce, která je na znamení úspěšně zakončeného zápasu zápasníkem pověšena na zeď.

Význam oleje Olivový olej byl odpradávna nejen nezbytnou přísadou v kuchyni, ale i dobrou ochranou před dotěrnými komáry. Obyvatelé Anatolie se každý den natírali olivovým olejem, aby hmyz neměl žádnou plochu k napadení. Jelikož byl tento olej pokládán za ochranu, nebyl před zápasy v ringu omýván. Tímto způsobem vznikla nová forma wrestlingu: Olejové zápasy.

zdroj: MediaTrust Communications spol. s r.o

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Od přírody jste skvělí stratégové a toužíte mít věci pod kontrolou, což vám v tomto čase umožňuje vymyslet projekty, které mají šanci na úspěch. Kýžený finanční efekt z nich ale teď…

Nejčtenější články

Články odjinud