OLGA (39): Syn má nevyléčitelnou nemoc, nemám finance a děsí mě každý nový den | Foto: iStock

Foto: iStock

OLGA (39): Syn má nevyléčitelnou nemoc, nemám finance a děsí mě každý nový den

Olga doteď obracela každou korunu minimálně dvakrát. Teď má obavy, že možná brzy nebude mít co obracet. V tak bídné situaci se ocitla. Co ji mrzí ale ze všeho nejvíc, je, že to odnáší její syn.

Syn se mi narodil ve třiceti a já měla obrovskou radost. Bohužel, jeho otec fatálně selhal. Vždycky byl příliš svobodomyslný a bohémský, ale když jsme byli jen dva, tolik mi to nevadilo. Když jsme se ale stali rodinou, najednou jsem většinu věcí vnímala naprosto jinak.

Potřebovala jsem mít chlapa, na kterého se můžu spolehnout, který zastane i doma nějakou práci, a hlavně nás alespoň načas, než syn povyroste, bude živit. Nic z toho se ale nestalo.

Adam si dál žil jen podle svého, odmítal se jakkoli přizpůsobit nebo se pokusit o kompromis, nechápal, že se kvůli tomu vztekám a jsem podrážděná. Navíc mu začalo vadit, že je mimino pro mě prioritou.

Nejdřív býval po večerech pryč, pak se neukázal pár dní. Po jednom ze svých několikadenních flámů mi suše při příchodu oznámil, že se chce ještě nějaký čas bavit a já a malý Ben ho jen brzdíme. Prý potřebuje pauzu.

Sbalil si svých pět triček a dvoje džíny do igelitky a odkráčel středem. Vůbec ho nezajímalo, z čeho budu platit nájem, z čeho koupím sunar. Sporadicky se během pár měsíců zastavil, ale jen proto, aby si zase odnesl pár svých věcí. Synovi nevěnoval téměř žádnou pozornost.

První dny jsem byla naprosto paralyzovaná, jen jsem se automaticky postarala o to nejnutnější pro syna a v noci zírala do tmy. Na něčí pomoc jsem se nemohla spolehnout, měla jsem jen mámu, která žila tři stovky kilometrů daleko se svým despotickým přítelem.

Benovi bylo tehdy jedenáct měsíců. Musel do jeslí a já pracovala jako prodavačka i uklízečka zároveň. Každý měsíc jsem taktak poplatila bydlení a jídlo – teda dovolit jsem si mohla jen pár základních potravin.

Když malý oslavil rok, odhalili mu vážnou nevyléčitelnou nemoc. Já s ním nastoupila do nemocnice, pak absolvovala řadu rehabilitací. Pořád ale jenom oddalujeme to nejhorší, zázračný lék neexistuje.

No a tady začaly ještě šílenější trable s penězi. Nemůžu být celé dny v práci, takže to řeším různými brigádami, hlídají mi kamarádky. Musela jsem oslovit potravinovou banku, pomohly mi už dvě neziskové organizace.

Dokonce jsem si založila sbírku, tak moc jsem v úzkých a děsí mě každý nový den. Občas jsem totiž v situaci, že nemůžu dát synovi víc než jeden rohlík k snídani, maso máme možná jednou měsíčně, a to jen tehdy, když jsou v supermarketu slevy. Prvořadé je pro mě zaplatit bydlení, ale i tady mi musí majitel občas třeba i dva týdny počkat.

Docela logicky se zdravotně sypu i já. Jen pomyšlení na to, jak všechno raketově zdražuje, mě psychicky ničí. Brečím, kudy chodím, a nevidím žádné východisko. Mít vážně nemocné dítě a na účtě minusové hodnoty je děsivá kombinace, kterou nikomu nepřeji.

Doporučujeme

Články odjinud