Olympiáda začíná: Kam vyrazit v Riu?

5. 8. 2016
Dějiště letošních Letních olympijských her je snem mnoha turistů. Ať už o cestě jen sníte, nebo už máte letenku v kapse a nelákají vás všechna olympijská klání, která se během víkendu rozpoutají, zjistili jsme pro vás to nejlepší, co byste v druhém největším městě Brazílie neměli vynechat.

Na úvod si vám dovolíme trochu radit. Když pomineme olympijské hry, nejlepší doba pro návštěvu Brazílie je mezi prosincem a únorem, kdy je na jižní polokouli léto. Bohužel je tahle doba taky nejdražší – jednak kvůli letním prázdninám, a také kvůli únorovému karnevalu. Takže pokud budete cestovat na vlastní pěst, je dobré si minimálně ubytování rezervovat předem. O to víc to bude platit v době olympiády. Rio je městem snad až nepochopitelných kontrastů. Vedle monumentálních památek a akcí typu karneval vás rozhodí chudoba nepochopitelných rozměrů koncentrovaná hlavně v takzvaných favelách. Kvůli tomu možná zaslechnete, že Rio není zrovna nejbezpečnější dovolenková destinace. To možná není. Ale na druhou stranu, na které místo na světě dnes vyrazíte s absolutním klidem, že vám tam nehrozí žádné nebezpečí? Nenechte se proto odradit, Rio si to nezaslouží.

PLÁŽE A COPACABANA

Stačí říct Copacabana a všichni vědí, že jde o jednu z nejznámějších pláží na zeměkouli. Můj známý Simone, který v Riu žije skoro dvacet let, sice říká, že klidnější pláže Ipanema nebo Leblon jsou mnohem lepší – jenže Copacabana je jen jedna. Je to pláž s velkým P. Už jenom její šířka – přebrodit se 150 metrů jemným pískem od chodníku z mozaiky až k vodě dá dost práce. Ten prostor je ale naprosto fascinující. Ačkoli jste uprostřed města, které má šest a půl milionu obyvatel, nikdy nebudete řešit, že nemáte na pláži dostatek místa. Copacabana je tak široká, že se sem vejde i mnoho fotbalových či volejbalových hřišť. Během odpoledne jsou většinou volná, ale navečer se rozjíždějí tréninky. Poslední, co potřebujete vědět, je, že byste měla zapomenout na jednodílné plavky. Ty jsou v Riu jako pěst na oko. Dlouholetým hitem jsou zde bikiny, přičemž u spodního dílu výrobci až extrémně šetří materiálem. Dobrá zpráva je, že se tu dají koupit doslova na každém kroku.

Klepněte pro větší obrázek

CUKROVÁ HOMOLE

Dalším turistickým cílem, který nechybí na žádné pohlednici z Ria, je hora Cukrová homole. Na vrchol ve výšce 396 metrů nad mořem vás pohodlně vyveze lanovka. Jestli ale chcete malé zpestření, vydejte se tam pěšky. Není totiž moc míst na světě, kde můžete lézt po horách přímo v centru města. Na Cukrovou homoli vede kolem padesáti cest různých stupňů obtížnosti a ze všech jsou parádní výhledy na město. Dobré je ale naplánovat si návštěvu Cukrové homole ještě před horou Corcovado se sochou Krista, protože když to vezmete opačně, výhledy už tolik neoceníte. Na Cukrovou homoli je ideální vyjet hodinu před západem slunce, kdy je nejlepší světlo na focení a zároveň uvidíte, jak se město postupně rozsvěcuje. Až budete úplně nahoře, projděte se aspoň kousek dolů. Je tam několik bezpečných cest, a když budete mít štěstí, narazíte na nich na opice a papoušky.

SOCHA KRISTA

Vrátit se z Ria de Janeira a nemít aspoň jednu fotku z hory Corcovado s obří sochou Krista je, jako byste tam ani nebyli. Připravte se ale na nápor turistů. Oproti očekávání se třicet metrů vysoká socha nestala ani tak poutním místem, jako spíš turistickou atrakcí. Trochu nepohodlí při stání s ostatními ve frontě na lanovku a výtahy celkem rychle vynahradí vyjížďka a poté vyhlídka. Za dobrého počasí je totiž vidět celou zátoku Guanabara. Každý pohled je tu ohromující a vám se nebude chtít odejít. Klidně tu zůstaňte až do pozdního večera, kdy je vyhlídka naprosto pohádková. Kdybyste si ale chtěli užít cestu jako ze starých časů, můžete se po výstupu z lanovky vydat ne výtahem, ale po 220 schodech vytesaných do kamene. Je to trochu náročné, ale stojí to za to. Až dokráčíte ke Kristovým nohám, naplno si uvědomíte, jak vypadá přídavné jméno „obrovské“ v praxi – socha Krista má totiž 30 metrů na výšku, vzdálenost mezi rozpaženýma rukama je 23 metrů a váží neuvěřitelných 700 tun.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek

SANTA TERESA

Santa Teresa je jedna z nejstarších čtvrtí ve městě. Na první pohled působí dost neupraveně, ale nenechte se tím odradit. Není to žádná favela, naopak, domy za vysokými zdmi často patří úspěšným obyvatelům města, kteří mají rádi bohémský život. Určitě se také projeďte starou tramvají bondes – tenhle zážitek patří v Riu k těm, které stojí za to. Kromě kaváren a restaurací jsou tu také působivé obchody s uměním. Mezi ty nejzajímavější patří La Vereda. Hodí se vědět, že pokud přijedete do Ria poslední víkend v květnu nebo v listopadu, v Santa Terese otevírá svoje ateliéry a dílny přes sto výtvarníků. Můžete se jít jen tak podívat, co a jak tvoří, případně si odvézt originální suvenýry.

NOČNÍ LAPA

Samba, forró a další brazilské rytmy si nejlépe vychutnáte v bohémské čtvrti Lapa. Jestli máte ráda divokou zábavu, je to přesně to místo, kde ji hledat. Názory na bezpečnost v postranních uličkách se různí, ale místní říkají, že abyste předešla problémům, stačí jen nejít sama. Když jsme u samby, ta je i v době mimo karneval oblíbenou turistickou (a někdy i dost předraženou) atrakcí. Pokud vás ale tento tanec láká v trochu reálnější podobě, od srpna do února zkoušejí různé školy samby na místech ve čtvrti nazvané Zona Norte. Někde se platí vstupné, jindy se – hlavně ve všední dny – podíváte zadarmo. Koukněte například na školu Salgueiro – www.salgueiro.com.br. A když už budete v Lapě, kousek od mostu Lapa je v zapadlé uličce další atrakce nazvaná Escadaria Selarón. Jde o schody obložené různobarevnými dlaždičkami, kterými je jejich autor Jorge Selarón obkládal mnoho a mnoho let. Dnes mají pověst těch nejkrásnějších na světě. Dokonce tu najdete dlaždičky z celého světa a Česko a Praha jsou tu zastoupeny také.

Klepněte pro větší obrázek

DOBROU CHUŤ!

Brazílie je snový zážitek, i co se týká jídla, ačkoli ne úplně nejlevnější. Najdete tu plno ovoce a zeleniny, u kterých často nebudete vědět, jak se jmenují. Kolem pláží je také všude k dostání kokosová voda. Ty nejlepší gastro zážitky jsou ale masové. Nezajít v Riu do steak housu se rovná hříchu. Často v nich funguje systém „sněz, kolik můžeš“, který možná znáte i z brazilských restaurací v Česku: před vámi na stole je terčík, a dokud je na zelené barvě, číšník vám stále nosí jídlo až do chvíle, kdy jej dáte na červenou. Pozor ale, ať nepřepálíte začátek, kdy obsluha nosí různé druhy klobásek. Teprve pak totiž přichází na řadu kvalitnější maso. Kromě masa milují Brazilci i kávu. Nečekejte ale půllitrové kávou ochucené mléko, ale malá a pořádně silná (a hodně sladká!) espresa. Určitě ochutnejte také caipirinhu. Základem brazilského nápoje je Cachaca (silný likér z cukrové třtiny) a přidává se limetka, třtinový cukr a ledová tříšť. Brazilci říkají, že po pátém panáku budete mluvit plynně portugalsky. Něco pravdy na tom bude.

=====Co ještě v Riu podniknout: =====

Let helikoptérou nebo na rogalu: Samotné Rio de Janeiro je božské, ale jednoznačně nejkrásnější je shora. Vyhněte se davům na klasických vyhlídkách a zaleťte si nad městem v helikoptéře. „Doporučuji velký okruh s odletem z Cukrové homole anebo si připlaťte za let rogalem nad městem s instruktorem. Je to bezpečné a je to pohled pro bohy,“ říká Jozef Zelizňák z cestovní kanceláře S.E.N., která vozí turisty do 150 zemí světa. Z Cukrové homole je krásný výhled na celý oblouk slavné pláže Copacabana.

Po stopách Franka Sinatry: Druhá nejznámější pláž Ipanema inspirovala Franka Sinatru ke složení písně Girl from Ipanema. Ta vznikla v nedalekém baru Garota de Ipanema, kam je možné se vypravit na oběd zakončený portugalským koláčkem. Liberálním duším lze doporučit vychutnat si západ slunce v nejotevřenější části pláže, která je vyhrazená pro lidi bez vyhraněného názoru na sexuální orientaci. Panuje tu geniální večerní atmosféra.

Muzeum zítřka: V centru města nedávno vyrostla překrásná moderní stavba od architekta Santiaga Calatravy s názvem Muzeum zítřka a jedná se o nekrásnější moderní stavbu Jižní Ameriky. Je krásná zvenku a zajímavá zevnitř. Budovu lze obdivovat s čerstvou ovocnou šťávou, připravují ji na každém kroku.

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Nedávné neštěstí v lásce vás utvrdilo v tom, že upřednostníte přátelské vztahy nad těmi milostnými. Červen nepatří k favoritům lásky, proto se zaměřte na klidné pohybové aktivity,…

Nejčtenější články

Doporučujeme