Omrzlina je zprvu nenápadná, může však vážně poškodit kůži

6. 2. 2012
Omrzlina je zprvu nenápadná, může však vážně poškodit kůži
Pokud si myslíte, že vás nemohou v zimě potkat vážná poškození kůže a částí těla zvaná omrzliny, mýlíte se. A přitom stačí málo: špatně se oblečete nebo se třeba zaberete s dětmi do zimních radovánek – a ani si nevšimnete, že vám určitá část těla omrzá...

www.ulekare.cz

Omrzlina je také poranění

Toto zrádné poranění vzniká tehdy, když je určitá část těla vystavena bez ochrany vysokému chladu. Kůže a tkáň jednoduše zmrzne. Nejvíce ohroženými částmi našeho těla jsou nos, uši, prsty a části obličeje. A proč omrzlinám věnovat pozornost? Sice většinou neohrožují náš život, jejich nebezpečí však může být právě v jejich nenápadnosti. Omrznutí na sobě či druhých totiž zprvu vůbec nemusíme rozpoznat. Přitom při větším zanedbání může dojít až k odumírání tkáně.

Omrzlina vyžaduje jemné zacházení

Zpočátku se omrzlina vyvíjí nenápadně. Kůže je začervenalá, potom bledá, případně lehce do modra. Na dotek je tvrdá a může se lesknout. Po zahřátí se mohou vytvořit puchýře.

Při podezření na omrzliny je třeba jednat rychle:

  1. Postiženou část pomalu a jemně zahřejte. Můžete přitom použít tělesného tepla, například umístění pod paži či na hrudník.
  1. Omrzlou oblast ničím nemasírujte, pouze namočte do teplé (ne však horké) vody.
  1. Počítejte s tím, že omrzlina se chová jako rána. Mohou se vytvořit puchýře a vzácná není bolest. V takovém případě určitě navštivte lékaře. A to i tehdy, pokud část těla zůstane bílá, zmodrá či jinak změní barvu.

Ideální ochranou před vznikem omrzlin je samozřejmě prevence:

  1. Všechny části těla se snažte udržovat mimo mráz a vítr. Znamená to mít správnou zimní obuv, rukavice a na obličeji třeba kuklu.
  1. Obzvláště děti oblékejte do více vrstev a nezapomínejte na čepici.
  1. Vyvarujte se dlouhého pobytu venku, pokud je mráz.
  1. Stanovte si rozumný časový limit, jak dlouho mimo teplo domova zůstanete.
  1. Pokud si na mrazivém vzduchu hrají děti, občas je zavolejte domů, aby se prohřály.
  1. Zkontrolujte, zda nemají některé části oblečení mokré, a pokud ano, vyměňte je za suché.

www.ulekare.cz

ČTĚTE TAKÉ:
8 nejzdravějších koření a bylinek na světě

ČTĚTE TAKÉ:
Osm tipů, jak ulevit nemocným kloubům na rukou

Témata článku:   

Komentáře

Přečtěte si také

Horoskopy

Pokud vás to táhne na zahradu a plánujete menší změny a úpravy, plány přehodnoťte. O úplňku se nemá na zahrádce dělat nic, rostlinám byste spíše uškodili. Dopřejte přírodě pár dní…