Onemocnění dásní vyvolává předčasný porod

22. 3. 2002
Onemocnění dásní vyvolává předčasný porod
K tomuto překvapivému závěru došli američtí vědci. Zjistili, že těhotné ženy, trpící onemocněním dásní jsou častěji ohroženy předčasným porodem než ženy, které touto poruchou netrpí.

Onemocnění dásní vyvolává předčasný porod

K tomuto překvapivému závěru došli američtí vědci. Zjistili, že těhotné ženy, trpící onemocněním dásní jsou častěji ohroženy předčasným porodem než ženy, které touto poruchou netrpí. Vědci ze Severní Karolíny v USA vyšetřili stav dásní před a po porodu u 850 rodiček. Výsledky překvapily samotné vědce – v případě, že měly ženy chronický nebo akutní zánět dásní, riziko předčasného porodu bylo více než dvojnásobně vyšší!

Vedoucí výzkumného týmu doktor Steven Offenbacher vyslovil hypotézu, že důvodem zvýšeného počtu předčasných porodů jsou bakterie, které se vyvíjejí a šíří v dutině ústní matky. Svou přítomností v těle těhotné ženy pak výrazně ohrožují plod.
Vědci jsou přesvědčeni, že rozvinuté onemocnění dásní může být pro dítě stejně zhoubné jako je například nadměrné požívání alkoholu či drog matkou v době těhotenství.
„Nyní, když jsme zjistili, že onemocnění dásní, které nemusí být nutně spojeno s nedostatečnou hygienou dutiny ústní, je skutečně velmi nebezpečné pro zdraví plodu, jsme schopni vypracovat preventivní léčbu těhotných žen a podstatně snížit riziko předčasného porodu,“ konstatoval doktor Offenbacher.
Výsledky tohoto výzkumu již byly zveřejněny v materiálech každoročního sympózia Annual Meeting of International Association for Dental Research, které se uskutečnilo v San Diegu.

Zdroj: Plus

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Rozhodně nejste zrovna v kondici, ale snažíte se veškerou práci dokončit v požadovaném termínu. Není však jisté, zda se vám to podaří. Hlavně nepanikařte a soustřeďte se. Dobrou náladu…

Nejčtenější články

Doporučujeme