Onemocnění močových cest: Co byste o něm měla podle urologa vědět?

Onemocnění močových cest: Co byste o něm měla podle urologa vědět?

Všichni tak nějak víme, že pokud dostaneme zánět močového měchýře nebo máme problém s močovými cestami, cítíme bolest v podbřišku, v bederní oblasti nebo při močení. Jsou ale další věci, které byste měla o urologických onemocněních vědět.

S menopauzou přicházejí změny

Pánevní dno, močový měchýř, močová trubice a vagina jsou citlivé na pokles estrogenu, a proto se mohou objevovat různé potíže. Infekce močových cest nebo inkontinence se stávají čím dál častějším problémem. Urolog vám může pomoci s prevencí, která často zahrnuje použití brusinkových výtažků, ale také s léčbou. Při vyšší rizikové aktivitě, jako je například cestování, se předepisují také nízké dávky antibiotik.

Pokračování 2 / 5

Chodit pořád na záchod není normální

Chodíte často na záchod a nepřipadá vám to vůbec divné? Tento problém trápí zhruba čtyřicet procent žen. Časté močení se objevuje v důsledku nadměrného pití, kdy tělo přijme více tekutin, než potřebuje. Některé nápoje a potraviny působí močopudně, například kofein nebo alkohol. Příčinou častého močení může být ale také infekce močových cest nebo počátek inkontinence. V obou případech je nutné navštívit lékaře.

Pokračování 3 / 5

Za inkontinenci se nemusíte stydět

Začíná to lehkým únikem moči při smíchu nebo při kýchnutí a může to dospět až do stadia, kdy nestihnete doběhnout na záchod. Stále mnoho žen se za tento problém stydí, a proto často ani nenavštíví lékaře.

"Jsou ženy, které přes rozsáhlé problémy v oblasti inkontinence k lékaři bohužel nezamíří. U některých převládá strach z chirurgického zákroku nebo dávná zkušenost někoho blízkého z doby, kdy tyto zákroky byly mnohem komplikovanější. Pokud se ženy nejprve zaměří na změnu životního stylu a začnou se věnovat cvičení ve spolupráci s fyzioterapeutem, je vcelku možné, že se až k nám nakonec ani nedostanou a potíže se tím upraví," říká MUDr. Švábík.

Pokračování 4 / 5

Bolesti nemusí být pouze gynekologického původu

Pokud se začnou objevovat bolesti v oblasti pánevního dna, tedy například bolesti močového měchýře nebo vaječníků, měla byste v prvé řadě navštívit svého gynekologa. Mezi běžné gynekologické potíže patří menstruační křeče, endometrióza, mimoděložní těhotenství nebo cysty na vaječnících. Pokud se všechny tyto potíže vyloučí, nastupuje urolog, který zjistí, zda jsou potíže spojeny s močovým, či střevním onemocněním.

Jak vypadá měsíc v životě ženy? Podívejte se na video:

Pokračování 5 / 5

Potíže při sexu musíte řešit

Není žádným tajemstvím, že sexuální apetit s přibývajícím věkem tak trochu klesá. Můžou za to nižší libido, obtížnost dosažení orgasmu, ale také bolesti během sexu nebo vaginální suchost. Důvodem můžou být kolísání hormonů, stres a deprese nebo také léky, které užíváte. Řešením tohoto intimního problému mohou být například vaginální čípky nebo krémy s přídavkem estrogenu.

Doporučujeme

Články odjinud