Opalovací krém z loňska nemusíte vyhazovat. Jak poznat, zda není prošlý? | Foto: iStock

Foto: iStock

Opalovací krém z loňska nemusíte vyhazovat. Jak poznat, zda není prošlý?

Rok starý opalovací krém nemusí nutně letět do koše. Ochranný faktor za příznivých podmínek vydrží. Záleží mimo jiné na vhodném skladování.

Když začne léto

Když přijde léto a slunce začne pálit na plný výkon, sáhneme po jednom z nejdůležitějších kosmetických přípravků, které máme – opalovacím krému s UV faktorem. Protože ale mnoho lidí nepoužívá ochranný krém po celý rok (i když by měli), pravděpodobně to znamená, že lahvička během zimy stála někde ve skříňce. Můžete tedy takový krém použít?

Jak se bezpečně opalovat? Podívejte se na video: 

Pokračování 2 / 6

První krok: Zkontrolujte datum expirace

To, zda můžete krém z loňska využít, záleží na několika faktorech. Zní to banálně, ale nejdříve zkontrolujte datum expirace. Měl by ho mít každý kosmetický výrobek, ať už jde o léky, doplňky stravy či dekorativní kosmetiku. I když si možná říkáte, že v případě opalovacích krémů není třeba nějakou expiraci řešit, ono datum, které se ukrývá někde na lahvičce za slovy „Spotřebujte do“, „Minimální trvanlivost do“ či případně jednoduché „EXP“, zde není náhodou.

„Opalovací krém stejně jako všechny ostatní kosmetické výrobky podléhá pomalé zkáze. V případě krému, jehož expirace již prošla, nejsou zaručeny jeho nejdůležitější vlastnosti – tedy množství ochranného faktoru. Po použití takového krému pak hrozí popálení a zvyšuje se riziko onemocnění rakovinou kůže,“ vysvětluje dermatoložka Lauren Fineová.

Pokračování 3 / 6

Vytvořte si záznam

Někdy ale datum expirace z různých důvodů chybí. V takovém případě je nejlepší si na obal výrobku napsat měsíc a rok, kdy jste krém koupili. Proč? Krémy by si měly udržet své původní vlastnosti po dobu tří let. Až tak dlouho můžete opalovací krém využívat. Na obale může být ještě jedno označení – piktogram, kterým výrobce naznačuje, za jak dlouho po otevření by se měl produkt spotřebovat. Obvykle to bývá 6 až 12 měsíců. „Nevhodné skladování krému může vést k jeho degradaci. Například když necháte lahvičku s krémem na přímém slunci, může horko a ultrafialové světlo vlastnosti přípravku narušit,“ tvrdí dermatolog Lance Brown.

Pokračování 4 / 6

Pozor na změny složení

Jestli je vám líto vyhodit poloprázdnou lahvičku s opalovacím krémem, věnujte pozornost vlastnostem krému. Pokud se změní jeho struktura, konzistence, barva nebo vůně, okamžitě jej vyhoďte. Krém může nejčastěji žluknout nebo se změní jeho konzistence – je mnohem hustší či tekutější. Abyste takovým změnám předešli, skladujte otevřené krémy ideálně při pokojové teplotě na suchém místě mimo dosah světla.

Pokračování 5 / 6

Jak vysoký faktor?

Sebelepší krém kůži dostatečně neochrání, pokud nemá dostatečně vysoký faktor. Ač se stále prodávají přípravky s faktorem 10, jde o nízkou ochranu, která ani v našich podmínkách není dostatečná. Pokud se chcete chránit před sluncem při běžném procházení se po městě, měli byste sáhnout po přípravku s faktorem 15. Na pobyt u vody či na zahradě pak potřebujete ještě vyšší. Platí přitom, že faktory 15 až 30 jsou považovány za střední stupeň ochrany, 30 a více za vysoký stupeň. Jde o to, kolik určitý faktor odfiltruje UV záření. Počítá se to podle vzorce: například přípravek se SPF 50 propustí jednu padesátinu ultrafialového záření, tedy 2 %. Filtruje tedy 98 % UV záření.

Pokračování 6 / 6

Chrání jen v případě, že je ho dostatek

Slibovanou ochranu ale získáte jen v případě, že krému použijete dostatečné množství. Doporučené množství je přitom asi dva miligramy na jeden centimetr čtvereční kůže. Přepočteme-li to na dospělého člověka, jde asi o šest čajových lžiček na jedno namazání. Někteří dermatologové ale doporučují ještě víc. Údajně je nejlepší nanést takovou vrstvu, aby kůže byla bílá. Pak je třeba nechat krém před oblečením vstřebat. Po zhruba dvou hodinách je nejlepší exponovaná místa znovu namazat. Lahvička o velikosti 200 mililitrů tak může dospělému stačit na dva dny. Takové mazání může být hodně nákladné, ale v okamžiku, kdy výskyt rakoviny kůže stále stoupá, není namístě na krémech šetřit.

Doporučujeme

Články odjinud