Opalujte se pozvolna
Pokožku je nutné nechat postupně slunci přivyknout. Začněte s deseti až patnácti minutami a pozvolna přidávejte. Před každým opalováním byste se měla natřít ochranným přípravkem s SPF a následně tento proces opakovat každé dvě až tři hodiny. Začněte s vysokými faktory (SPF 50+), které následně, až se kůže trošku opálí, můžete mírně snížit. V létě byste se měla vyhnout příliš horkým koupelím a sprchám, abyste kůži zbytečně nevysušovala, a důkladně hydratovat, protože suchá pokožka je náchylnější na spálení. A nezapomeňte na pitný režim!
Co potřebujete vědět o opalovacích krémech? Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 6
Zkuste jemný peeling
Jestliže chcete mít pokožku rovnoměrně opálenou, je důležité zbavit se starých, odumřelých buněk z povrchu kůže. Toho můžete dosáhnout jemným peelingem jednou týdně. V pozdějším jarním a letním období je však třeba vyvarovat se chemických peelingů, které by mohly vést k nežádoucím účinkům v podobě spálení a vzniku hyperpigmentace.
Lucie Kořistová
26. června 2023
Pokračování 3 / 6
Na tato ošetření pozor
„Těsně před létem a v jeho průběhu bych rozhodně doporučila vyhnout se všem ošetřením, která způsobují podráždění nebo citlivost pokožky. Sem patří všechna laserová ošetření (IPL – intenzivní pulzní světlo, fotorejuvenace, frakční CO2 laser) či různé chemické peelingy. Z kosmetických složek je třeba se vyhnout AHA a BHA kyselinám, některým (nestabilním) formám vitaminu C, retinolu a jeho derivátům ve vyšších koncentracích, které způsobují citlivost na sluneční záření, případně vznik pigmentových skvrn,“ říká dermatoložka a skin care expertka Marionnaud Hajnalka Méryová.
Marta Pušová
26. června 2020
Pokračování 4 / 6
Chlaďte se mokrým ručníkem
Spálení od slunce se projevuje jejím začervenáním, citlivostí až bolestivostí na dotyk. Kůže je horká, v případě intenzivnější reakce se mohou na kůži vytvořit puchýře vyplněné tekutinou. Při ošetřování je prvořadé chlazení. Postiženou kůži je třeba překrýt čistým ručníkem navlhčeným studenou vodou. Následně na postižená místa naneste regenerační hydratační krémy s obsahem panthenolu a Aloe vera, které kůži zklidní.
Marta Pušová
25. května 2020
Pokračování 5 / 6
Nepřehánějte to
Kůže má velmi dobrou paměť. Následkem nadměrného vystavení pokožky UV záření dochází k nepřímému poškození DNA, tvorbě volných radikálů a rozkladu kolagenu s následným předčasným stárnutím pleti – objeví se jemné vrásky, pokožka začne mít nejednotný tón a vznikají pigmentové skvrny. Nadměrné sluneční záření, dokonce i bez spálení sluncem, zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže, jako je melanom. Se sluněním to proto nepřehánějte a rozhodně nevystavujte tělo slunečním paprskům celé dny od rána do večera.
Marta Pušová
13. srpna 2018
Pokračování 6 / 6
Zapojte betakaroten
Při opalování se v kůži tvoří volné kyslíkové radikály, které mohou zapříčinit změny v buňkách, které by mohly vést i k rakovině. Dobrou ochranou je betakaroten. Ten má mimo jiné antioxidační schopnosti, vychytává tyto volné kyslíkové radikály a tím vaši kůži chrání. Kromě toho zabezpečuje rovnoměrné a déle trvající opálení a má rovněž mírný fotoprotektivní účinek. Doporučená denní dávka pro dospělého je 10–15 mg, s užíváním byste měla začít aspoň měsíc před vystavením se UV záření.
Marta Pušová
22. června 2018