Opar - nemoc zamilovaných

14. 8. 2001
Opar - nemoc zamilovaných
Opar je bolestivá a především psychicky velice nepříjemná nemoc. V článku si povíme co opar způsobuje, jak opar léčit a jak nenakazit ostatní.

Opar - nemoc zamilovaných

Opar je bolestivá a především psychicky velice nepříjemná nemoc. V článku si povíme co opar způsobuje, jak opar léčit a jak nenakazit ostatní.

Opar je bolestivá nemoc, charakteristická tvorbou malých puchýřků, na jejichž vzniku se podílí virus Herpes simplex. Virus po prvotní nákaze přežívá celý život v nervových gangliích a při oslabení organismu se může reaktivovat.
Herpes labialis (herpes simplex 1) způsobuje puchýřnatou vyrážku v oblasti trojklanného nervu na hlavě, nejčastěji postihuje rty a sliznici nosu.
Herpes genitalis (herpes simplex 2) se podílí na výsevu oparu v oblasti genitálií, u žen proniká do hloubky a může zasáhnout i močový měchýř, u mužů zasahuje zevní pohlavní orgány. Přenáší se nejčastěji pohlavním stykem. Lidské herpesviry patří k nejrozšířenějším nákazám lidí. Téměř každý byl jimi v životě infikován a mnoho jedinců je nosiči viru, který v nich přebývá jako skrytá přetrvávající infekce.

K prvotní nákaze člověka dochází zpravidla ústy nebo na rtech. Virus typu 1 se tam přenese již v raném dětství od matky, příbuzných nebo od dětí a infekce zůstane buď bez jakýchkoli příznaků, nebo jako zánět ústní sliznice. V době pohlavní aktivity dochází také k infekcím typem 2.
Po prvotní nákaze rtu se virus nejdříve v místě množí a ke kožním nebo slizničním projevům dochází asi za šest dní. Podobně je tomu na genitálu, kde se ze zánětlivých změn virus uvolňuje asi do desátého dne. Opar se někdy vrací, někdy až s nepříjemnou pravidelností.

Příčiny:

 1. Prochlazení
 2. Horečnaté onemocnění
 3. Nadměrné slunění
 4. Menstruace
 5. Psychická zátěž

Léčba:
Desítky let probíhaly pokusy o sestavení očkovací látky, která by podpořila imunitu lidí, postižených úporně se opakujícími opary. Někdy byl zaznamenán mírný nebo dočasný, někdy spíše zdánlivý úspěch. Již před lety se léčba přiklonila s úspěchem k protivirové chemoterapii.
Osvědčily se přípravky aciclovir a brivudin, proléčiva famciclovir a valaciclovir. Doporučuje se užívat protivirový lék i ve formě léku přijímaného ústy v případě potřeby a včas, jakmile pacient pozná přicházející opakování oparu. Je škoda, že z praktických příčin, jimiž je opožděné poznání začínajícího oparu, je zastiženo léčbou jen velmi málo případů prvotní nákazy.
Pro běžné případy opakujících se oparů je velmi vhodné užít místní léčby na kůži. U nás je k dispozici ve volném prodeji (OTC) lék s obsahem acykloviru Herpesin. Dostal se tak přímo do rukou potřebným lidem lék, který byl před lety v naší zemi těžko dostupný specialistům.
Dnes pacient stěží uvěří, že jsme lék vnímali jako malý zázrak po letech marných snah o posílení imunity očkovací látkou.

Jak usnadnit léčbu?

 1. Už při prvním svrbění si postižené místo ošetřujte přípravkem na opary.
 2. V žádném případě si opar neškrábejte.
 3. Po každém kontaktu s oparem si důkladně umyjte ruce.
 4. Pozor na zanesení infekce do očí.
 5. Nepoužívejte sliny na vlhčení kontaktních čoček nebo brýlí. Mohli by jste si opět

zanést nákazu do očí a způsobit zánět rohovky.

 1. Nikoho pokud možno nelíbat.
 2. Po dobu nemoci používejte vlastní příboru, talíře, skleničky a hrníčky.
 3. Nejezte čokoládu nebo ořechy
 4. jezte více pivovarské kvasnice, hnědou rýži, zrniny vcelku, česnek, papriku, syrové

ovoce a zeleninu

autor: Helena
zdroj: Zdravá rodina - Doc. MUDr. Luděk Daneš, DrSc.

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Start do nového pracovního týdne nebude mít jedinou chybičku, protože jste plni optimismu. Okolí těšíte úsměvem na tváři, což je velmi pozitivní pro pracovní a milostnou sféru. Nadřízený…

Nejčtenější články

Doporučujeme