Celosvětově nejrozšířenější infekce
Se vznikem nečekaných bolestivých pupínků, které nejdříve svědí a pak bolestivě praskají, má zkušenost téměř každý. Nejčastěji se opary objevují na rtech a spouští je několik faktorů. Jejich původcem je Herpes simplex virus (HSV) rozdělený na dva typy. A právě za vznikem otravných puchýřků kolem úst a přímo na rtech stojí první typ číslo jedna (HSV-1). Existuje i druhá, mnohem více nežádoucí varianta číslo dvě (HSV-2) způsobující genitální opary.
Jak se vyvarovat vzniku oparu? Podívejte se na video:
Pokračování 2 / 6
Proč se dělá opar
Poměrně děsivý fakt o herpes viru je ten, že jakmile se vám jednou dostane do těla, už nikdy se ho nezbavíte. Virus v těle zůstává, pouze přechází do nečinné latentní fáze. A právě to je důvodem, proč pokud jednou v dětství dostanete opar, bude se u vás objevovat už pravidelně.
K činnosti ho přiměje například leknutí a stres. Přenosný je také polibky, pitím ze stejné sklenice nebo při sdílení ručníku s člověkem, který má opar. Virus je totiž vysoce nakažlivý, a to ještě před vznikem strupu. Podle jiných teorií spouští výskyt oparu také nadměrné slunění a nízká ochrana rtů před slunečním svitem.
Jakmile se vám herpes virus jednou dostane do těla, už nikdy se ho nezbavíte.
Pokračování 3 / 6
Kdy vyměnit starý kartáček za nový
Pokud víte, že čas od času trpíte na vznik oparů, vybavte se zásobou náhradních zubních kartáčků. Když si všimnete, že vás svědí a pálí rty, je to pro vás signál, že se blíží příchod nechvalně proslulého puchýřku, a proto máte vyměnit svůj starý zubní kartářek za nový. Ten pak opět nezapomeňte vystřídat za jiný, až se vám opar zahojí. Prostřednictvím zubního kartáčku se totiž infekce šíří snadno a rychle. Navíc kartáčky na zuby jsou pro přežívání herpes viru zodpovědného za vznik oparu ideálním místem.
Pokračování 4 / 6
Jak se zbavit oparu
Jako první pomoc při pálení rtů můžete sáhnout po Tea Tree olejíčku. Díky svým antiseptickým vlastnostem se olej z čajovníku řadí mezi šikovné kosmetické pomocníky. Někteří jedinci zase nedají dopustit na aplikaci populární francovky. Jde o jednu z nejrozšířenějších babských rad. Francovka obsahuje dezinfikující a vysušující líh, takže když s ní místo potřete, můžete urychlit fáze hojení oparu.
Pokračování 5 / 6
Vezměte si na pomoc vazelínu a náplasti
Pokaždé, když se u vás opar objeví, je dobré ho zakrýt. Ovšem pozor, ne korektorem ani make-upem, ale léčivou mastí, krémem nebo lékařskou vazelínou. Tu seženete v každé lékárně a je účinným pomocníkem nejen při léčbě oparu. Oblíbené a velice efektivní jsou také krémy s hojivými antivirovými účinky.
Tereza Brožová
11. října 2023
Kromě toho můžete sáhnout po náplastech na opary s podobným složením, které mimo jiné zabraňují dalšímu rozšíření oparu. Dobrou zprávou je, že náplasti na opary jsou nenápadné, některé z nich lze dokonce překrýt rtěnkou na rty.
Pokračování 6 / 6
Pozor na doteky a slunce
Objevil se vám na rtu protivný opar? Pozor, nesahat! Jde o nejdůležitější zásadu, která doporučuje puchýřek nijak nepropichovat, nemačkat ani neškrabat. Pokud ji nedodržíte, vystavujete se riziku vzniku další bakteriální infekce. Pozor si dejte na doteky všeobecně, a to jak na ty s partnerem a blízkými, které byste snadno mohla nakazit, tak sama se sebou. Vyhněte se kontaktu s oblastí očí a genitálií, zejména ve chvíli, kdy jste zavadila o opar.