Opar: věčný nepřítel

Opar: věčný nepřítel
Bolavé puchýřky kolem rtů zná bohužel většina z nás. Někteří se s nimi setkají jen párkrát v životě, u jiných jsou téměř stálým nevítaným hostem. Jak to? A je možné se jich zbavit jednou provždy?

Prosté opary, jak se říká puchýřkům naplněným čirou tekutinou, se nejčastěji objevují na rtech nebo v jejich těsné blízkosti. Vznikají poté, co se do našeho těla dostane virus zvaný herpes simplex přenášený vzduchem a přímým kontaktem s nakaženým. Virus postihuje převážně kůži a sliznice a je zákeřný zvláště v tom, že po prvotní nákaze zůstává v těle a dál čeká na svoji příležitost. Tou může být ledasco, ale mezi nejčastější spouštěcí mechanismy patří například oslabená imunita anebo stres.

Proč právě já?

Ačkoli podle lékařských statistik na opary opakovaně trpí každý šestý Čech, možná vás při prvotním typickém svědění rtu napadne otázka: Proč zase já? Někteří lidé se s oparem totiž setkávají opakovaně. Jakmile se virus herpes simplex dostane do našeho těla, může nakažení proběhnout skoro bezpříznakově, nebo se projeví naopak velmi silně s postižením sliznic dutiny ústní. Většina lidí potom navíc sama zůstává nosičem infekce. Ideální by proto bylo mít možnost zbavit se viru jednou provždy.

„To ovšem bohužel možné není. Vlastnosti viru herpes simplex jsou takové, že to imunita nezvládne. V nejlepším případě ho může držet pod pokličkou, optimálně celý život,“ vysvětluje praktický lékař MUDr. Vladimír Kraus. To, jestli ho pod pokličkou skutečně udržíte, potom záleží na různých tzv. provokačních faktorech: „Výsev oparů může vyvolat únava, mezi časté spouštěče patří například stres, menstruace, hladovění, oslnění, pobyt ve vysoké nadmořské výšce a také probíhající onemocnění, ať lehčí nemoci z nachlazení, nebo závažnější nádorová onemocnění,“ objasňuje praktický lékař.

Domácí léčba vs. lékař

V případě, že se opar objeví kolem rtu, jedná se o nezávažný projev infekce a většinou stačí zaběhnout do první lékárny, kde seženete volně prodejné léky. „Opary se léčí celkovým klidovým režimem, úpravou životosprávy, případně mírnými zklidňujícími prostředky a potíráním lehkou šetrnou dezinfekcí.

Neuškodí krátkodobý vyšší přísun vitaminů B a C. V případě, že onemocnění má těžší průběh, rozhodně kontaktujte svého praktického lékaře nebo dermatologa,“ doporučuje MUDr. Vladimír Kraus s tím, že virus bohužel může napadnout jakýkoli kožní či slizniční povrch, včetně oční rohovky nebo genitálu, a to je pak opatrnost a návštěva lékaře namístě. Stejně tak, pokud se projeví na větších plochách, napadne-li osoby s oslabenou imunitou, protože potom může poškodit vnitřní orgány, anebo se objevuje častěji, třeba až 3x do měsíce, a je provázen dlouhodobou únavou.

Lze jim i předcházet

Přestože je léčba prostých oparů s nekomplikovaným průběhem jednoduchá, je samozřejmě ideální zahájit ji co nejdříve. A ještě lepší zprávou je, že správnou úpravou životního stylu můžeme docílit i toho, že se s nimi prakticky již nesetkáte. „Především úpravou životosprávy. U komplikovanějších případů doporučuji konzultaci s praktickým lékařem, který dobře zná vaši anamnézu a zdravotní stav, případně dermatologem nebo imunologem.

Je možné užívat přípravky na podporu imunity, třeba funguje tinktura s vysokým obsahem antioxidantů Acai Berry Immunity defense, kde jsou použity tropické bobule, jež dlouhá staletí s úspěchem používali domorodci.“ Dále je potřeba vyhnout se zbytečnému stresu, nadměrnému slunění, nepropichovat a nemačkat puchýřky, dbát na zvýšenou hygienu a používat jenom vlastní hygienické pomůcky, dávat pozor při líčení či holení, nestrhávat stroupek. Omezit vznik oparů můžete také tím, že přestanete kouřit, budete dostatečně spát, hýbat se nebo otužovat.

Pásový opar – největší strašák

Opary nás bohužel netrápí jen na rtech. Na našem těle se může objevit i tzv. opar pásový. Ten ale s tím na rtech má jenom málo společného – jeho původcem je totiž pouze příbuzný vir. Tentýž způsobuje také plané neštovice, po jejichž prodělání se usazuje v organismu a při snížené imunitě napadá libovolný nerv.

Projevovat se může bolestí kůže, bolestí hlavy, zvýšenou teplotou, svalovou slabostí, celkovou únavou a výsevem puchýřků shromážděných do pásu kdekoli na těle, nejčastěji na trupu. Jeho průběh může být lehký a rychle odeznít, ale může být také zdraví nebezpečný. Léčí se lokálními pudry či třezalkou, v horším případě se vnitřně podávají příslušné léky – antivirotika, antibiotika či analgetika. Ve většině případů se ovšem stejně jako u neštovic projeví naštěstí pouze jednou v životě.

Co na ně zabírá:

• Kosmetika: konopné oleje či balzámy na rty, např. Konopný olej s tea tree olejem nebo Lipsticann, stejně tak kosmetika s obsahem tea tree oleje, heřmánku, propolisu či šalvěje, balzámy na rty s obsahem lysinu

• Léčebné pomůcky: volně prodejné prostředky v podobě mastiček, gelů a speciálních sér, jako např. Herpesin, Zovirax a Herpatch sérum, a také náplasti, které mají nejen léčivý účinek, ale také schopnost opar zakrýt, třeba Compeed či Cosmos

• Biostimulační laser: má protizánětlivé a analgetické účinky, zkrátí dobu hojení, zvýší produkci enzymů, stimuluje kolagen, posiluje imunitní systém a má další pozitivní účinky

• Babské rady: přikládání teplých nebo studených obkladů z černého čaje či meduňky, nanášení zubní pasty, vysoušení oparu tamponkem namočeným v lihu, nanášení jogurtu s živými kulturami

Jaká hrozí nebezpečí?

• Neléčené opary, které se objevují v blízkosti oka, mohou způsobit poškození zraku nebo přímo oslepnutí.

• Jakmile se vám objeví puchýřek, jste vysoce infekční, protože obsahuje aktivní virus, a proto je potřeba vyhnout se přímému kontaktu s druhými lidmi (rozhodně se nedoporučuje puchýřek propichovat).

• Těžký průběh může poškodit vnitřní orgány, způsobit zánět mozkových blan a mozku. Co jíst a nejíst? Důležitý je poměr dvou aminokyselin v našem organismu – argininu a lysinu.

• Arginin napomáhá vzniku oparů, proto se vyhněte nadměrné konzumaci ořechů, čokolády, želatiny, těstovin, pšenice, ovsa, ječmene, kukuřice. • Lysin naopak vznik oparu potlačuje a najdete ho v mléku a mléčných výrobcích, sójových bobech a mase.

• Kromě toho odborníci doporučují k zabránění vzniku oparů konzumovat hlívu ústřičnou, mořské řasy, ryby, pivovarské kvasnice, česnek, cibuli, čerstvé ovoce a zeleninu, zelený čaj, třezalku a ženšen.

ČTĚTE TAKÉ:
Lucie Bílá: Jak prožívá plnoletost syna a jak se chystá na Vánoce

ČTĚTE TAKÉ:
Daniel Craig: Jídlo jsem v obchodech kradl, jen když jsem měl fakt hlad

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Během víkendu byste si mohli najít nového koníčka. Pokud se chcete něco nového naučit, klidně s tím začněte. Táhne vás to k vzdělávání a učení všeho druhu. Hvězdy vám přejí při výběru…

Nejčtenější články

Doporučujeme