Operace víček: Kdy ji hradí pojišťovna a pro koho je vhodná?

15. 10. 2015
Oční víčka jsou jednou z nejcitlivějších a nejnamáhanějších částí našeho těla. Právě zde se projeví náš věk nejdříve. Problémy, které s sebou pokles víček přináší, může vyřešit poměrně nenáročná operace.

Tzv. blepharoplastika patří vedle liposukce a zvětšení prsou mezi nejvyhledávanější estetické zákroky. Podstupují ji nejčastěji ženy mezi 40. a 60. rokem, ale výjimkou nejsou ani mladší pacientky a muži. Kromě věku ovlivňují vzhled očního okolí také genetické predispozice, životospráva, kosmetická péče a životní styl. Navíc jsou víčka neustále v pohybu a vystavena nepříznivým vnějším vlivům. Dochází tak k rychlému ochabování očního okolí a přirozenému projevu jeho stárnutí.

„S postupujícím věkem ztrácí kůže víček i svalová vlákna elasticitu. Obojí pak způsobuje posun tukových váčků na horních víčkách. Ty se posouvají dopředu a stávají se viditelnými,“ vysvětluje MUDr. Hubert Topinka, primář plastické chirurgie Lékařského domu v Praze 7.

Velké kožní převisy mohou vadit také funkčně. Víčka jsou těžká, zhoršuje se periferní vidění, pacientky vidí i okraj kožního převisu, oči pálí nebo slzí a povislá víčka mohou způsobit i bolest hlavy či zvýšenou únavu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
  • Věděli jste, že…

…tukové váčky kolem očí mohou signalizovat i některé další nemoci? Třeba alergii nebo onemocnění ledvin.

Pro koho je operace vhodná

Operací se z víček odstraní nadbytečná kůže a tukové váčky, čímž dojde k omlazení a rozjasnění výrazu v okolí očí.„Vhodnými kandidáty pro operaci jsou lidé, u kterých došlo k poklesu horního víčka přes okraj zornice, dále při vzniku tukových výhřezů, které způsobují, zejména u dolních víček, vznik tzv. pytlů pod očima. Ve chvíli, kdy se objeví i nadbytky uvolněné kůže, které mohou tvořit záhyby a postupně svou vahou ztěžovat pohyb horního víčka a způsobit jeho pokles,“ dodává primář.

Operace není vhodná především v případech, kdy pacient trpí některými onemocněními očí. Před operací by tedy mělo dojít k vyšetření u očního specialisty. V některých případech bývají unavené oči také signálem vážnějšího onemocnění. Nejčastěji se jedná o problém se štítnou žlázou, ledvinami nebo nemoci srdce.

Co se děje při operaci?

Operaci je možné provádět dvěma způsoby. Buď klasickou metodou, kdy se mohou operovat horní i dolní víčka, nebo laserem. „Ve druhém případě je možné zákrok provést pouze u víček dolních. Efektivitu operace musí u každého klienta posoudit plastický chirurg. Laserová operace dolních víček se provádí u klientů, kteří mají tukové váčky po očima, ale bez povolené kůže. Klasickou metodou se dolní víčka operují v případech, když má klient kůži v okolí očí již povislou,“ říká Topinka.

Operace horních víček probíhá v lokální anestezii. „Nadbytečná kůže se přitáhne k sobě pinzetou. Tak se pozná, kolik kůže je v nadbytku a na víčko se zakreslí rozsah vyříznutí od vnitřního koutku až za ten zevní, “ popisuje primář samotný zákrok. Poté odborník vyřízne pruh nadbytečné kůže, rozpreparuje oční sval a vytáhnou se tukové váčky. Každé víčko je zašíváno vnitřním stehem v ohybové rýze. U dolních víček vede lékař řez těsně pod řasami.

Zkušený chirurg nesmí vzít ani milimetr navíc, aby nezpůsobil takzvané etropium - víčko by bylo stažené dolů a jeho okraj by byl odklopený. Komplikace po operaci se objevují jen vzácně. Zhruba po 14 dnech je možné používat make-up. Po dobu 3 měsíců je nutné chránit víčka před sluncem, aby nevyniklo zarudnutí jizvy vlivem opálení. Přibližně po půl roce vybledne zcela a je téměř neviditelná.

Jde to i na pojišťovnu

Operace horních víček vyjde na 10 500 Kč. Za dolní víčka klasickou metodou v lokální anestezii zaplatí pacient 11 500 Kč. Cena operace dolních víček laserem je 20.500,- Kč. Tato operace se provádí v celkové anestezii a je nutný den pobytu na klinice. V některých případech může operaci uhradit zdravotní pojišťovna, což mnoho žen stále neví.

„Pojišťovna hradí operace víček v případě, že se jedná o zdravotní problém. Pokud má klient zájem právě o tento typ zákroku, pak musí navštívit očního lékaře, který má smlouvu na daný zákrok s pojišťovnou klienta. Ale to ještě není vše. Operaci musí dále schválit revizní lékař pojišťovny, která má operaci hradit,“ vysvětluje chirurg.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Problém, se kterým jste se dosud nesetkali, zvládnete dnes na výbornou. Znovu se potvrdí, že je nejlepší, když člověka hodíte do hluboké vody. Naučí se plavat nebo se utopí, což naštěstí…

Nejčtenější články