Operace víček: Kdy ji hradí pojišťovna a pro koho je vhodná?

15. 10. 2015
Oční víčka jsou jednou z nejcitlivějších a nejnamáhanějších částí našeho těla. Právě zde se projeví náš věk nejdříve. Problémy, které s sebou pokles víček přináší, může vyřešit poměrně nenáročná operace.

Tzv. blepharoplastika patří vedle liposukce a zvětšení prsou mezi nejvyhledávanější estetické zákroky. Podstupují ji nejčastěji ženy mezi 40. a 60. rokem, ale výjimkou nejsou ani mladší pacientky a muži. Kromě věku ovlivňují vzhled očního okolí také genetické predispozice, životospráva, kosmetická péče a životní styl. Navíc jsou víčka neustále v pohybu a vystavena nepříznivým vnějším vlivům. Dochází tak k rychlému ochabování očního okolí a přirozenému projevu jeho stárnutí.

„S postupujícím věkem ztrácí kůže víček i svalová vlákna elasticitu. Obojí pak způsobuje posun tukových váčků na horních víčkách. Ty se posouvají dopředu a stávají se viditelnými,“ vysvětluje MUDr. Hubert Topinka, primář plastické chirurgie Lékařského domu v Praze 7.

Velké kožní převisy mohou vadit také funkčně. Víčka jsou těžká, zhoršuje se periferní vidění, pacientky vidí i okraj kožního převisu, oči pálí nebo slzí a povislá víčka mohou způsobit i bolest hlavy či zvýšenou únavu.

Klepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázekKlepněte pro větší obrázek
  • Věděli jste, že…

…tukové váčky kolem očí mohou signalizovat i některé další nemoci? Třeba alergii nebo onemocnění ledvin.

Pro koho je operace vhodná

Operací se z víček odstraní nadbytečná kůže a tukové váčky, čímž dojde k omlazení a rozjasnění výrazu v okolí očí.„Vhodnými kandidáty pro operaci jsou lidé, u kterých došlo k poklesu horního víčka přes okraj zornice, dále při vzniku tukových výhřezů, které způsobují, zejména u dolních víček, vznik tzv. pytlů pod očima. Ve chvíli, kdy se objeví i nadbytky uvolněné kůže, které mohou tvořit záhyby a postupně svou vahou ztěžovat pohyb horního víčka a způsobit jeho pokles,“ dodává primář.

Operace není vhodná především v případech, kdy pacient trpí některými onemocněními očí. Před operací by tedy mělo dojít k vyšetření u očního specialisty. V některých případech bývají unavené oči také signálem vážnějšího onemocnění. Nejčastěji se jedná o problém se štítnou žlázou, ledvinami nebo nemoci srdce.

Co se děje při operaci?

Operaci je možné provádět dvěma způsoby. Buď klasickou metodou, kdy se mohou operovat horní i dolní víčka, nebo laserem. „Ve druhém případě je možné zákrok provést pouze u víček dolních. Efektivitu operace musí u každého klienta posoudit plastický chirurg. Laserová operace dolních víček se provádí u klientů, kteří mají tukové váčky po očima, ale bez povolené kůže. Klasickou metodou se dolní víčka operují v případech, když má klient kůži v okolí očí již povislou,“ říká Topinka.

Operace horních víček probíhá v lokální anestezii. „Nadbytečná kůže se přitáhne k sobě pinzetou. Tak se pozná, kolik kůže je v nadbytku a na víčko se zakreslí rozsah vyříznutí od vnitřního koutku až za ten zevní, “ popisuje primář samotný zákrok. Poté odborník vyřízne pruh nadbytečné kůže, rozpreparuje oční sval a vytáhnou se tukové váčky. Každé víčko je zašíváno vnitřním stehem v ohybové rýze. U dolních víček vede lékař řez těsně pod řasami.

Zkušený chirurg nesmí vzít ani milimetr navíc, aby nezpůsobil takzvané etropium - víčko by bylo stažené dolů a jeho okraj by byl odklopený. Komplikace po operaci se objevují jen vzácně. Zhruba po 14 dnech je možné používat make-up. Po dobu 3 měsíců je nutné chránit víčka před sluncem, aby nevyniklo zarudnutí jizvy vlivem opálení. Přibližně po půl roce vybledne zcela a je téměř neviditelná.

Jde to i na pojišťovnu

Operace horních víček vyjde na 10 500 Kč. Za dolní víčka klasickou metodou v lokální anestezii zaplatí pacient 11 500 Kč. Cena operace dolních víček laserem je 20.500,- Kč. Tato operace se provádí v celkové anestezii a je nutný den pobytu na klinice. V některých případech může operaci uhradit zdravotní pojišťovna, což mnoho žen stále neví.

„Pojišťovna hradí operace víček v případě, že se jedná o zdravotní problém. Pokud má klient zájem právě o tento typ zákroku, pak musí navštívit očního lékaře, který má smlouvu na daný zákrok s pojišťovnou klienta. Ale to ještě není vše. Operaci musí dále schválit revizní lékař pojišťovny, která má operaci hradit,“ vysvětluje chirurg.

Dáma.cz je na facebooku. Přidejte se k nám!

Témata článku:   

Komentáře Zobrazit celou diskuzi

Přečtěte si také

Horoskopy

Máte takovou nostalgickou náladu a nevíte, co bude další měsíc. Přehoupli jste se do skutečného podzimu, léto už je opravdu pryč. To je vám moc líto a těžko se s tím smiřujete. Hlavně…

Nejčtenější články

Doporučujeme