Opět se blíží chřipková sezóna

19. 10. 2001
Opět se blíží chřipková sezóna
Většina z nás je v průběhu svého života chřipkou opakovaně postižena. Z tohoto důvodu vám přinášíme několikadílný cyklus o chřipkovém onemocnění.

Opět se blíží chřipková sezóna

Z tohoto důvodu vám také přinášíme několikadílný cyklus o chřipkovém onemocnění.

Chřipka je literatuře velmi často charakterizována jako klinicky relativně uniformní onemocnění způsobené neustále se měnícím virem. V podstatě neexistuje žádné jiné akutní onemocnění projevující se příznaky postižení respiračního traktu a zároveň tak rychlým a rozsáhlým šířením v lidské populaci. Většina z nás je v průběhu svého života chřipkou opakovaně postižena.

Jako základní prevence chřipky se doporučuje očkování, které většinu z nás chrání před chřipkou či jinými vážnými komplikacemi. Doporučuje se hlavně pro osoby oslabené, dále pak pro osoby výrazně profesionálně exponované, jako jsou zdravotníci, policisté, vojáci, bankovní úředníci a další. Na podkladě svého zdravotního postižení chronickými onemocněními dýchacích cest, srdce a cév, ledvin a diabetu jsou ti, kteří měli očkovací látku objednanou u praktického lékaře, očkovaní bezplatně. Očkovací látka je pro ně hrazena státem. Také pro obyvatele domovů důchodců, léčeben pro dlouhodobě nemocné a některé obyvatele ŤSP je očkování hrazeno státem. Ostatní pacienti, si musí očkovací látku i očkování hradit. Cena záleží na druhu očkovací látky a pohybuje se od 160 do 400 Kč.

Důležitá je také správná životospráva, dostatek spánku, tekutin a vitamin C. Zdroj vitaminu C najdeme v ovoci a zelenině (kiwi, šípky, pomeranče, citrony, papriky) nebo v syntetické formě s postupným uvolňováním (např. Cetebe). Na počátku příznaků onemocnění z nachlazení je možné zkusit pastilky, které pomohou proti bolesti, ztlumí škrábání v krku a některé i příjemně chladí - takovými jsou např. Coldrex LaryPlus. Před chřipkovou sezónou (nejčastěji leden až březen) je dobré mít v domácí lékárničce i preparáty, které působí na příznaky chřipky (horečka, únava, bolesti svalů, kašel, rýma), aň již ve formě jednoduché či složené, které účinkují proti několika příznakům najednou. Např. přípravek Coldrex tablety obsahuje paracetamol, účinnou látku, která snižuje horečku a tlumí bolesti hlavy, svalů a bolesti v krku. Navíc obsahuje fenylefrin, který uvolňuje ucpaný nos, dále vitamin C, jehož potřeba je při chřipce a nachlazení zvýšená. Mnoho pacientů přitom preferuje léky ve formě rozpustných čajů, např. Coldrex HotRem, které zároveň doplňují tekutiny a prohřejí organismus. Jelikož příznaky chřipky trápí pacienta i v noci, je vhodné použít preparát speciálně určený na noc. Novinkou je sirup Coldrex Nite, který pomáhá zajistit klidný spánek. Je to především díky jeho složení, které navíc tlumí dráždivý kašel - nejčastější komplikaci během noci, jež klidnému spánku často brání. Informace o správném dávkování léků jsou uvedeny v příbalovém letáku. V případě, že se i nadále stav nezlepší, je třeba navštívit lékaře.

V České republice ročně onemocní chřipkou v době jejího výskytu průměrně
1 200 000 osob. Z toho asi u 55 000 dojde ke komplikacím, velmi často k zápalům plic či průdušek. Asi 1% osob s komplikovaným průběhem onemocnění podlehne, velmi často se jedná o starší osoby s dalším závažným onemocněním srdce nebo cév, plic, ledvin a dalšími chorobami. Dle odhadu WHO (Světové zdravotnické organizace) onemocní ročně v každé zemi až 10% populace.

Autor: MUDr. Marie Opltová,praktická lékařka
Zdroj: GCI

Témata článku:   

Přečtěte si také

Horoskopy

Patříte mezi zaměstnance, kteří chodí v pátek do práce nespokojení. Co asi budete dělat celý víkend? Určitě si najdete jinou pracovní náplň. Mimořádně se vám daří, a tak byste mohli…

Nejčtenější články

Doporučujeme